0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

5.11.2021 Kadena blockchain

Kadena je prvý škálovateľný blockchain proof-of-work (PoW) na svete využívajúci prístup sharding.

Samotná sieť Kadena funguje naprieč viacerými vzájomne sa prelínajúcimi blockchainmi. To zahŕňa verejnú sieť vrstvy 1 s názvom Chainweb a súkromnú sieť vrstvy 2 s názvom Kuro. Okrem toho je tretím kľúčovým prvkom Kadeny jej open-source programovací jazyk Pact.

Táto hybridná blockchain technológia v kombinácii s cennými skúsenosťami projektového tímu robí z Kadeny atraktívnu voľbu pre podnikové blockchainové riešenia. Projekt svojou povahou ponúka škálovateľné, flexibilné a rýchle inteligentné platobné riešenie kompatibilné so zmluvami pre podniky.

Sharding

Táto technika rozdeľovania databáz, ktorú používajú blockchainy s cieľom škálovateľnosti, ktorá im umožňuje spracovať viac transakcií za sekundu. Sharding rozdeľuje celú sieť blockchainu na menšie časti, známe ako shards. Každý shard sa skladá z vlastných údajov, vďaka čomu je charakteristický a nezávislý.

Zdieľanie môže pomôcť znížiť latenciu alebo pomalosť siete, pretože rozdeľuje blockchainovú sieť na samostatné časti. Existujú však určité bezpečnostné obavy týkajúce sa shardingu, pri ktorom môžu byť shards napadnuté.

Hybrid Blockchain Technology

Kadena je multichain sieť pozostávajúca z mnohých reťazcov podobných Bitcoinu. Spočiatku mala sieť  pri spustení desať reťazcov. Škálovateľná infraštruktúra však znamená, že Kadena môže pridávať ďalšie reťazce, aby nekonečne rástla vďaka jej prijatiu a dopytu.

Multichain architektúra zvyšuje priepustnosť a bezpečnosť pomocou ďalších reťazcov. V roku 2020 sa Kadena počas roka rozrástla z desiatich na dvadsať reťazcov, čím sa zdvojnásobila priepustnosť projektu.

Tím plánuje rozšíriť o ďalších 100 reťazcov. Pri 100 aktívnych reťazcoch tím odhaduje, že schopnosť Kadeny bude spracovať 1 000 až 10 000 transakcií za sekundu (TPS) na reťazec. Sieť by tak mohla celkovo spracovať jeden milión TPS.

Škálovateľná hybridná blockchain infraštruktúra Kadena funguje pomocou mechanizmu na asynchrónne vytváranie mnohých blokov na rôznych partnerských reťazcoch a všetky v rovnakej výške. Množstvo hašovacej sily potrebnej na vytvorenie každého bloku, teda drasticky klesá. Tým sa súčasne zvyšuje priepustnosť siete.

Zatiaľ, čo Kadena ponúka minimálne sieťové poplatky, projekt ponúka aj krypto gas stanicu pre firmy. To umožňuje podnikom pokryť náklady zákazníkov na gas a ponúkať službu nulového gasu pre koncových užívateľov.

Kadena dúfa, že to zlepší skúsenosti koncových používateľov a zvýši adopcie znížením neznalosti a technických prekážok, ako je inštalácia a navigácia v krypto peňaženke. Pre vývojárov je tento framework jednoduchý na nastavenie pomocou programovacieho jazyka Pact, ktorý vďaka nedávnej aktualizácii podporuje gas stanice.

Chainweb

Je jedinečný, verejný PoW blockchain, ktorý využíva architektúru paralelného reťazca na poskytovanie vysokej priepustnosti a škálovateľnosti. Plne škálované siete Chainweb môžu prevádzkovať tisíce reťazcov súčasne, pričom zvyšujú priepustnosť a zachovávajú bezpečnosť s každým novým pridaným reťazcom.

Chainweb využíva ťažobné operácie s konkurenčnou distribúciou vo viacerých reťazcoch. To zase zvyšuje odolnosť reťazcov voči útokom, znižuje konkurenciu a hash rate pre každý reťazec a rieši výslednú energetickú stopu operácií.

Kuro

Je sieť vrstvy 2, ktorú môžu vývojári použiť na vytváranie a spúštanie škálovateľných, bezpečných a súkromných decentralizovaných aplikácií (dApps). S komunitnými vydaniami, ktoré boli pôvodne dostupné prostredníctvom Microsoft Azure a Amazon Web Services (AWS), je Kuro teraz plne funkčným open source projektom.

Pact

Kadena používa svoj vlastný smart contract programovací jazyk, ktorý je čitateľný aj pre neskúsených vývojárov. Po dôkladnom testovaní v aplikáciách pripravených na produkciu umožňuje Pact komukoľvek s programátorskou skúsenosťou na úrovni Microsoft Excel vytvárať plne funkčné inteligentné zmluvy a publikovať ich priamo na blockchaine.

Programovací jazyk uľahčuje aktualizáciu zmlúv, transakčnú logiku, možnosti viacerých podpisov autorizujúcich najnovšie bezpečnostné protokoly a chybové hlásenia.

Pomocou Pact môžu vývojári navrhovať bezpečné, cross-chain decentralizované aplikácie (dApps) s priepustnosťou schopnou masového prijatia. Okrem toho si vývojár môže zvoliť a riadiť svoj vlastný individuálny prístup týkajúci sa inter-blockchainovej komunikácie.

Prečítajet si tiež: Coin Bureau sa obáva CBDC – aké má na to dôvody?

Čo rieši?

Kadena chce byť jediným zdrojom na zdroje potrebné pre budovanie blockchainových aplikácií. Dokáže tak riešiť mnohé z problémov, ktoré doteraz bránili rozšírenému prijatiu blockchainu, vrátane škálovateľnosti, bezpečnosti a jednoduchosti použitia.

Škálovateľnosť

Verejný blockchain je protokol Proof of Work, ktorý má vyriešenú škálovateľnosť vrstvy 1. To sa dosiahne spojením niekoľkých reťazcov. Ako sa objem transakcií zvyšuje, sieť sa môže rozširovať na väčšie konfigurácie a poskytovať vyššiu priepustnosť.

Bezpečnosť

Inteligentný zmluvný jazyk Pakt je Turing Incomplete a ponúka formálne overenie. Turing Incomplete znižuje šancu útoku jazyka bez ohrozenia funkčnosti špecifickej pre doménu. Formálne overenie umožňuje autorom inteligentných zmlúv matematicky dokázať, že ich kód neobsahuje chyby.

Jednoduché na použitie

Tím vytvoril Kadenu na integráciu do tradičných obchodných postupov a pochopená aj menej technickými používateľmi.

V súlade s tým sa kód Pact vykonáva priamo a  uložený vo formáte čitateľnom pre ľudí. Kód Pact obsahuje chybové hlásenia a zmluvy je možné aktualizovať, čo umožňuje vývojárom opraviť chyby alebo prispôsobiť logiku podľa toho, ako sa obchodné potreby vyvíjajú.

Token KDA

Natívny token Kadena (KDA) má podobné úlohy a funkcie ako ETH na Ethereu. Pri používaní platformy a podpisovaní transakcií vyžadujúcich výpočtový gas môžu používatelia tieto náklady pokryť pomocou tokenu KDA.

Okrem toho mineri na blockchain dostávajú s každým blokom percento odmien za token KDA. Držitelia tokenu KDA môžu vkladať svoje aktíva a navrhovať aktualizácie návrhov pre platformu. Táto možnosť môže byť vďaka decentralizovanej autonómnej organizácie DAO.

Emisný plán tokenov prebieha súčasne prostredníctvom ťažby a uvoľňovania pridelených tokenov a celkovú maximálnu zásobu tokenov KDA predstavuje jedna miliarda.

Existuje stanovený počet tokenov KDA vyrazené počas spustenia blokov Genesis. Bloky Genesis sú prvé bloky, ktoré sa ťažia a z ktorých pokračoval zvyšok reťazcov v blockchainovej sieti Kadena.

Starostlivo zostavená emisná krivka predchádza prudkému nárastu, čo poskytuje infraštruktúru pre škálovanie.

Kadena DAO

Kadena hostí prvú verziu svojej decentralizovanej autonómnej organizácie (DAO) na svojom verejnom blockchaine.

V rámci prebiehajúcej práce je Kadena DAO k dispozícii prostredníctvom dao.init pre používateľov na diskusiu o návrhoch. S dvoma hlavnými zodpovednosťami, Kadena DAO umožňuje komunite navrhovať a hlasovať o aktualizáciách platformy. DAO spoločnosti Kadena chce, aby jej členovia zaviedli decentralizovaný proces, ktorý môže riadiť pridávanie nových funkcií do samotnej platformy.

Ako flexibilná infraštruktúra má komunita DAO riadenie a vplyv na štruktúru DAO. To zahŕňa zavedenie tokenomického dizajnu pre požiadavky na staking.

Kadena DAO má prostredníctvom dao.init a dao.forum dve kľúčové strany, a to opatrovníci a ambasádori.

Opatrovníci

Sú účastníci, ktorí môžu prispievať a schvaľovať návrhy na aktualizáciu. Návrhy môžu byť čokoľvek od úprav kódu a používateľského rozhrania (UI) až po marketingové a komunitné aktivity. Navyše na predloženie návrhu je jedinou požiadavkou uzamknutie 500 000 tokenov KDA. Aktívne návrhy po jednodňovom období po odoslaní majú lehotu tri dni na schválenie a vykonanie opatrovníkmi.

Ambasádori

Majú možnosť kolektívne rozhodnúť o tom či návrh možno alebo nemožno prijať. Navyše, veľvyslanci majú právomoc zmraziť celý Kadena DAO na sedem dní väčšinou hlasov. Na druhej strane vyprší časový limit všetkých predložených návrhov, čím sa návrh stane neplatným.

Diskusia o aktualizáciách DAO spoločnosti Kadena je dostupná prostredníctvom fóra dao.init, ktoré je verejne a transparentne moderované. Opatrovníci pôsobia ako moderátori, zatiaľ, čo ambasádori sú riadnymi členmi.

Zdroj: https://academy.moralis.io/blog/what-is-kadena-and-the-kda-token , https://www.investopedia.com/terms/s/sharding.asp , https://kadena-io.github.io/kadena-docs/what-is-kadena.html

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart