[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Kryptomien existuje v dnešnej dobe už niekoľko tisícok, no nie všetky majú rovnaký účel a charakter, aj keď sa všetky označujú jednotným názvom kryptomeny. Prvotné delenie začína pri Bitcoine, ktorý figuruje samostatne ako prvá a najväčšia kryptomena a oddeľuje sa od všetkých ostatných kryptomien, ktoré sa označujú ako altcoiny, teda alternatívne kryptomeny k Bitcoinu. Aj keď niekoľko kryptomien funguje na podobnom princípe a zdrojovom kóde ako Bitcoin, väčšina sa odlišuje. Či už algoritmami alebo protokolmi, podľa ktorých fungujú. Taktiež sa môžu odlišovať vo svojej podstate resp. platforme. To ich rozdeľuje na dve kategórie, ktoré si v tomto článku viac predstavíme. Sú nimi coiny a tokeny.
Na úvod článku musíme povedať, že kryptomeny sa delia na základe rôznych parametrov. My si v článku ukážeme rozdiel medzi coinami a tokenmi. Avšak kryptomeny ešte môžeme deliť z viacero hľadísk a to napríklad :
1. Podľa spôsobu ťažby - Proof of work, proof of stake...
2. Podľa ich vyťažiteľnosti - Bitcoin sa taží postupne avšak existujú aj coiny, ktoré boli predťažené.
3. Podľa anonymity - Rovnako by sme kryptomeny vedeli rozdeliť podľa ich anonymity.
4. Účel danej kryptomeny - Kryptomeny by sa dali rozdeliť aj na základe účelu na ktorý boli vytvorené. Existujú totiž kryptomeny, ktoré by mali slúžiť ako prostriedok výmeny, ale na druhú stranu tu máme aj kryptomeny, ktoré sú zamerané napríklad na optimalizáciu procesov v spoločnostiach, gamingu, streamovaní a podobne.
Ak ste si doteraz mysleli, že existuje len Bitcoin, tak vám odporúčam pozrieť si stránku Coinmarketcap. Na tejto stránke sú takmer všetky kryptomeny, ktoré sú zalistované na burzách. Krypto svet, tak dávno už nie je len o Bitcoine.
Prečítajte si aj článok : Čo sú kryptomeny a virtuálne meny?
Coiny predstavujú druh kryptomien, ktoré fungujú na svojom vlastnom blockchaine, ako napr. Bitcoin, Litecoin, ale aj niektoré kryptomeny, ktoré vznikli hard forkom, čiže rozdelením sa, ako je napríklad Bitcoin Cash alebo Ethereum Classic. Coiny spravidla fungujú ako transakčné kryptomeny, ktoré sú navrhnuté ako platidlo pre kúpu a predaj tovarov a služieb. Ich účel je zefektívniť a decentralizovať súčasné peniaze tak, aby boli viac transparentné a nepotrebovali sprostredkovateľov.
Niektoré coiny môžu byť aj anonymné, ako je to v prípade Monera. Napriek tomu, že sa coiny spravidla ťažia, existujú aj výnimky. Čiže ťažiteľnosť nie je jednoznačný ukazovateľ, či ide o coin. Inými slovami, kryptomena ktorá sa ťaží je vždy coin, ale opačne to neplatí, pretože existujú aj coiny, ktoré sa neťažia, napríklad XRP, ktorého sieť namiesto ťažby funguje na základe synchronizácie a porovnávania dát jednotlivých uzlov.
Tokeny sú kryptomeny, ktoré nemajú svoj vlastný blockchain, no fungujú na blockchaine inej kryptomeny. Najčastejšie to býva Ethereum, na ktorej vzniká aj väčšina ICO projektov, alebo tiež Neo, Eos a ďalšie. ICO je skratka Initial Coin offering a ide o proces, ktorým vzniká väčšina tokenov , čiže ich počiatočnou ponukou. Tokeny predstavujú platidlo daného projektu, ku ktorému patria, ale rovnako ide aj o aktíva, ktoré sa dajú zamieňať za iné kryptomeny alebo iné aktíva.
Platformy tak vytvárajú priestor pre nové kryptomenové projekty ako sú decentralizované aplikácie, v ktorých tokeny figurujú ako platidlo, čiže palivo aplikácií. Vytvoriť token je tak logicky jednoduchšie ako coin, pretože nie je potrebné vytvárať nový blockchain. Umožňujú to hlavne implementované inteligentné kontrakty, ktoré fungujú samo-riadiaco a nepotrebujú žiadnu tretiu stranu a sprostredkovateľa. Rovnako je potrebné spomenúť, že tokeny môžu mať v danom projekte rôznu úlohu. Môžeme ich rozdeliť na utility, payment či asset tokeny. Každý typ tokenu je niečím špecifický v rámci ekosystému projektu.
Všeobecne, nielen v rámci kryptomien, sa tokenom rozumie reťazec písmen a čísel, ktorý síce nemusí obsahovať reálne dáta, avšak „stojí“ pri nich alebo odkazuje na ne. Token môže vyzerať napríklad takto:
947153d332beaf39dec6ebae8883bfb84eda47abccccbc2d61436d8d1e81584d
V bankovom svete, s ktorým má skúsenosti väčšina z nás, poznáme token ako jedinečný zhluk znakov, ktorý nič neznamená a slúži len na jednorazové použitie. V tomto prípade je prepojený prostredníctvom spracovateľa platieb s kartou klienta. Keď zákazník platí obchodníkovi, ten dostane len token, cez ktorý sa realizuje platba, avšak údaje spojené s kartou zákazníka nevidí. Tie do tvorby tokenu ani nevstupujú. V prípade, že systém niekto hackne, údaje sú v bezpečí, pretože tie má banka alebo kartová spoločnosť.
Zdroje: b24treasure.com, kryptomagazin.sk, podnikajte.sk
Disclaimer
Až 13 kryptomien, 6 forexových párov, 3 komodity a 4 indexy aktualizovaných každý deň. Mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber