[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Wrapped alebo v doslovnom preklade zabalený token je kryptomenový token viazaný na hodnotu svojej nativnej kryptomeny. Nazýva sa to zabalený token, pretože pôvodný token je vložený do „obalu“, akéhosi digitálneho trezoru, ktorý umožňuje vytvorenie zabalenej verzie na inom blockchaine. Aký to má zmysel? No, rôzne blockchainy ponúkajú inú funkcionalitu. A nemôžu sa spolu rozprávať. Bitcoinový blockchain nevie, čo sa deje v ethereovom blockchaine. S wrapped tokenmi však môže existovať viac mostov medzi rôznymi blockchainmi.
Už ste niekedy považovali za frustrujúce, že nemôžete používať BTC na Ethereum? ETH na smart chaine Binance? Mince, ktoré existujú v danom blockchaine nie je možné previesť do iného.
Wrapped tokeny sú spôsobom, ako obísť toto obmedzenie a využiť nepôvodné aktíva v inom blockchaine.
Wrapped token je tokenizovaná verzia inej kryptomeny. Je naviazaná na hodnotu aktíva, ktoré predstavuje. Spravidla predstavuje aktívum, ktoré natívne nežije na blockchaine, na ktorý bolo vydané.
Wrapped token by ste si mohli predstaviť ako podobný stablecoinu v tom, že svoju hodnotu odvodzuje od iného aktíva. V prípade stablecoinu je to zvyčajne fiat mena. V prípade wrapped tokenu ide zvyčajne o majetok natívne žijúci v inom blockchaine. Pretože blockchainy sú odlišné systémy, neexistuje dobrý spôsob ako medzi nimi prenášať informácie. Wrapped tokeny zvyšujú interoperabilitu medzi rôznymi blockchainami. Natívne tokeny môžu v zásade prechádzať medzi reťazcami.
Stojí za zmienku, že ak ste bežným používateľom, nemusíte sa obávať procesu balenia a rozbalenia. S týmito tokenmi môžete jednoducho obchodovať ako s ktoroukoľvek inou kryptomenou.
Použime ako príklad zabalený Bitcoin (WBTC), tokenizovanú verziu Bitcoinu na Ethereum. WBTC je token ERC-20, ktorý má držať „one-to-one peg“ v hodnote Bitcoinu, čo vám umožní efektívne využívať BTC v sieti Ethereum.
Wrapped tokeny zvyčajne vyžadujú uschovávateľa - entitu, ktorá drží ekvivalentnú sumu aktíva ako zabalená suma. Týmto správcom môže byť obchodník, multisig peňaženka, DAO alebo dokonca inteligentná zmluva. V prípade WBTC teda musí depozitár držať 1 BTC za každý 1 vyťažený WBTC. Dôkaz o tejto rezerve existuje v blockchaine.
Ako však funguje proces balenia? Obchodník pošle BTC depozitárovi do mincovne. Depozitár potom na Ethereu razí WBTC podľa množstva odoslaných BTC. Ak je potrebné vymeniť WBTC späť za BTC, obchodník pošle žiadosť o spálenie uschovávateľovi a BTC sa uvoľní z rezerv. Správcu si môžete predstaviť ako "zabaľovačku" a "rozbaľovačku". V prípade WBTC pridávanie a odstraňovanie správcov a obchodníkov vykonáva DAO.
Aj keď niektorí v komunite môžu označovať Tether (USDT) ako wrapped token, nie je to úplne tak. Zatiaľ čo USDT sa všeobecne obchoduje individuálne s USD, Tether nedrží presnú sumu fyzického USD za každý USDT, ktorý cirkuluje v ich rezervách. Namiesto toho túto rezervu tvoria hotovosť a iné reálne peňažné ekvivalenty, aktíva a pohľadávky z pôžičiek. Myšlienka je však veľmi podobná. Každý token USDT funguje ako akási zabalená verzia fiat USD.
Zabalené tokeny na Ethereu sú tokeny z iných blockchainov, ktoré sú vyrobené tak, aby vyhovovali štandardu ERC-20. To znamená, že na Ethereum môžete používať aktíva, ktoré nie sú pôvodom z Ethereum. Ako by ste čakali, zabalenie a rozbalenie tokenov na Ethereu stojí gas.
Zaujímavým príkladom wrapped tokenu na Ethereu je WETH. Rýchla rekapitulácia - ETH je povinný platiť za transakcie v sieti Ethereum, zatiaľ čo ERC-20 je technický štandard pre vydávanie tokenov na Ethereum. Napríklad tokeny BAT a OMG sú tokeny ERC-20.
Pretože však ETH bol vyvinutý pred štandardom ERC-20, nie je s ním v súlade. To vytvára problém, pretože veľa DApps vyžaduje, aby ste konvertovali medzi ETH a tokenom ERC-20. Z tohto dôvodu vznikol WETH. Je to wrapped verzia ETH, ktorá je v súlade so štandardom ERC-20. Je to v podstate tokenizovaná verzia ETH na Ethereu.
Rovnako ako wrapped tokeny na Ethereu môžete zabaliť Bitcoiny a mnoho ďalších kryptomien na použitie v inteligentnom reťazci Binance Smart Chain (BSC).
Most Binance Bridge vám umožňuje zabaliť vaše kryptomeny (BTC, ETH, XRP, USDT, BCH, DOT a mnoho ďalších) na použitie v inteligentnom reťazci Binance vo forme tokenov BEP-20. Hneď ako prenesiete svoje aktíva do BSC, môžete s nimi obchodovať alebo ich použiť v rôznych aplikáciách yield farmingu.
Balenie a rozbaľovanie stojí gas. Pokiaľ však ide o BSC, môžete očakávať výrazne nižšie náklady na gas ako v prípade iných blockchainov.
Prečítajte si aj : Tezos (XTZ)
Aj keď mnoho blockchainov má svoje vlastné tokenové štandardy (ERC-20 pre Ethereum alebo BEP-20 pre BSC), tieto štandardy nemožno použiť vo viacerých reťazcoch. Wrapped tokeny umožňujú použitie nepôvodných tokenov na danom blockchaine.
Wrapped tokeny môžu navyše zvýšiť likviditu a kapitálovú efektívnosť pre centralizované aj decentralizované burzy. Schopnosť zabaliť nevyužité aktíva a použiť ich v inom reťazci môže vytvoriť väčšie spojenie medzi inak izolovanou likviditou.
A nakoniec, veľkou výhodou sú časy transakcií a poplatky. Aj keď Bitcoin má niektoré fantastické vlastnosti, nie je to najrýchlejší spôsob a jeho použitie môže byť niekedy nákladné. Tieto problémy je možné zmierniť použitím wrapped verzie na blockchaine s rýchlejšími časmi transakcií a nižšími poplatkami.
Väčšina súčasných implementácií wrapped tokenov vyžaduje dôveru v depozitára, ktorý má prostriedky v držbe. Pokiaľ ide o momentálne dostupnú technológiu, wrapped tokeny nie je možné použiť na skutočné transakcie naprieč reťazcami. Zvyčajne je potrebné prejsť prostredníctvom uschovávateľa.
Niektoré decentralizovanejšie možnosti sú však v štádiu príprav a v budúcnosti môžu byť k dispozícii úplne dôveryhodné wrapped tokeny bez uschovávateľa.
Proces razby môže byť tiež pomerne nákladný vďaka vysokým poplatkom za gas a môže dôjsť k určitému sklzu.
Wrapped tokeny pomáhajú vytvárať viac mostov medzi rôznymi blockchainmi. Tieto tokeny sú tokenizovanou formou majetku, ktorý natívne žije v inom blockchaine.
To pomáha interoperabilite v ekosystéme kryptomien a decentralizovaného financovania (DeFi). Wrapped tokeny otvárajú svet, kde je kapitál efektívnejší a aplikácie môžu navzájom ľahšie zdieľať likviditu.
Zdroje: academy.binance.com, cointelegraph.com, wbtc.network
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber