[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ak chcete využívať alebo obchodovať s ľubovoľnou kryptomenou, budete musieť používať kryptomenovú peňaženku. Kryptomenová peňaženka je bezpečná digitálna peňaženka, ktorá sa používa na uchovávanie, posielanie a prijímanie kryptomien ako sú Bitcion alebo Ethereum. Väčšina kryptomien má vlastné oficiálne peňaženky alebo odporúčané peňaženky vyvíjané tretími stranami. V tomto článku sa dozviete, ako kryptomenové peňaženky alebo kryptopeňaženky fungujú.
Bitcoin peňaženka, ale aj každá iná krypto peňaženka sa vždy skladá z dvoch častí. Prvá časť predstavuje verejný kľúč peňaženky (nazývaný aj verejná adresa), ktorý možno zdieľať s ostatnými. Druhá časť je súkromný kľúč, ktorý nesmie byť nikdy verejne odhalený. Rovnako sa peňaženka skladá z páru kryptografických kľúčov. Verejná Bitcoin adresa môže byť prirovnaná k e-mailovej adrese a súkromný kľúč si môžete predstaviť ako svoje heslo.
Súkromný kľúč sa používa na šifrovanie transakcií, zatiaľ čo verejný kľúč sa používa na ich dešifrovanie. Práve preto musí byť súkromný kľúč uchovávaný v bezpečí. Každý, kto má prístup k súkromnému kľúču, je tiež vlastníkom peňaženky - ako by mal vaše heslo k bankovému účtu. Verejný kľúč slúži na zdieľanie s tretími stranami a slúži ako dôkaz, že vy ste vlastníkom Bitcoinovej adresy. Inak povedané verejný kľúč je ako číslo vášho bankového účtu - IBAN.
Kombinácia súkromných a verejných kľúčov vytvára digitálny podpis. Je to špeciálny typ digitálnej kryptografie, ktorého cieľom je vytvoriť bezpečný digitálny odkaz na identitu držiteľa kryptopeňaženky. Digitálne podpisy dokazujú vaše vlastníctvo a umožňujú vám kontrolovať váš majetok.
Prečítajte si aj : Ako kúpim alebo získam Bitcoin?
Kryptopeňaženka môže byť napísaná napríklad aj na kuse papiera. Jednoducho bude obsahovať verejný a súkromný kľúč napísaný ako obyčajný text a príslušné QR kódy. To je všetko, čo potrebujete pre bezpečné uskladnenie kryptomien. Nemôžete ich uložiť na jednom mieste, ako napríklad digitálny súbor na USB disku. Všetky informácie o nich sú uložené na decentralizovanom bloku, ktorý spravujú tisíce ľudí na celom svete. Samotná povaha digitálnych súborov je taká, že ich nie je ťažké kopírovať donekonečna.
Filmári a hudobníci čelia tomuto problému už od nástupu internetu a technológie peer-to-peer. Ak by kryptomeny fungovali na rovnakom princípe, potom by sa celá vec zrútila veľmi rýchlo, pretože ktokoľvek by mohol vytvárať nové mince donekonečna. Tomuto bráni technológia blockchain. Keď sa pokúsite poslať Bitcoin, baníci (mineri) v sieti blockchain skontrolujú, či je možné poslať požadované množstvo. Inými slovami: baníci kontrolujú celú históriu vašich transakcií, pretože vaše bitcoiny nie sú uložené na jednom fyzickom mieste.
Krypto peňaženky sú rozdelené do 2 základných kategórií:
Výhody - Tieto peňaženky sú zvyčajne poskytované rôznymi online službami, ktoré okrem toho umožňujú obchodovanie s kryptomenami. V dôsledku toho môžete rýchlo a jednoducho vykonávať prakticky neobmedzený počet transakcií. Online peňaženky sú zvyčajne veľmi lacné alebo dokonca zadarmo (pretože sú často open source). Mobilné peňaženky môžu byť veľmi pohodlné, pretože väčšina ľudí vlastní smartfóny. Sú ľahko použiteľné pri uskutočňovaní transakcií, pretože stačí použiť fotoaparát telefónu na naskenovanie QR kódu adresy prijímajúcej kryptopeňaženky.
Nevýhody: Peňaženka, ktorá je trvalo pripojená k internetu, má veľmi očividnú slabosť – je náchylná na útoky hackerov. Hot peňaženky ako také nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie kryptomien, jedine, ak by ste naozaj dôverovali majiteľom služby, ktorá kryptopeňaženku ponúka.
