Keďže sa toho v kryptomenovom svete aktuálne nedeje nejako extrémne veľa z pohľadu zaujímavých noviniek či správ, a taktiež vás nechceme stále iba informovať o nejakých cenových predikciách či „možnom a nemožnom“ vývoji na grafoch, rozhodli sme sa dnes pripraviť pre vás edukačnejší článok na tému mobilných kryptomenových peňaženiek. Hneď na začiatok ale udávame spoiler a to ten, že tento článok je iba výcucom z videa CoinBureau, ktoré nájdete celé tu. Pokiaľ vám tak nerobí problém angličtina a chcete sa dozvedieť o daných kryptomenových mobilných peňaženkách viac, tak určite neváhajte a choďte si pozrieť jedno z posledných videí od Guya na jeho kryptomenovom kanáli. Pokiaľ sa vám ale nechce pozerať 20-minútové video, tak všetko podstatné na túto tému nájdete už v článku nižšie. Mobilné peňaženky v ňom ale nie sú zoradené v žiadnom špecifickom poradí.
Prvá peňaženka na tomto zozname určite nikoho neprekvapí. Je ňou Coinomi, ktorá patrí medzi tie najstaršie v tomto odbore. Svoje služby poskytuje už od roku 2014 a zatiaľ nedošlo ku žiadnemu zaevidovanému hacku, ktorý by poškodil meno tejto peňaženky. Tá podporuje viac ako 125 rôznych blockchainov a cez 1 800 tokenov. Dá sa tak povedať, že na tejto mobilnej peňaženke viete uskladniť takmer čokoľvek, čo je spojené s kryptomenami.
Výhodou Coinomi je aj fakt, že si veľmi potrpí na bezpečnosť a súkromie. Od svojich používateľov totižto nevyžaduje žiadne KYC a tak nedochádza ani ku prepájaniu identity s rôznymi inými účtami. Navyše nielenže neukladá IP adresy, ale takisto ich dokonca skrýva a to prostredníctvom zvýšenia anonymity, čím sa rovnako stará aj o to, že nedochádza ku sledovaniu transakcií. Čo sa týka bezpečnosti Coinomi patrí určite medzi tie najlepšie peňaženky, aké kryptomenový svet priniesol.
Výhodou Coinomi je aj fakt, že v porovnaní s inými peňaženkami či burzami má veľmi dobrý customer support. Ten je dokonca vo forme instantného live chatu priamo v aplikácii. Okrem toho sa táto peňaženka snaží neustále držať krok s meniacimi a vyvíjajúcimi sa trendami a tak nielenže podporuje staking, ale takisto aj NFT či ERC721 tokeny. Aj vďaka tomuto sa dá povedať, že ide o takpovediac peňaženku pre každého.
Prečítajte si tiež: Bude Kuba nasledovať Salvádor v krypto adopcií?
Pokiaľ sme pri Coinomi povedali, že podporuje takmer všetko čo je spojené s kryptomenami, tak peňaženka Trust Wallet podporuje že úplne všetko. Na Trust Wallet si totižto môžete poslať akékoľvek zo 160 000 rôznych aktív, na aké v kryptomenovom svete narazíte. Coiny, tokeny, DeFi gemy, NFT, táto peňaženka by mala podporovať čokoľvek, čo vám len napadne. Nech je to vybudované na Ethereu (podpora aj ERC-721 aj ERC-1155) či na Binance Smart Chaine, Trust Wallet sa snaží umožniť všetkým jednoduché ukladanie kryptomien na jednom mieste.
Táto už legendárna peňaženka, ktorej meno je v kryptomenovom svete viac ako známe, sa taktiež snaží umožniť svojim užívateľom so stakingom, avšak ako ukážeme neskôr, tak zoznam kryptomien, ktoré môžete na nej stakeovať nie je ani zďaleka tak veľký, ako zoznam na iných peňaženkách (napríklad Atomic Wallet).
Na druhú stranu má ale táto peňaženka jednu obrovskú výhodou. Tou je fakt, že ide o open-source walletku. V kryptomenovom svete je táto „kvalita“ veľmi uznávaná, a aj preto sa Trust Wallet stále teší veľkej popularite.
Atomic Wallet je ďalšou mobilnou, kryptomenovou peňaženkou, ktorú určite nesmieme na tomto zozname vynechať. A to nie iba kvôli zoznamu staking mincí a tokenov, ktoré sa pri tejto peňaženke hýbu v desiatkach, čím dáva Atomic Wallet veľmi dobrú možnosť na budovanie pasívneho príjmu.
Táto peňaženka podporuje viac ako 300 kryptomien a takisto aj nákup kryptomien priamo kreditnou kartou. Tu ale však treba jedným dychom dodať, že by išlo o veľmi predražený nákup kryptomien. Atomic Wallet si totižto za túto možnosť účtuje poplatok vo výške 2 %, pričom sa často môže stať, že banka si zaúčtuje dokonca až poplatok vo veľkosti 5 % (kvôli "bezpečnosti a rizikovosti transakcie"), čím by sa náklady na nákup kryptomien veľmi nepekne navýšili. Jednoduchšie tak je určite nakúpiť kryptomeny na burze či v ATM a následne si ich na danú peňaženku previesť.
Atomic Wallet ale poskytuje nielen výborné staking možnosti, ale takisto aj dobrú mieru bezpečnosti a anonymity. Okrem toho, že od svojich používateľov nechce žiadne KYC, tak kryptomeny nie sú v custody daného poskytovateľa, ale priamo u vás na vašom zariadení (kde sú privátne kľúče zašifrované). Aj vďaka tomu ste tak za vaše kryptomeny stále zodpovední iba vy. Atomic Wallet má navyše oproti predošlým dvom peňaženkám aj celom prívetivý vzhľad a dizajn.
Avšak ani Atomic Wallet a pravdepodobne ani žiadna iná kryptomenová mobilná peňaženka sa svojim dizajnom a jednoduchým userfacom nevyrovná Exodusu. Táto peňaženka je asi tou najjednoduchšom (na používanie) a najčistejšou peňaženkou, akú si viete dať na svoj mobilný telefón (či laptop).
Okrem toho taktiež umožňuje aj zlepšenie bezpečnosti, keďže sa dá nastaviť aj odomknutie odtlačkom prsta či snímkou tváre. Takisto platí že ani pri nej netreba žiadne KYC prvky a kryptomeny držíte vy zašifrované priamo na vašom zariadení. Daných kryptomien si na Exodus viete dať približne 140 (rôznych). Ponukou tak síce Exodus nepatrí medzi tie najpestrejšie peňaženky, ale pokiaľ nedržíte vo svojom portfóliu nejakú veľkú kryptomenovú exotiku, tak by sa vám malo bez problémov podariť uchovať vaše kryptomeny prostredníctvom tejto peňaženky.
Jednou z najväčších výhod je aj synchronizácia s Trezorom. Exodus umožňuje integráciu s poskytovateľom jedným z najbezpečnejších hardware peňaženiek, Trezorom, a tak si viete pozrieť napríklad vaše portfólio, ktoré držíte na Trezore, priamo prostredníctvom Exodus peňaženky na vašom mobile. Výhodou je aj 24/7 support, ktorý je navyše nie v podobe botov, ale normálne členov support tímu.
Do zoznamu od Guya sa dostala aj kryptomenová peňaženka od Coinbase, avšak ku tej treba hneď na začiatok povedať, že tá zažíva v posledných dňoch nemalé problémy s útokmi. Stovky až tisícky používateľov Coinbase hlásili, že im z ich účtov mizli kryptomeny a tak sa treba určite veľmi dobre rozhodnúť, či by ste si túto peňaženku chceli vybrať. Hoci išlo o problémy burzy Coinbase, nie peňaženky Coinbase, čo sú dve separátne entity, dôveryhodnosti danej peňaženke to určite nepridalo.
Navyše pri Coinbase stále platí, že má pomerne vysoké poplatky v porovnaní s inými peňaženkami a takisto aj nie ideálny customer support a hoci sa tak táto peňaženka dostala do užšieho zoznamu CoinBureau, pri jej používaní treba byť naozaj veľmi opatrný.
Guy z CoinBureau pri Coinbase peňaženke vyzdvihol najmä integrovanie s Layer 2 riešeniami ako Optimism Mainnet či Polygon Mainnet. Tie majú pomôcť najmä ľuďom, ktorí sa chcú hrať aj vo svete NFT či DeFi a to prostredníctvom nižších transakčných poplatkov a väčšej rýchlosti, ako ponúka konkurencia v týchto dvoch sektoroch. Konkurencie schopná je aj ponuka podporovaných kryptomien na Coinbase peňaženke, ktorá je približne na čísle 500. Aj napriek tomu ale treba opäť upozorniť na to, aké problémy aktuálne musí spoločnosť za danou mobilnou kryptomenovou peňaženkou riešiť.
Na záver takéhoto článku sa ešte určite patrí dať aj Disclaimer. Tento článok určite neslúži ako finančná rada. To, akú peňaženku sa rozhodnete použiť je iba na vás a vašom úsudku, pričom platí, že za akékoľvek investičné či finančné rozhodnutia nesiete následky iba vy sami.
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber