0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Ako byť úspešný na finančných trhoch v roku 2024?

Rovnako ako každý začiatok roka, aj tento rok vidíme veľký príliv nováčikov so záujmom o investovanie a trading. Záujem o finančnú gramotnosť je skvelá vec, bohužiaľ mnoho investičných a tradingových kariér končí po niekoľkých prvých nezdaroch. Toto samozrejme platí dvojnásobne pri aktívnom tradingu. Ako ale takému neúspechu predísť? Odpoveď na túto otázku môže spočívať v pár jednoduchých pravidlách, ktoré prinášame v tomto článku.

1.  Stanovovanie cieľov a plánov

Prečo si vôbec stanoviť cieľ a plán?

Stanovovanie cieľov a plánov v tradingu a investovaní je kľúčové pre dosiahnutie dlhodobého úspechu. Ciele vám poskytujú smer a motiváciu, zatiaľ čo plán vám umožňuje štruktúrovať svoje kroky na ich dosiahnutie.

Ako si správne stanoviť cieľ?

Správny cieľ by mal byť konkrétny, merateľný, dosiahnuteľný, relevantný a viazaný na čas (SMART). Mal by zodpovedať vašim finančným ambíciám a byť realistický v kontexte vašich schopností a znalostí.

Ako začať plniť cieľ?

Plánovanie je kľúčové. Rozvíjajte plán, ktorý obsahuje voľbu finančných nástrojov, stratégie, nastavenia pravidiel rizika, vstupy a výstupy. Dôkladná príprava je kľúčom k úspechu.

2. Štúdium

Hľadanie inšpirácie od úspešných

Vyhľadávajte rady a skúsenosti úspešných investorov. Inšpirácia môže prísť z kníh, článkov, analýz, videí, seminárov a konferencií. Každý úspešný investor má svoj príbeh, z ktorého je možné čerpať.

Záväzok k štúdiu

Stanovte si časový záväzok pre štúdium, napríklad koľko minút alebo hodín sa chcete štúdiu a sebavzdelávaniu venovať denne alebo týždenne. Robte to pravidelne a s cieľom rozšíriť svoje znalosti vo vami dopredu vytýčených oblastiach.

3. Nastavenie rizika v podobe stop lossu

Stop loss pri pákových obchodoch

V pákových obchodoch je stop loss nevyhnutný. Pred vstupom do obchodu si stanovte úroveň, na ktorej ste ochotní zniesť stratu. Dáva vám to jasné rámce pre rizikový manažment.

Profesionálny prístup – riadenie rizika pred výnosy

Profesionáli venujú pozornosť riadeniu rizika pred výnosmi. To zaisťuje udržateľný a dlhodobý prístup.

4. Nechať zisky rásť

Strategické myslenie o ziskoch

Zamyslite sa nad pomerom ziskových a stratových obchodov. Ďalším dôležitým aspektom je uvažovať nad tým, koľko máte alebo chcete mať priemerný stratový obchod a priemerný ziskový obchod.

Prevencia typického chovania

Menej úspešní investori často robia tú chybu, že berú ľahké malé zisky a vysedávajú veľké straty, ktoré ich skôr alebo neskôr doženú.

5. Nepremýšľať príliš zložito

Viac analýz ≠ viac ziskov

Viac analytických nástrojov nemusí znamenať viac ziskov. Mnoho úspešných investorov preferuje jednoduché stratégie, ktorým dobre rozumie.

Jednoduchá stratégia

Dôležité je, aby stratégii dobre rozumel sám investor. Jednoduchosť môže byť kľúčom k lepšiemu porozumeniu a samotnému prevedeniu.

6. Presne následovať svoju stratégiu

Hodnotenie úspešnosti

Nasledovanie stratégie vám umožňuje hodnotiť jej úspešnosť. Check list pravidiel stratégie môže byť veľmi užitočným nástrojom na udržanie konzistencie. Zároveň pokiaľ zvolíte prístup „Set and Forget“, čiže nastav a odíď od grafov, tak tým minimalizujete priestor pre zbytočné zásahy mimo stanovených pravidiel.

Identifikácia problémov

Nasledovanie stratégie tiež umožňuje identifikovať potenciálne problémy stratégie a lepšie hľadať ich riešenie.

7. Vyhodnocovanie tradingu a investícií

Spätná vazba

Vyhodnocovanie je kľúčom k tomu, aby sme pochopili, či ideme k cieľu, alebo nie. Existuje veľmi výstižný citát „Keď niečo nemôžete zmerať, tak to nemôžete ani riadiť“.

Rozlišovanie medzi neuspešnými obchodmi a chybami v stratégiii

Nemali by sme zamieňať neúspešné obchody s tým, že robíme obchody a investície, ktoré nie sú v súlade so stratégiou. Ak robíme aj stratové obchody v súlade so stratégiou, tak je to v poriadku, ale ak realizujeme obchody alebo investície úplne mimo svojej stratégie, tak výsledok je viac o náhode, než o stratégii

8. Budem konať a budem vytrvalý

Pokiaľ sa niečo nepohne, tak sa nič nestane

Aktivita je prvým krokom k úspechu. Pokiaľ svoju aktivitu nerozhýbeme, tak bohužiaľ zisky k nám samé neprídu.

Vytrvalosť

Tu je asi najvýstižnejší citát od Steva Jobsa: „Som presvedčený, že polovica toho, čo úspešných oddeľuje od neúspešných, je číra vytrvalosť". Teda pokiaľ chcete dosahovať lepšie výsledky, než je priemer, tak jednou z ciest je pracovať na svojej vytrvalosti.

Pre začínajúcich traderov a aktívnych investorov XTB pripravilo celý rad vzdelávacích materiálov. Všetky sú zadarmo dostupné na webových stránkach spoločnosti: https://www.xtb.com/sk/vzdelavanie

Ak by ste chceli trading alebo investovanie sami vyskúšať, testovací účet umožňuje začiatočníkom tréning bez nutnosti reálneho kapitálu: https://www.xtb.com/sk/demo-ucet 

DISCLAIMER:
Tento článok má edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo. Je dôležité poradiť sa s daňovým poradcom alebo odborníkom predtým, ako urobíte akékoľvek rozhodnutie týkajúce sa vašich daní.

Mohlo by ťa zaujímať

cart