Výhody - Tieto peňaženky nie sú pripojené k internetu, vďaka čomu sú veľmi bezpečné na dlhodobé skladovanie. Peňaženka sa pripojí k internetu iba vtedy, ak odosielate kryptomeny. Pri prijímaní kryptomien nie je potrebné pripojenie na internet, pretože ako prijímajúca strana nemusíte potvrdiť transakciu. Transakcia sa vykonáva v sieti blockchain, kde je uložená celá transakčná história vašej peňaženky. Odosielateľ musí poznať iba vašu verejnú adresu. Vďaka tomu sú kryptomeny ideálne aj ako dary. Ďalšou výhodou je, že kryptopeňaženku môžete získať aj úplne zadarmo, najmä ak sa rozhodnete používať papierovú peňaženku.
Nevýhody - Mrazené potraviny sa musia rozmraziť skôr, ako ich budete jesť. Studené peňaženky sú podobné – musíte ich najprv pripojiť k počítaču. To robí celý proces o niečo zdĺhavejší a začiatočníci môžu mať určité problémy s jeho nastavením. Ďalšou potenciálnou nevýhodou je, že hardvérové peňaženky môžu byť drahé, ale cena je zvyčajne kompenzovaná dodatočným zabezpečením.
• Hardvérové peňaženky – verejné a súkromné kľúče sú uložené na samostatnom hardvérovom zariadení a sú zapísané v digitálnej forme, pričom prístup je uzamknutý aspoň heslom.
• Papierové peňaženky – verejné a súkromné kľúče sú napísané na papieri (môžu byť tiež zapísané na trvanlivejšom materiáli na dlhodobé skladovanie).
• Online peňaženky (vrátane mobilných peňaženiek) – súkromné kľúče sú často vo vlastníctve poskytovateľa peňaženky.
• Softvérové peňaženky – verejné a súkromné kľúče sú uložené v počítačovom programe a sú zapísané v digitálnej forme, pričom prístup je uzamknutý aspoň heslom.
Kryptomeny na burze sú taktiež uložené v peňaženkách, avšak Vy od nich poznáte len verejné adresy. Privátne kľúče od nich si uchováva burza. Reálne nad Vašimi kryptomenami na burze teda nemáte plnú kontrolu. Pokiaľ by došlo k vypnutiu serverov, poprípade zablokovaniu burzových služieb, k Vaším kryptomenám sa nedostanete. Z dlhodobého hľadiska preto odporúčame uchovávať kryptomeny v peňaženkách, od ktorých vlastníte súkromný kľúč.
Je veľmi dôležité udržiavať Váš master kód alebo “seed” vašej krypto peňaženky v bezpečí. Master kód alebo seed by sme tiež mohli nazvať hlavným heslom. Master kód je kľúčom k vašim kryptografickým tajomstvám a nie je to len obyčajné heslo alebo PIN kód. Je to spojenie náhodne vybraných slov vytvorených vaším zariadením pri počiatočnom nastavení. Ak stratíte prístup k svojmu zariadeniu, môžete odomknúť prístup k svojim kryptoaktívam na inom zariadení rovnakého typu, ale iba s týmto súborom slov.
Najčastejšie používaným štandardom je BIP 39. Výsledkom je, že vaše zariadenie používa set 2048 slov na generovanie 2256 rôznych kombinácií master kódu, ktorý sa skladá z 24 slov. Ak sa vám toto číslo nezdá byť vysoké, alebo ak sa vám ťažko predstavujú exponenciálne čísla, potom sa pozrime na 2256 v jeho úplnej podobe: 115,792,089,237,316,195,423,570,985,008,687,907,853,269,984,665,640,564,039,457,584,007,913,49,95,684,97,129,639,984,97,129,639,984,97,129,639,936.
Toto je približne 1,158 x 1077.
Na porovnanie sa odhaduje, že na Zemi je 1050 atómov, takže si dokážete predstaviť, že šanca, aby niekto uhádol váš master kód (alebo ho napadol) a získal tak prístup k vašim aktívam, je astronomicky nízka.
V každom prípade odporúčame, aby ste si pred tým, ako si vyberiete tú správnu kryptopeňaženku, urobili vlastný prieskum. Nikoho odporúčaniam úplne neverte, dokonca ani nám. Vlastný prieskum je mantrou, ktorá sa v kryptosvete často opakuje a to platí najmä vtedy, keď hovoríme o bezpečnosti digitálnych aktív.
Zdroje: kriptomat.io, kryptoportal.sk, cryptosvet.sk
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber