[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Zero knowledge proofs? Pokiaľ nežijete mimo moderného sveta, používate aplikácie, ktoré zachytávajú a pravdepodobne aj predávajú vaše osobné údaje. Aj keď nepoužívate aplikácie, vaše údaje zhromažďuje poskytovateľ siete a operačný systém telefónu.
Spoločnosti ťažia z týchto údajov dvoma spôsobmi: ich využitím na optimalizáciu svojich služieb, aby vás lepšie oslovili a na ich opätovný predaj iným spoločnostiam. Ako môžeme dať ľuďom kontrolu nad ich údajmi? Problém je v tom, že niektoré služby skutočne vyžadujú, aby vaše údaje slúžili vám. Napríklad by bolo ťažké získať zdravotné poistenie bez zdieľania zdravotných informácií s poisťovňou alebo získať pôžičku bez zverejnenia vášho kreditného skóre. Čo keby existoval spôsob, ako preukázať, že ste boli v zdravom rozsahu vo všetkých metrikách bez toho, aby ste zdieľali svoje skutočné zdravotné informácie. Alebo aby ste dokázali, že vaše kreditné skóre bolo dosť dobré, bez toho, aby ste zverejnili skutočné kreditné skóre?
Alebo po slovensky - dôkazy s nulovými znalosťami (ZKP) umožňujú overenie údajov bez toho, aby ich odhalili. Majú preto potenciál prevrátiť spôsob, akým sa údaje zhromažďujú, používajú a obchodujú.
Každá transakcia má „overovateľa“ a „poskytovateľa“. Pri transakcii využívajúcej ZKP sa poskytovateľ služieb pokúsi dokázať overovateľovi niečo bez toho, aby mu o tejto veci povedal niečo iné. Poskytnutím konečného výsledku, poskytovateľ preukáže, že je schopný niečo vypočítať bez toho, aby odhalil vstup alebo výpočtový proces. Medzitým sa overovateľ dozvie iba informácie o výstupe.
Skutočný ZKP musí preukázať 3 kritériá:
• Úplnosť: overovateľ by sa mal presvedčiť, že poskytovateľ vie, čo vie
• Správnosť: ak je informácia nepravdivá, nemôže presvedčiť overovateľa, že informácie poskytovateľa sú pravdivé
• Nulové vedomosti: overovateľovi by sa nemalo odhaliť nič iné
Teraz je asi možné, že úplne nechápete ako to funguje, však? Dajme si príklad.
V jednej svojej prednáške Elad Verbin veľmi dobre vysvetlil dôkazy s nulovými znalosťami, napríklad pomocou príkladu „Kde je Waldo“. V detských knihách „Kde je Waldo“ je čitateľ požiadaný, aby našiel Walda (na sebe má okuliare, červeno-biely sveter, modré džínsy a čiapku čiapky) v ilustrovanom množstve ľudí, ktorí robia rôzne veci.
Predpokladajme, že ja (autor) som poskytovateľ a vy (čitateľ) ste overovateľom. Tvrdím, že mám algoritmus, ktorý Walda ľahko nájde, ale nechám vás ho používať výmenou za poplatok. Chcete algoritmus, ale nechcete platiť skôr, ako dokážem, že funguje. Tak ako mnoho transakcií, aj my chceme spolupracovať, ale nedôverujeme si navzájom. Aby som dokázal, že mám pracovný algoritmus, predložil som ilustráciu znázorňujúcu veľké množstvo ľudí. Po tom, čo som vás požiadal, aby ste si zakryli oči, zakrývam ilustráciu veľkým plochým kusom čiernej lepenky (ktorá pokrýva omnoho viac plochy ako samotná ilustrácia), v ktorej je malý výrez. Drobný výrez nám umožňuje vidieť Walda, ale kde sa nachádza na obrázku neviete. Potom vás žiadam, aby ste opäť zavreli oči a zložili som lepenku z miesta kde je Waldo.
Dokázal som, že Walda rýchlo nájdem, bez toho, aby som vám povedal, kde je Waldo na tom obrázku, ako som ho na tej ilustrácii našiel tak rýchlo alebo čokoľvek iné. Čím viac opakujeme toto cvičenie, tým je pravdepodobnejšie, že mám efektívny a rýchly algoritmus.
Interaktívny: Príklad z príkladu, kde je Waldo, je interaktívnym dôkazom, pretože ja, poskytovateľ, som vykonal sériu krokov, aby som vás, overovateľa, presvedčil o určitej skutočnosti. Problém s interaktívnymi dôkazmi je ich obmedzená prenosnosť: aby som dokázal svoju schopnosť nájsť Walda niekomu inému alebo overovateľovi niekoľkokrát, budem musieť celý proces zopakovať.
Neinteraktívne: V neinteraktívnom dôkaze môžem dodať dôkaz, ktorý si môže overiť každý. To sa spolieha na to, že overovateľ vyberie náhodnú výzvu pre poskytovateľa. Cryptographers Fiat a Shamir zistili, že interaktívny protokol je možné previesť na neinteraktívny protokol pomocou hashovej funkcie na výber výzvy (bez akejkoľvek interakcie s overovateľom). Opakovaná interakcia medzi poskytovateľom a overovateľom sa stáva zbytočnou, pretože dôkaz existuje v jedinej správe odoslanej z kontrolného zariadenia na overovateľa.
Protokoly so ZKP umožňujú prenos majetku cez distribuovanú sieť typu blockchain typu peer-to-peer s úplným súkromím. Pri bežných transakciách blockchainu, keď sa aktívum zasiela z jednej strany na druhú, podrobnosti o tejto transakcii sú viditeľné pre každú ďalšiu stranu v sieti. Naopak, pri transakcii s nulovými znalosťami ostatní vedia iba to, že sa uskutočnila platná transakcia, ale nič o odosielateľovi, príjemcovi, triede aktív a množstve. Identita a vynaložená suma môžu zostať skryté a dá sa predísť problémom, ako napríklad „front-running“.
Najvýznamnejším systémom založeným na blockchainoch, ktorý využíva dôkazy s nulovými znalosťami, je ZCash, ktorý bol tiež prvou kryptomenou implementáciou zk-SNARK. Iné systémy založené na blockchainoch odvtedy do svojich riešení začleňujú aj dôkazy o nulových znalostiach, ktoré umožňujú overovanie transakcií pri ochrane súkromia používateľov / transakcií. Pravdepodobne najznámejší z nich je Ethereum, ktoré implementovalo zk-SNARKS ako súčasť upgrade Byzantium.
Zdroje: towardsdatascience.com, medium.com, cointelegraph.com
Disclaimer
Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber