0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Banky v EÚ budú držať kryptomeny za týchto prísnych podmienok

Zákonodarné orgány Európskej únie pripravujú zmenu legislatívy, ktorá sa dotkne európskych bánk držiacich digitálne aktíva. Výbor európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti odhlasoval prísne regulačné opatrenia, ktorých cieľom je ochrániť investorov pred potencionálnymi stratami pri obchodovaní s kryptomenami. Po schválení tohto zákona, budú mať banky povinnosť držať väčšie množstvo kapitálu na ochranu kryptomenových aktív.

Európsky parlament 24. januára prevažnou väčšinou odhlasoval pozmeňujúce návrhy a doplňujúce návrhy k nariadeniu o kapitálových požiadavkách bánk. Táto novela výrazne ovplyvní banky, ktoré držia na svojich účtoch kryptomeny. Podľa návrhu zákona budú banky povinne držať až 1250% kapitálu, ako rizikovú váhu voči kryptomenovým vkladom. Podľa medzinárodných bankových pravidiel stanovených Bazilejským výborom pre bankový dohľad, sa s kryptomenami bude zaobchádzať ako s najrizikovejšou formou aktív.

„Banky budú musieť držať jedno euro vlastného kapitálu za každé euro, ktoré držia v kryptomenách,“ uviedol vo vyhlásení Markus Ferber, ekonomický hovorca Európskeho parlamentu. „Takéto obmedzujúce kapitálové požiadavky pomôžu zabrániť preliatiu nestability v kryptosvete do finančného systému. Za posledných pár rokov sme videli, že krypto aktíva sú vysoko rizikové investície,“ doplnil.

Poslanci európskeho parlamentu taktiež zahlasovali za to, aby mali banky povinnosť zverejňovať svoju expozíciu voči kryptomenovým aktívam a kryptomenovým službám, ako aj konkrétny popis ich politiky riadenia rizík súvisiacich s kryptomenami. Návrh zákona o obozretnom zaobchádzaní s expozíciami voči kryptomenovým aktívam majú poslanci predložiť do júna 2023. Do platnosti vstúpi po tom, ako ho schváli Európsky parlament a ministri financií všetkých štátov Európskej Únie.

Bazilejský výbor a jeho činnosť

Táto nová legislatíva je súčasťou snahy o zosúladenie pravidiel v Európskej únií so štandardmi, ktoré schválil Bazilejský výbor v decembri 2022. Bazilejský výbor je hlavným tvorcom globálnych štandardov pre obozretnú reguláciu bánk. Poskytuje fórum pre spoluprácu v oblasti bankového dohľadu. Jeho cieľom je posilniť reguláciu, dohľad a postupy bánk na celom svete a tým zvýšiť finančnú stabilitu. Globálny štandard obozretného podnikania pre expozície bánk voči kryptoaktívam sa má implementovať do 1. januára 2025.

Prečítajte si tiež: Cena bitcoinu deň čo deň rastie, dno je možno dávno za nami

BYBIT banner


„Štandard výboru pre kryptoaktíva je ďalším príkladom nášho záväzku, ochoty a schopnosti konať globálne koordinovaným spôsobom, s cieľom zmierniť vznikajúce riziká finančnej stability. Pracovný program výboru na roky 2023 – 2024, ktorý sme schválili, sa snaží ďalej posilniť reguláciu, dohľad a prax bánk na celom svete. Zameriava sa najmä na vznikajúce riziká, digitalizáciu, finančné riziká súvisiace s klímou a monitorovanie a implementáciu Basel III.“ Uviedol Pablo Hernández de Cos, predseda Bazilejského výboru a guvernér Španielskej banky

Zdroj:

https://www.coindesk.com/

https://www.bis.org/

Mohlo by ťa zaujímať

cart