[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]
Dnes sú utility tokeny najobľúbenejšou formou tokenov. Je to kvôli hromadnej vlne startupov, ktoré sa objavili v poslednom období. Tieto startupy získali peniaze prostredníctvom počiatočných ponúk mincí, ktoré vyžadujú, aby si vytvorili vlastné tokeny a predali ich verejnosti výmenou za ETH.
Tieto tokeny slúžia primárne na získavanie finančných prostriedkov. Sú to digitálne aktíva určené na výdavky v rámci špecifického ekosystému blockchain. Filecoin napríklad používa svoj token na platenie používateľom, ktorí ponúkajú priestor na ukladanie údajov. Občan platí používateľom za overenie totožnosti a vytvorenie osvedčení na ich blockchaine. Tieto tokeny sa používajú aj na vytváranie jedinečných stimulačných programov, ktoré ľuďom umožňujú vykonávať konkrétne akcie v rámci ekosystému, pretože vedia, že im bude poskytnutá kompenzácia. Napríklad teraz existujú modely motivačných kariet, ktoré povzbudzujú ľudí k využívaniu obnoviteľnej energie. Môžu sledovať a vykazovať údaje na účely spotreby energie pomocou zariadení IoT a môžu prijímať tokeny ako kompenzáciu prostredníctvom siete blockchain.
Najbežnejším typom utility tokenu je štandard ERC-20 Ethereum. Spoločnosti dokážu vybudovať svoje decentralizované aplikácie na vrchole blockchainu Ethereum a tiež spustiť svoje ICO (počiatočné ponuky mincí) pomocou tokenov ERC-20.
Security tokeny sú novším vynálezom v kryptomenovom priestore. Mnohí ich považujú za kľúč k tomu, aby kryptomeny dosahovali prijatie v hlavnom prúde, pretože sa zameriavajú na tokenizovanie digitálnych a nedigitálnych aktív, vďaka čomu sú užitočné pre takmer všetky odvetvia alebo aplikácie.
Security token je v zásade investičná zmluva, ktorá predstavuje zákonné vlastníctvo (ako je uznané SEC) fyzického alebo digitálneho majetku (ako je nehnuteľnosť, umelecké diela alebo ETF), ktoré bolo overené na blockchaine. Investori si môžu vymieňať fiat peniaze alebo kryptomeny za security tokeny prostredníctvom inteligentnej zmluvy. Vďaka tomuto overiteľnému a zákonnému vlastníctvu môžu držitelia bezpečnostných symbolov ľahko obchodovať so svojimi tokenmi s inými aktívami, použiť ich ako kolaterál pre pôžičku alebo ich dokonca rozdeliť na rôzne digitálne peňaženky. Skutočnou hodnotou security tokenov je ich schopnosť úplne zmeniť spôsob, akým definujeme vlastníctvo majetku, vďaka čomu sú aktíva, ktoré sú tradične dostupné len pre bohatých ľudí v rozvinutých krajinách, prístupnejšie pre bežných ľudí na celom svete (aj keď iba po častiach) a vyberať dividendy. Keď premýšľame o všetkých fyzických a digitálnych aktívach sveta, ktoré držia hodnotu (vlastné imanie, odmeny, osobné značky atď.) a uznávame, že tieto aktíva môžu byť tokenizované a predávané ako cenné papiere na blockchaine, možnosti security tokenov sú nekonečné.
Utility tokeny slúžia ako nástroj na riadenie ľudského správania pomocou stimulov v rámci ekosystému blockchain. V súčasnosti existuje veľa problémov, ktoré náš hospodársky systém nestanovuje, aby motivoval ľudí. Napríklad väčšina ľudí by súhlasila s tým, že ľudia by mali byť zodpovední za čistenie životného prostredia a používanie čistejších zdrojov energie. Podľa súčasného systému by však spoločnosť, ktorá sa rozhodne pre životné prostredie, musela fungovať ako nezisková organizácia, pretože pre takúto iniciatívu neexistuje jasný obchodný model.
Spoločnosti ako Swytch môžu pomocou technológie blockchain vytvárať vlastné ekosystémy, vyrábať vlastné „peniaze“ a tieto peniaze použiť na motiváciu ľudí k využívaniu obnoviteľnej energie. Tieto utility tokeny sa môžu obchodovať za BTC alebo ETH, ktoré sa dajú zameniť za meny fiat, čo ich robí rovnako hodnotnými ako akákoľvek forma fiat peňazí.
Ľahkosť, s akou sa dajú vytvoriť utility tokeny viedla k významným výzvam v oblasti regulácie a zabezpečenia kvality v kryptomenovom priestore. Mnoho spoločností má dobré úmysly, keď zavádzajú tokeny a získavajú finančné prostriedky prostredníctvom ICO. Objavilo sa však aj veľa podvodov, ktoré sa prezentujú ako spoločnosti orientované na hodnoty, ale nakoniec sa snažia získať toľko peňazí, koľko je len možné, a potom opustiť produkt bez toho, aby ho budovali, a ktorý sa zaviazali vyvinúť. Kryptopriestor potrebuje lepšie formy samoregulácie, aby umožnil videnie utility tokenov v pozitívnom svetle.
Odstraňujú veľa podvodov: security tokeny eliminujú väčšinu podvodov v kryptomenovom priestore. Sú zo svojej podstaty dôveryhodnejšou investíciou, pretože spoločnosti, ktoré ich uvoľnia, musia prejsť podstatne väčším počtom regulačných prekážok, než budú prístupné verejnosti.
Výplaty dividend: Rovnako ako akcie, aj investori v oblasti cenných papierov môžu dostávať štvrťročné dividendy vyplácané zo ziskov z aktív, ktoré vlastnia. Toto im poskytuje stabilnejší a spoľahlivejší tok príjmov.
Prístup k viacerým triedam aktív: security tokeny ponúkajú prístup k akejkoľvek spoločnosti, produktu, fondu alebo štruktúre, ktorá vytvára hodnotu. Významne rozširujú počet možností investovania.
Prístup k likvidite pre tradične nelikvidné aktíva: Investíciou do security tokenu, ktorý predstavuje vlastnícky podiel v dome, môžete tento token predať oveľa rýchlejšie a takmer okamžite získať prostriedky.
Prístup k globálnej sieti investorov: Spustením ponuky Security Token Offering (STO) získajú zakladatelia startupov alebo akýkoľvek tvorca prístup k globálnej skupine investorov bez toho, aby museli začať podnikať na základe blockchainu.
Zákonné požiadavky: Cenné papiere sú SEC klasifikované podľa „Howeyovho testu“. Howeyov test vyhodnocuje, či je aktívum zabezpečenie na základe nasledujúcich kritérií:
Je to investícia peňazí
Očakávajú sa zisky z tejto investície
Investované peniaze sú v spoločnom podniku
Akýkoľvek zisk pochádza z úsilia propagátora tretej strany
Aby mohol byť majetok klasifikovaný ako cenný papier, musí spĺňať všetky 4 kritériá.
Registrácia cenných papierov nie je ľahká úloha, pretože spoločnosti sa musia riadiť prísnym súborom zákonov, ktoré vyžadujú (okrem iného) časté zverejňovanie podrobných finančných záznamov, aby sa občania chránili pred podvodmi zo svojich investícií. Tieto požiadavky môžu byť pre každú spoločnosť neuveriteľne nákladné a časovo náročné.
Obmedzená základňa pre investorov: Podľa súčasných právnych predpisov USA môžu byť security tokeny dostupné iba pre akreditovaných investorov (t.j. pre investorov s čistým majetkom vo výške 1 milión dolárov alebo s ročným príjmom 200 000 dolárov).
Spoľahlivé pripojenie aktív v reálnom svete s blockchainom: Existuje veľa logistických výziev, ktoré prichádzajú s tokenizáciou aktív v reálnom svete, najmä zabezpečenie toho, že údaje prenášané do blockchainu sú spoľahlivé a aktuálne. Bezpečnostné symboly predstavujú bilióny dolárov aktív v reálnom svete, ktoré budú potrebovať včasné a presné získavanie údajov, aby bolo možné určiť ich stav a v prípade potreby upraviť ich ocenenie.
Zdroje: cryptopotato.com, hackernoon.com
Disclaimer
Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber