0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

3.9.2021 Blockchain ako digitálny archív: Arweave

Arweave je softvér, ktorý sa snaží ukladať súbory trvalo cez distribuovanú sieť počítačov. Jeho cieľom je vybudovať digitálny archív, ktorý pretrváva v  udržateľnosti.

Táto platforma má veľa spoločného s inými decentralizovanými skladovacími platformami, ako je FileCoin a SIA, z ktorých obidva tiež používajú kryptomeny na vytvorenie trhov pre používateľov, ktorí chcú kúpiť a predávať služby na ukladanie údajov.

Rovnako, ako tieto ambiciózne protokoly aj Aarweave sa snaží narušiť trhy, ktorým dominujú existujúce ukladacie giganty, ako je Google, Amazon a Microsoft. Jeho záväzok je trvalo skladovať dáta prostredníctvom jedinečných stimulov vytvorených okolo jeho kryptomeny AR.

Táto platforma by mala umožniť ľuďom ukladať údaje na prijímanie príjmov, a to aj po prvotných platbách za jeho decentralizovanú skladovaciu službu.

Súbory uložené na Arweave sú prístupné prostredníctvom tradičných webových prehliadačov, čo znamená, že nevyžadujú žiadnu špeciálnu peňaženku ani blockchainovú službu. Ďalšie pozoruhodné funkcie vo vývoji zahŕňajú hlasovací mechanizmus, ktorý umožňuje svojim používateľom zmierniť nezákonný obsah.

Od roku 2020 Arweave začala ukladať dáta z internetového archívu v partnerstve a dúfa, že to pomôže uchovávať údaje odolné voči inštitúciám a manipulácie.

Ako funguje?

Arweave nie je presne blockchain. Namiesto reťazca blokov, ktoré obsahujú transakcie a dáta, Arweave ukladá svoje údaje v grafe blokov.

To znamená, že každý blok je spojený s dvomi skoršími blokmi v Arweave a vytvára štruktúru nazývanú blockweave. Napríklad pri Bitcoine sú bloky spojené v poradí, ktoré tvoria reťazec.

Prečítajte si tiež: Čo je BETH? 

Proof of Acess

Spôsob, akým kontroluje presnosť transakcií, je odlišná od väčšiny kryptomien.

Tam, kde Bitcoin požiada počítače na svojej sieti, aby riešili matematické procesy s názvom Proof ofWork, Arweave používa iný mechanizmus s názvom Proof of Access.

Stručne povedané, Arweave vyžaduje, aby každý počítač, ktorý sa zúčastňuje na sieti skontroloval či nový zväzok transakcií obsahuje aj náhodne vybraný marker od skoršieho zväzku.

Ak je tento marker prítomný, potom sa nové transakcie môže pridať do siete. Počítaču, ktorý dodáva nový zväzok, je daná odmena vo forme AR tokenu.

Proof of Access pomáha zabezpečiť, aby počítače na sieti Arweave mohli overiť, že všetky nové transakcie sú presné a, že staré transakcie neboli zmanipulované.

Moderovanie obsahu

Ďalšou vlastnosťou siete Arweave je schopnosť komukoľvek spustiť softvér a vybrať typ dát, ktoré chcú uložiť. Tento proces je známy ako moderovanie obsahu v Arweave.

Počítače v sieti sa môžu rozhodnúť, aké typy obsahu chcú hostiteľa.

Možno chcú len hostiteľské zvukové súbory a nie obrázky. Keďže nový obsah je nahraný do siete, Arweave sa pýta každého počítača v sieti či budú prijaté údaje.

Napriek tomu existujú stimuly na vykonávanie intenzívnejšieho ukladania dát, kde používatelia budú odmenení o väčšie percento transakčných poplatkov.

Blockweawe

BlockWeave je štruktúra podobná blockchainu a navrhnutá tak, aby po prvý raz umožnila škálovateľnosť skladovacej pamäte. Keďže množstvo údajov uložených v systéme sa zvyšuje, výška Hashingu potrebného na konsenzus sa znižuje, čím sa znižuje náklady na ukladanie údajov.

V porovnaní s počtom baníkov, ktorí sú v súčasnosti na SiaCoin, Arweave by bolo schopné zvýšiť TPS mnoho zložiek a dramaticky znížiť dlhodobé náklady na skladovanie údajov.

Wildfire

Wildfire je samo organizačný systém siete Arweave. Tento systém zaisťuje, že baníci sú sebestačne stimulovaní na ukladanie a zdieľanie údajov, čo najrýchlejšie s inými baníkmi v sieti, s cieľom vybudovať pozitívnu povesť.

Uzly v sieťach Blockweave vyžadujú rýchly prístup k údajom, aby sa k nim efektívne dostali, sú sebecky stimulovane, aby poskytli údaje iným členom siete okamžite a nepretržite. Dá sa to brať ako autonómne zlepšovanie zdieľania rýchlosti.

Blockshadows

S cieľom podporiť sieť, ktorá umožňuje dlhodobé ukladanie údajov o reťazci, Arweave potrebuje systém, ktorý podporuje neobmedzené veľkosti blokov.

Arweave to dosiahne pomocou systému, ktorý oddelí distribúciu transakcií z distribúcie bloku v sieti. To umožňuje, aby sa pohyboval len tieň bloku, ktorý sa má pohybovať okolo systému (pokyny potrebné na prestavbu bloku s jeho základných transakcií), a nie sám plným blokom. To znamená, že informácie potrebné na spracovanie veľkých blokov môžu byť distribuované v sieti len v niekoľkých kilobajtoch

Permaweb

Je zhromažďovanie údajov, webových stránok a decentralizovaných aplikácií (dapps), ktoré tvoria trvalý, decentralizovaný web prístupný prostredníctvom pravidelných internetových prehliadačov.

Výsledkom je trvalá, decentralizovaná informačná sieť, ktorá motivuje používateľov, aby sa zúčastnili. Kľúčom k funkcii Arweave je jeho natívne token Arweave (AR), ktorý sa používa na stimulovanie baníkov, aby si zachovali kópie údajov a zaplatili poplatky za transakciu.

Arweave token

Ak chcete ukladať údaje v BlockWeave, musíte zaplatiť poplatky v AR Tokene. Arweave baníci dostávajú tieto tokeny výmenou za nové bloky, ktoré ich zaväzujú na ukladanie údajov.

Poplatky za transakcie však nejdú úplne na baníkov. Väčšina transakčných poplatkov je pridelená na uskladnenie dotácie, ktorá je časom distribuovaná medzi baníkov. Tento stimulistický systém slúži na obmedzenie množstva volatility tokenu AR a zároveň zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť svojho konsenzuálneho mechanizmu.

Využitie

Rôzne aplikácie už boli postavené na Permaweb, vrátane Arweave Web Archive, ktorý vám umožní archivovať webové stránky na Permaweb.

Medzi ďalšie projekty patrí Gitopia, ktorá vám umožní uložiť váš kód na blockchain a Verto, decentralizovaný obchodný protokol, ktorý vám umožní kúpiť a predávať tokeny na zdieľanie zisku.

Tokeny na zdieľanie zisku sú tokeny postavené na Arweave, ktoré distribuujú dividendy vytvorené za použitia dapps. Okrem toho, Arweave môže byť použitý na trvalé skladovanie NFT.

Arweave má v úmysle značne zmeniť štandardy priemyslu uchovávania údajov a vytvoriť nový internet, kde sú informácie neustále prístupné. Jedinečná architektúra projektu BlockWeave, politiky Miner Content Moderovania a odlišujú Arweave z mnoho decentralizovaných blockchainových možností ukladanie dát

Zdroje: https://www.kraken.com/en-us/learn/what-is-arweave-ar , https://www.gemini.com/cryptopedia/arweave-token-ar-coin-permaweb#section-arweaves-blockweave-and-proof-of-access-consensus , https://arweave.medium.com/what-is-arweave-explain-like-im-five-425362144eb5

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart