0
 0,00 0 items

No products in the cart.

3.12.2021 Viacvrstvový blockchain Horizen

Ekosystém blockchainu Horizen zahŕňa inovatívne technológie od Horizen Labs a funguje so štvorvrstvovým zásobníkom pomocou revolučných riešení škálovania.

Expert na blockchain Rob Viglione je generálnym riaditeľom spoločnosti Horizen Labs, spoločnosti zaoberajúcej sa vývojom blockchainu a spoluzakladateľom spoločnosti Horizen, interoperabilného blockchainového ekosystému.

Prvá vrstva

Ekosystém Horizen obsahuje celý rad open source decentralizovaných aplikácií (dApps). Vďaka hosťovaniu rôznych podnikových dApps umožňuje technológia Horizen podnikom navrhovať svoje vlastné blockchainové aplikácie zahŕňajúce verejné aj súkromné funkcie. Na druhej strane to pomáha pri ochrane integrity používateľských údajov.

Druhá vrstva

Horizen blockchain pozostáva z revolučných vedľajších reťazcov, ktoré ponúkajú programátorom ľahko navigovateľné vývojové prostredie. Vývojári blockchainu môžu využiť dostupné súpravy na vývoj softvéru s otvoreným zdrojom (SDK) na navrhovanie a nasadzovanie kreatívnych a interoperabilných decentralizovaných aplikácií (dApps) a blockchainov.

Poslaním projektu je priniesť reálnu užitočnosť do blockchainových dApps s minimálnym úsilím pomocou výkonných vývojových nástrojov. Postranný reťazec, ktorý predstavuje škálovacie riešenie Zendoo, funguje odlišne od ostatných postranných reťazcov v tomto odvetví. Vývojári môžu použiť tieto bočné reťazce na spustenie svojich aplikácií.

Tretia vrstva

Táto vrstva slúži ako miesto, kde sa bočné reťazce pripájajú k verejnému hlavnému reťazcu spoločnosti Horizen. Pomocou konsenzuálneho algoritmu proof-of-work (PoW) predstavuje verejná hlavná sieť Horizen robustný, interoperabilný dizajn a produkt spoločnosti Horizen Labs. Natívny Horizen coin (ZEN) je zodpovedný za zabezpečenie hladkého chodu operácií na blockchaine. Okrem toho sa ZEN minca spája so štvrtou a poslednou vrstvou.

Štvrtá vrstva

Držitelia mincí ZEN môžu podporiť siete tým, že sa stanú uzlami Horizen. S takmer 50 000 aktívnymi uzlami sa zaraďuje tento projekt medzi najväčšiu a najdistribuovanejšiu viacvrstvovú sieť uzlov.

Ako funguje?

Protokol Horizen funguje ako distribuovaná účtovná kniha s časovou známkou prenosov nevyčerpaných transakčných výstupov (UTXO) uložená v reťazci 2 MB dátových blokov, ktoré sú len pripájané.

Sieť ťažobných a ekonomických uzlov udržiava tento blockchain overovaním, šírením a súťažou o zahrnutie čakajúcich transakcií (mempool) do nových blokov. Ekonomické uzly (známe ako úplné uzly) prijímajú transakcie od ostatných účastníkov siete, overujú ich podľa pravidiel konsenzu siete a vektorov dvojitého výdaja a šíria transakcie do iných úplných uzlov, ktoré tiež overujú a šíria. Platné transakcie sa odosielajú do mempool siete a čakajú na ťažobné uzly, aby ich potvrdili zahrnutím do ďalšieho bloku.

Ťažobné uzly pracujú na vyprázdnení mempoolu zvyčajne v poradí od najvyššieho po najnižší poplatok tak, že vyberú transakcie, ktoré sa majú zahrnúť do ďalšieho bloku a navzájom súťažia, aby vygenerovali hash menší ako cieľové číslo nastavené algoritmom úpravy obtiažnosti spoločnosti Horizen. Horizen používa mechanizmus konsenzu Proof-of-Work (PoW) na vytvorenie reťazca blokov s najviac nahromadenou prácou (energia vynaložená na vyriešené hash) ako platný reťazec. Iní partneri siete môžu lacno overiť prácu reťazca.

Ak chcete mať v Horizene súkromie s nulovými znalosťami, funkcia určuje platnosť transakcie podľa pravidiel konsenzu siete a musí odpovedať, či je transakcia platná alebo nie, bez toho, aby odhalila informácie, s ktorými vykonali výpočty. Robí sa to zakódovaním niektorých konsenzuálnych pravidiel siete do zk-SNARK .

Zk-SNARK sú špecifické dôkazy s nulovými znalosťami, ktoré možno využiť ako určité informácie, napr. tajný kľúč bez prezradenia týchto informácií a bez interakcie medzi dokazovateľom a overovateľom.

Prečítajte si tiež: Co je to DigiByte?

Zendoo

Ako jeden z jedinečných bodov projektu je Zendoo revolučným riešením na škálovanie blockchainu v bočnom reťazci. Fráza, ktorú mnohí nazývajú blockchainová trilema, zahŕňa ťažkosti a rokovania o vývoji blockchainu medzi rýchlosťou, bezpečnosťou a decentralizáciou.

Väčšina blockchainov vrstvy 1 volí bezpečnosť a decentralizáciu. Na druhej strane to predstavuje príležitosť, aby riešenia vrstvy 2 fungovali nad hlavným blockchainom, alebo v prípade vedľajších reťazcov paralelne.

Zendoo vylepšuje ekosystém Horizen z kryptomenovej siete na bezpečnú, škálovateľnú a interoperabilnú platformu, ktorá slúži podnikom.

Jedinečným prvkom Zendoo je úplná decentralizácia infraštruktúry sidechainu. Natívna minca ZEN poháňa vedľajší reťazec, zatiaľ, čo super uzly podporujú bezpečnosť a spoľahlivosť Zendoo. Navyše, model bočného reťazca Zendoo sa zdržiava interakcie s treťou stranou a ponúka modulárny rámec.

Modularizácia architektúry uprednostňuje funkčnosť pred dizajnom a ponúka takmer neobmedzenú škálovateľnosť a flexibilitu pred výberom dizajnu. Okrem toho použitie modulárneho protokolu znamená, že vývojári môžu bez problémov integrovať aktualizácie aplikácií s minimálnym až žiadnym rušením.

Bočný reťazec Zendoo využíva technológiu nulových znalostí na interakciu a overovanie medzi bočným reťazcom a hlavným reťazcom Horizen.

Okrem toho je to bez poznania vnútornej štruktúry postranného reťazca. Vývojári môžu použiť Zendoo SDK (softvérový vývojový kit) na vytvorenie decentralizovaných aplikácií (dApps) zachovávajúc ich súkromie, ktoré sú plne auditovateľné.

Ekosystém Horizen ponúka riešenia sidechain Zendoo ako priestor pre podniky na spustenie cenovo dostupných a interoperabilných dApps.

Cross-Chain Transfer Protocol (CCTP)

Framework sidechainu Zendoo a jeho súprava na vývoj softvéru (SDK) obsahujú všetko, čo by vývojár mohol potrebovať pri navrhovaní a spúšťaní blockchainu. Pomocou mechanizmu konsenzu proof of stake (PoS) majú vývojári plnú flexibilitu v oblasti sieťovej vrstvy, histórie a implementácie peňaženiek v ich reťazcoch.

Všetky nástroje a komponenty, ktoré môžu vývojári potrebovať na vytvorenie blockchainu, poskytuje Horizen na jednom vhodnom mieste.

Cross-chain transfer protocol (CCTP) je vlastný dizajn pre bezproblémovú kompatibilitu s blockchainovým ekosystémom Horizen. CCTP sa však dá prispôsobiť aj iným blockchainom. Hlavnou funkciou Zendoo je uľahčovať bezpečné medzireťazcové transakcie pri úplnej decentralizácií. Navyše to musí byť vykonané takým spôsobom, aby sa vyžadovalo, že hlavné uzly reťazca musia sledovať vedľajšie reťazce, aby ich overili.

Ginger-Lib

Ako riešenie ochrany osobných údajov projektu pre vývojárov predstavuje Ginger-lib úplne novú multifunkčnú všestrannú súpravu nástrojov a knižnicu zk-SNARK.

Okrem toho je Ginger-lib priekopníckym príspevkom spoločnosti Horizen ku globálnemu hnutiu zk-SNARK. Ginger-lib umožňuje vývojárom využívať vybrané funkcie ochrany osobných údajov v rámci ich blockchainu a aplikácií.

Horizen Developer Environment (HDE)

Ďalším kľúčovým prvkom blockchainového ekosystému Horizen je Horizen Developer Environmen. HDE je all in one miesto, kde vývojári môžu nájsť úlohy, spolupracovať na diaľku a vytvárať siete s inými vývojármi.

Doteraz neexistovala jediná komunitná platforma na vytváranie sietí, rozvojové príležitosti a komunikáciu s tímami. Okrem toho, bez použitia HDE, musia vývojári používať viacero platforiem a stránok na vyhľadávanie úložísk, pochopenie a navrhovanie projektových štruktúr. Navyše vývojári často vyžadujú ďalšiu aplikáciu na komunikáciu medzi stranami.

HDE predstavuje riešenie, ktoré zhromažďuje a uľahčuje všetky služby a funkcie, ktoré vývojári potrebujú na nájdenie, prispievanie a získavanie odmien za spoluprácu na projektoch s otvoreným zdrojovým kódom. HDE zhromažďuje otvorené úlohy na GitHub a ďalšie úlohy z rôznych úložísk do jednej platformy.

V tejto fáze HDE identifikuje všetky relevantné informácie a prispievateľov potrebných na dokončenie úlohy. Vývojári majú prístup k množstvu vzdelávacích zdrojov popri vytváraní sietí na sociálnej strane platformy, aby mohli spolupracovať s vývojármi z celého sveta. Navyše HDE ponúka vývojárom možnosť spolupracovať aj s inžinierskym tímom Horizen.

Horizen má záujem spolupracovať s inovatívnymi vývojármi a štedro kompenzuje kvalitné príspevky do odmien. Existuje množstvo programov odmien, ktoré využívajú natívne označenia GitHub na otvorenie novej odmeny. Okrem toho politika vyplácania odmien projektu znamená, že odmeny stimulujú aj odmeňujú príspevky do platformy.

HDE uvádza aj netechnické úlohy označené špeciálnym štítkom No Code. To ponúka krypto nadšencom, ktorí nie sú programátormi, možnosť zapojiť sa do krypto komunity Horizen a získať odmeny.

Štyri kľúčové funkcie

ZenCash – Pôvodným cieľom Zcash bolo byť anonymným finančným nástrojom a tento nástroj je stále dostupný v Horizene. Bol jednoducho rozšírený, aby poskytoval celý rad možností pre podnikových používateľov.

ZenPub – publikovanie dokumentov môže byť v mnohých krajinách riskantné. Dokonca aj v USA, kde sloboda tlače patrí medzi prvé ústavou garantované práva, možno novinárov umlčať. ZenPub používa anonymizované adresy na zverejňovanie dokumentov na IPFS, aby zabezpečili, že vždy zostane zachovaná otvorená a slobodná tlač.

ZenChat – komunikácia je neustále monitorovaná a ZenChat používa šifrovanie AES-256 na transakcie end to end šifrovaných správ.

ZenHide – krajiny, ako Čína nastavujú brány firewall, ktoré môžu blokovať priebeh, aby zásadne deaktivovali kryptomenu v rámci svojich geografických hraníc. ZenHide používa technológiu podobnú proxy na prenos údajov cez HTTPS, aby sa vyhli takýmto obmedzeniam.

ZenNodes

Držitelia mincí Horizen (ZEN) sa môžu rozhodnúť pre pasívny príjem podporou siete. Stať sa ZenNode je úplne bez hraníc a bez diskriminačných požiadaviek. Žiadatelia o ZenNode musia najskôr prejsť procesom previerky, aby sa zabezpečilo, že sú prakticky vybavení na dodržanie úrovne záväzku, ktorý projekt očakáva.

Vďaka najväčšej viacvrstvovej sieti uzlov v odvetví blockchainu musia ZenNodes zodpovedať za zabezpečenie a overenie hlavného reťazca spoločnosti Horizen a ďalších vedľajších reťazcov.

Globálna distribúcia aktívnych ZenNodes navyše dramaticky zlepšuje rýchlosť, spoľahlivosť a škálovateľnosť platformy. ZenNodes udržiavajú kópiu účtovnej knihy blockchainu v reálnom čase a zvyčajne fungujú pomocou softvéru základného uzla Horizen.

Okrem toho musia byť ZenNodes kontaktovateľné prostredníctvom adresy IP a rozdeľujú sa do dvoch kategórií: Secure Nodes a Super Nodes.

Zabezpečené uzly Horizen, zodpovedné za vylepšenie funkcií nad rámec bežných uzlov alebo masternodes, uľahčujú decentralizáciu a šifrovanie typu point-to-point (P2PE).

P2PE má ocenenie rady pre bezpečnostné štandardy PCI a priamejším, kompatibilnejším frameworkom ako end-to-end šifrovanie (E2EE). Zabezpečené uzly musia zamknúť minimálne 42 mincí ZEN a zabezpečiť, aby ich vlastný výpočtový výkon spĺňal požiadavky na spracovanie a pamäť s aspoň 92% dostupnosťou.

Secure Nodes zvyšuje rýchlosť a spoľahlivosť postranného reťazca Horizen Zendoo. S viac, ako 4 200 aktívnymi uzlami si táto rola vyžaduje väčší výpočtový výkon, úložný priestor a navyše výrazne vyšší podiel. Okrem toho musia mať uzly aspoň 96 % spoľahlivú dobu prevádzky.

Super Nodes musia zamknúť minimálne 500 ZEN coinov. Okrem toho super a secure uzly dostávajú 10 % z blokových odmien úmerných ich vkladu, vyplácaných týždenne na adresu verejnej peňaženky.

Horizen Coin (ZEN)

Ekosystém Horizen by nemohol fungovať bez mince Horizen (ZEN). ZEN coin nesie viacero zodpovedností a vzácne úžitkové funkcie.

Natívna minca Horizen umožňuje držiteľom tokenov ovládať svoju digitálnu stopu pomocou dvoch typov adries.

T-adresy ponúkajú verejnú históriu všetkých pohybov ZEN mincí. Funguje to podobne, ako pri akejkoľvek bežnej verejnej kryptomene.

Z-adresy slúžia ako súkromné.

Vďaka špičkovej bezpečnosti zahŕňajúcej technológiu s nulovými znalosťami ponúka Horizen držiteľom mincí ZEN možnosť chrániť informácie o transakciách.

Môže to zahŕňať odoslanú sumu, adresu odosielateľa a príjemcu. Okrem toho, súkromné adresy ponúkajú súkromie aj pri zostatkoch na účte. Ak však súkromná adresa posiela prostriedky na bežnú T-adresu alebo verejnú peňaženku, prijatá suma sa stane verejnou v reťazci.

Cieľom Horizen je stať sa jednoduchým na používanie a prístupným pre všetkých s ohľadom na užitočnosť v reálnom svete.

Projekt, ako taký oceňuje schopnosť držiteľov mincí ZEN minúť svoje aktíva na služby a tovar mimo reťazca s úplným súkromím pri transakciách. Aby boli mince ZEN dostupnejšie pre platby, Horizen spolupracuje s mnohými populárnymi poskytovateľmi digitálnych platieb.

tZEN Coin

Ďalšou formou mince ZEN, ktorá je k dispozícii v ekosystéme Horizen je tZEN. Minca slúži ako  testnetová minca projektu s nulovou hodnotou. Tieto mince existujú pre vývojárov na použitie pri testovaní a experimentovaní s aplikáciami na platforme.

ZEN a tZEN sú úplne oddelené. tZEN prevádzkuje rovnaké nástroje ako ZEN na testovacej sieti. tZEN  a ZEN sa však nedajú vymieňať a tZEN nemôžete použiť ako platidlo za služby v sieti.

Horizen Early Adopter Program (HEAP)

HEAP ponúka projektovým nadšencom príležitosť získať skorý a exkluzívny prístup k najnovším funkciám a produktom platformy ešte predtým, ako ich zverejnia.

HEAP umožňuje vývojárom zdieľať svoje myšlienky a pomáhať formovať nové verzie platformy. Registrácia do HEAP automaticky pozve vývojárov na predbežné ukážky produktov a webové semináre iba pre HEAP.

Zdroj: https://cryptobriefing.com/what-is-horizen-network-zen-token/ , https://messari.io/asset/horizen/profile , https://academy.moralis.io/blog/exploring-horizen-and-the-zen-coin

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart