[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]V nedeľu sme pre vás pripravili fundamentálny článok o tom, čo sú CBDC, ako sa rozdeľujú a ako asi budú môcť v dnešnej spoločnosti slúžiť. Rovnako sme avizovali, že článkov na túto tému bude viac, pretože CBDC sú jednoznačne jedným z najrozvíjanejších sektorov vrámci kryptomien, digitálnych mien alebo online finančných služieb. Dnes sa ale pozrieme na pozitíva a negatívna (benefity a risky) týchto aktív, ktoré môžu vo veľkom predurčiť to, ako budú používané.
Pozitíva, rovnako ako aj negatíva, pri CBDC samozrejme závisia najmä od toho, ako sa na ne pozeráte. Či už ekonóm, zlatník, upratovač, nezamestnaný alebo kryptomenový nadšenec, každý bude mať pohľad na CBDC pravdepodobne iný a rovnako s ním bude iné aj vnímanie benefitov CBDC. Avšak medzi tie najbežnejšie benefity patrí rýchlosť a dostupnosť CBDC, rovnako ako ich lacnosť, jednoduchá distribúcia medzi občanov, ktorá môže pomôcť s „financial inclusion“ (väčším zahrnutím občanov do finančného sektora).
Prečítajte si tiež: Ako rozoznať investičný podvod
Rýchlosť a dostupnosť CBDC nie je pre kryptomenových fanúšikov ničím novým. Pokiaľ sa v tomto sektore už nejaký čas hýbete, tak viete, že je jedno kedy, kam, odkiaľ a koľko z nejakej kryptomeny chcete odoslať, jednoducho sa tak udeje takmer ihneď (pri väčšine kryptomien). Čo sa bánk týka, tie bývajú pomalé a pri medzinárodných prevodoch často krát aj drahé nehovoriac o tom, že víkendy vedia všetko ešte viac skomplikovať. To sa však pri kryptomenách nedeje. Rovnako by to bolo aj s CBDC, ktoré by mali fungovať 24/7.
Ďalšia veľká podobnosť medzi kryptomenami a CBDC by bola v tom, že na to, aby ste ich vlastnili, vám stačí smartfón. To pomôže najmä občanom vidieckych oblastí, ktorí mávajú často ATM ďaleko od svojich domovov, pričom častokrát nemávajú vo svojej obci ani pobočku svojej banky (ak vôbec majú v nejakej otvorený účet). Pokiaľ sa vám zdá, že CBDC takto určite nepomôžu ku „financial inclusion,“ tak ste na omyle, pretože priamym dôkazom toho, ako to môže fungovať je napríklad Keňa. V nej sa prostredníctvom M-Pesa, bezhotovostnej platobnej aplikácii založenej na SMS, zvýšila „financial inclusion“ občanov v oblastiach, kde nebola vybudovaná dostatočná finančná infraštruktúra.
Rovnako je výhodou CBDC aj to, že ich „tlačenie alebo výroba“ v porovnaní s klasickou hotovosťou nestojí takmer nič. Samozrejme, že niekto bude musieť napísať a vymyslieť celú infraštruktúru a kód, avšak akonáhle k tomu príde, tak je vytvárania nových „mincí“ takpovediac zadarmo. To sa nedá povedať napríklad o dolároch, kedže tlačenie jedného doláru stojí 0,077 doláru. Aj takýmto spôsobom sa tak CBDC vedia pozitívne odlíšiť od aktuálnych fiat mien a finančného systému.
Samozrejme, nie je všetko iba jednostranné a to platí aj v tomto prípade. Prechod na CBDC by totižto bol extrémne náročný najmä pre staršiu časť populácie alebo pre najchudobnejších občanov v daných štátoch. Čo sa CBDC týka tak najväčšie problémy by pravdepodobne boli spojené s individuálnymi občanmi a prípadmi.
Azda najväčším problémom CBDC by však bola bezpečnosť. Cybersecurity predstavuje najväčšiu hrozbu, čo už bolo potvrdené aj testovaním čínskej CBDC. Iba pri pilotných testoch sa už hackerom podarilo prelomiť bezpečnostnú infraštruktúru vybudovanú pre projekt DC/EP (digital currency, electronic payment). Tento fakt je alarmujúci najmä preto, že išlo len o testovanie na malých vzorkách. Šanca, že sa pri celoštátnych testoch vytvoria možnosti na podvody alebo spreneverenie, ktoré by hackeri vedeli zneužiť, je preto obrovská.
Ďalším veľkým riskom je tiež obmedzovanie osobnej slobody zo strany štátu. Ten by mal totižto takmer úplnú kontrolu nad tým, čo kto robí so svojimi peniazmi, čo by sa vôbec nemuselo stretnúť s porozumením občanov. Centrálne banky by tak mali množstvo dát a informácii o tom, ako občania míňajú svoje peniaze.
Napriek tomu, že aj benefity aj risky sú pomerne jasne viditeľné a stanovené, vlády a centrálne banky po celom svete investujú do vývoja a testovania týchto mien obrovské množstvo financií. O tom, ktoré štáty to robia najčastejšie a investujú do vývoja CBDC najviac sa dozviete v našej ďalšej časti o CBDC.
Zdroj: https://cointelegraph.com/
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]