0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Bear market - medveď zožerie len tých, čo zaspia - blog od Michala

Zdravím všetkých fanúšikov krypta! Vraciam sa k vám po vianočnej pauze, a čo ako prvé zaujalo moju pozornosť? Všade, všetci a všetko spieva pesničku: „Stále tu máme bear market!“ A ja sa pýtam: „A čo?“

Bear market môžeš aspoň trošku využiť

Jedna z najdôležitejších poučiek, ktorú som kedy počul o kryptomenách (a už som ju aj spomínal) bola, že nikdy never nikomu, kto sa snaží predvídať vývoj kryptomien. Skvelá rada, lebo potom ti je jedno, či je trh bearish, bullish, hawkish alebo neviem čo. Ty sa proste snažíš a hľadáš spôsoby, ako kryptomeny získať a využiť preto, lebo sú to kryptomeny. Uvedomuješ si, že majú hodnotu, ktorá vyplýva z ich samotnej podstaty. Musím sa priznať, že už si skoro vôbec nelámem hlavu nad grafmi, ktoré ukazujú, ako sa kryptomeny správajú v porovnaní s fiat peniazmi. Veď načo? Čo sa z toho v skutočnosti dozvieš?

Ale ak to niekomu predsa len nedá spať, je dobré sa dozvedieť, koľko krypta dostaneš za fiat, ak sa vydáš touto cestou napr. pri dollar cost averaging. Na to sa ten bear market aj celkom hodí. Radšej za málo fiatu viac krypta, ako zaspať a za infláciou znehodnotený fiat dostať akurát tak omrvinky.

Nebuď sedmospáč bez ohľadu na trh

Ale vrátim sa ešte k tomu, že podľa mňa nie je užitočné lipnúť na porovnaniach medzi hodnotou kryptomien a fiat peňazí. Sedliacka logika pri investovaní hovorí, kupuj lacno a predávaj draho. Ja viem, že existujú iné a premyslenejšie stratégie, ale rozmýšľam v myšlienkových pochodoch bežného smrteľníka. Pri kryptomenách mi akurát vadí to samotné „predávanie“. Nakúpil si kryptomeny, ktoré sú privátne, ľahko prenosné, dobre deliteľné a nedosledovateľné a teraz sa ich chceš zbaviť len preto, lebo ich hodnota narástla? A čo za ne? Zas naspäť na fiat, z ktorého ti bude inflácia ukrajovať, alebo prinajhoršom sa ti celý menový systém zrúti a tebe zostanú len oči pre plač? Možno ich niekto vymení za drahé kovy alebo za materiálne statky, ale na to sa nemusí masovo zbavovať svojich našporených kryptomien.

Keď si raz kúpil nejakú časť kryptomeny, jej hodnotu ti už nik neukradne. 1 btc bude vždy 1 btc. Aj keď v dolároch stojí 10-, 17- alebo 30-tisíc, stále je to jeden a ten istý bitcoin. Netreba vo dne v noci striehnuť, kedy sa z bear marketu stane bull market, netreba v panike predávať, aby si stratil čo najmenej a podľa mňa, vôbec netreba snívať o tom, kedy z teba dajaká vlna spraví boháča, a ty predáš všetko svoje krypto, aby si si mohol žiť bezstarostne až do smrti.

Prečítajte si tiež: Výhľad trhu na rok 2023: Čo môžeme očakávať?

zľava na členstvá

Nedávno sa dokonca niektorí začali rozplývať, lebo hodnota Bitcoinu vyjadrená vo fiate začala trochu stúpať. Ja predpovedám (a múdrejší z vás mi našťastie nebudú veriť), že to akurát nabalamutí niekoľkých nič netušiacich v nádeji, že rýchlo zarobia, no potom trpko precitnú, ak táto hodnota zas klesne a oni všetko v panike predajú, aby zmiernili svoje straty. Kryptomeny majú svoju vlastnú hodnotu. Tá je podľa mňa nadradená fiat peniazom a v každom prípade spoľahlivejšia, len ju treba aj použiť.

Staň sa skutočným kryptonadšencom a pracuj so svojimi kryptomenami

Počas Vianoc som sa rozhodol, že spravím svojim kryptomenám a aj sebe veľkú láskavosť. Prestal som ich len bezhlavo štosovať. Začal som za ne nakupovať, používať ich pri obchodovaní, nechať sa v nich odmeňovať. Dokonca ich vekslujem (zamieňam ich ako službu za iné kryptomeny, fiat, komodity alebo služby). Posunul som sa tým o kúsok ďalej a už nepripisujem svojim kryptomenám hodnotu len podľa grafov. Ja sa rozhodnem, ako ich použijem a zhodnotím.

Viem, že sú aj pokročilejší používatelia, ktorí pomocou kryptomien anonymne investujú (napr. cez bybit) a obchodujú. Ešte pokročilejší ich využívajú na úrovni komplexných počítačových operácií pri výrobných procesoch. Hádam sa raz aj ja k niečomu takému dopracujem.

Základom však zostáva jedno a to isté. Zabudnime na formulku, že kryptomeny sú len digitálne peniaze naviazané na fiat. Používajme ich medzi sebou na pravidelnejšej a hádam aj každodennej báze. Majme úplnú kontrolu nad svojimi cennosťami, transakciami a súkromím a budujme si medzi sebou vzťahy a komunikujme s použitím kryptomien. Na to nepotrebujeme lúštiť dlhé finančné analýzy a nemusí nás ani trápiť, ktorý „trhový zverokruh“ práve máme. Aktuálny bear market značí to, čo všetci aj tak vieme. Sme vo finančnej kríze, inflácia tu ešte nejakú dobu pobudne, spamätávame sa z pandémie a musíme sa vysporiadať aj s vojnou v neďalekých končinách. Tento medveď ešte požerie nejednu finančnú korisť, ale ak prebudíme systém založený na kryptomenách, my mu nemusíme padnúť za obeť.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Mohlo by ťa zaujímať

cart