0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Aké sú rozdiely medzi kryptomenami a tokenmi?

Aby sme sa mohli pustiť do porovnania medzi kryptomenami a tokenmi, najskôr si musíme vysvetliť čo vlastne sú.

Čo sú kryptomeny?

Medzi najznámejšie kryptomeny patria napríklad Bitcoin a Ethereum. Kryptomeny sú známe tým, že majú alebo vyvíjajú svoj vlastný blockchain.

Čo sú tokeny?

Na druhej strane sú tokeny, ktoré sú veľmi často kapitalizáciu menšie a zvyčajne slúžia na oveľa špecifickejšie a sofistikovanejšie účely ako kryptomeny. Dôležité je, že tokeny nemôžu existovať samostatne, ale namiesto toho sú „hostené“ na blockchaine kryptomeny.

Aké sú rozdiely?

Zistili sme, čo sú kryptomeny a tokeny. No a najväčší rozdiel medzi nimi je práve v tom, že zatiaľ čo kryptomeny majú svoje vlastné blockchainy, tokeny využívajú blockchainy existujúcich kryptomien. Aj keď za zmienku stojí fakt, že NIE VŠETKY blockchainy umožňujú vytváranie tokenov. Prečo? Pretože vývojári kryptomeny jednoducho navrhli svoje blockchainy týmto spôsobom. Niektoré kryptomeny sú postavené len tak, aby slúžili svojmu vlastnému poslaniu. Napríklad Bitcoin bol navrhnutý tak, aby bol ekvivalentom peňazí vo virtuálnom svete a to je všetko.

Prečítajte si tiež: Pohroma v podobe CBDC sa blíži!

Na opačnej strane, niektoré kryptomeny ako napríklad Ethereum, sú navrhnuté tak, aby slúžili nielen svojim vlastným, ale aj ďalším funkciám, zdieľaním ich vlastnej funkcie s tokenmi, ktoré by sa dali spustiť.

Najpopulárnejšie blockchainy na vytváranie tokenov sú spomínané Ethereum, Binance Smart Chain, Tron a Cardano.

Ďalším veľkým rozdielom medzi kryptomenami a tokenmi, je uvedomenie si, že kryptomeny zvyčajne slúžia na väčší účel a sú všeobecnejšie vo svojom použití, zatiaľ čo užitočnosť tokenov sa sústreďuje na konkrétne projekty.

Znie to mätúco? Uveďme si príklad.

Vezmime si Bitcoin a token Uniswap.

kryptomeny vs tokeny

Bitcoin je najväčšia kryptomena na trhu. Väčšina ľudí súhlasí s tým, že jeho prípad použitia je „uchovávateľ hodnoty“. Znamená to, že ľudia investujú do BTC s nádejou, že ich investícia bude rásť na hodnote, alebo že si ich digitálne peniaze aspoň zachovajú svoju hodnotu.

Súhlasíte že to je veľmi všeobecný a široký prípad použitia?

Token Uniswap, je token najpopulárnejšej decentralizovanej kryptoburzy. Burza vám umožňuje obchodovať jeden typ tokenu Ethereum za iný, anonymným spôsobom a bez toho, aby na proces dohliadala akákoľvek centralizovaná entita. Token Uniswap sa však pre tieto obchody nevyžaduje.

Takže... Na čo sa vôbec používa?

Držitelia tokenov Uniswap, môžu hlasovať za zmeny a upgrady vykonané na burze a môžu získať výhody pri výmene iných tokenov na platforme. Tu je prípad použitia tokenu Uniswap veľmi špecifický a súvisí výlučne s platformou decentralizovanej výmeny.

Mohlo by ťa zaujímať

cart