0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Ako ovládnuť trhový cyklus? Staňte sa dobrým investorom

Mať vedomosť o tom, v ktorom cykle sa aktuálne nachádzame, nás ako investorov dokáže dostať presne tam, kam chceme. Vieme zistiť, v ktorom z cyklov sa nachádzame? Mnohí z nás sa určite stretávajú aktuálne s investormi, ktorí o svoje peniaze prichádzajú. Môžeme to vidieť najmä v rámci tohto cyklu, keď všetko padá. Od väčšiny investorov vnímame aktuálne paniku a strach.

Sme svedkami krachu búrz, rôznych scamov, podvodov či FUDov na sociálnych sieťach. Mnohí ľutujú, že vôbec zainvestovali, keď vidia ako prichádzajú o svoje peniaze. To je ale podstata bear marketu. 

Pochopenie cyklu

V prvom rade si treba uvedomiť, že všetko je len cyklus. Tieto udalosti za sebou nasledujú. Po raste prichádza pokles, ktorý nakoniec pokračuje novým vzostupom. Pre úplné porozumenie cyklom však tento prístup nestačí. 

Pozrime sa na to, čoho sme aktuálne svedkami. Dnes tu máme vysokú infláciu, energetickú krízu, vojnu na Ukrajine a s vysokou pravdepodobnosťou sa staneme svedkami recesie. Môžeme očakávať, že toto všetko ešte len bude mať svoje dôsledky. 

 V rámci cyklu by mali byť udalosti vnímané tak, že každá udalosť spôsobuje ďalšiu. Keď sa cyklus otočí, príde oživenie ekonomiky, trhy budú zažívať znovu svoju prosperitu a budú rásť. Budeme vidieť prichádzať do trhov nových investorov, ktorí nebudú mať problém investovať aj do vysoko rizikových aktív. Zažijeme investorov, ktorí využili príležitosť investície v čase, keď bola väčšina skeptická a neverila v lepšie časy. Takíto investori budú prosperovať najviac.

Ovládnite svoje emócie 

To, ako premýšľajú investori, patrí medzi najdôležitejšie aspekty v investovaní. Racionálne rozmýšľajúci investor je snaživý aj skeptický zároveň a má vždy primeranú averziu k riziku. Na druhej strane taktiež vyhľadáva príležitosti pre potenciálne výnosy, ktoré toto riziko viac než nahrádzajú.

Špičkový investor, ktorý odoláva počas cyklov vonkajším vplyvom, zostáva emocionálne vyrovnaný a jedná racionálne. Dokáže vnímať pozitívne aj negatívne udalosti, posudzuje ich objektívne a analyzuje ich bez emócií.  Pravdou ale je, že eufória a optimizmus niekedy spôsobujú, že väčšina vidí veci pozitívne a naopak pesimizmus a depresia núti investorov vidieť len ten nepriaznivý a negatívny vývoj. Môžeme to vidieť na aktuálnom dianí.

Skúsme sa zamyslieť nad tým, koľkokrát sme pohoreli počas celej doby, čo sa nachádzame v trhu ako investori. Mnohí z nás zainvestovali do krypta práve vtedy, keď sa o ňom hovorilo verejne ako o aktívach, ktoré stúpajú a na ktorých sa dá zarobiť. Niektorí to možno stihli, no väčšina, ktorá zainvestovala na vrchole a chamtivo zatúžila po zisku, je nakoniec aktuálne v stratách.

Vzdelávanie ako kľúč k úspechu 

Určite sa väčšina zhodneme na tom, že investícia do digitálnych aktív je mnohokrát vysoko riziková.

Niekto môže vnímať tieto slová ako snahu vysvetliť, že život funguje na princípe vzorcov, no nie je to tak. Nepoznáme konkrétne vzorce, podľa ktorých sa máme riadiť. Žijeme vo svete, ktorý je svojou podstatou náhodný a v ktorom sa ľudia správajú rôzne v rôznych situáciách.

Prečítajte si tiež: Prečo majú kryptomeny budúcnosť! - Blog od Michala

BYBIT banner

Musíme si uvedomiť, že budúce udalosti nedokážeme predpovedať a nič nie je zaručené. To ale neznamená, že urobiť si plán či stratégiu do budúcna, je zbytočné. Dôležité je vzdelávať sa,  a najmä vnímať aktuálne dianie. Nevieme ako dlho bude pretrvávať aktuálny stav, no najväčšie zisky môžeme dosiahnuť práve vtedy, keď dokážeme odhadnúť vývoj lepšie než ostatní a pochopiť zmysel cyklov

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Zdroj: Howard Marks - Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky.

Mohlo by ťa zaujímať

cart