[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Blockchainový ekosystém rastie rýchlym tempom a každý deň ovplyvňuje čoraz viac ľudí. Aj keď sa táto technológia väčšinou používa v sieťach kryptomien, umožňuje tiež inovatívne riešenia v širokej škále priemyselných odvetví. Vedeli ste však, že táto technológia mení aj herný priemysel?
Drvivá väčšina online hier dnes sleduje centralizovaný model. To znamená, že všetky súvisiace údaje sú uložené na serveri, ktorý je plne kontrolovaný správcami hry. Údaje zvyčajne zahŕňajú informácie o účte a históriu servera, ktorá zaznamenáva a ukladá všetky udalosti a herné aktíva zhromaždené hráčmi (predmety, virtuálne peniaze...).
Keďže databázu vlastní jedna spoločnosť, hráči nemajú skutočné vlastníctvo svojich účtov a položiek. Inými slovami, moc je v rukách herných spoločností. Ale našťastie technológia blockchain je schopná eliminovať alebo zmierniť väčšinu z týchto problémov. Centralizované servery predstavujú veľa obmedzení a slabých miest, ktoré môžu zahŕňať:
• Poruchu servera z dôvodu technických problémov
• Infiltráciu systému hackermi
• Hra bola vypnutá
• Nezaslúžený zákaz účtov
• Nedostatok transparentnosti, pokiaľ ide o herné mechanizmy a ceny
• Manipulácia hernej ekonomiky vývojármi a správcami
Distribuovaná databáza môže byť systém založený na blockchaine a použitý na overenie a zabezpečenie všetkých druhov digitálnych údajov, vrátane histórie hier, digitálnych predmetov a tokenizovaných prostriedkov. Hlavnou myšlienkou je zobrať silu herným spoločnostiam a vrátiť ich späť hráčom.
Takto môže každý hráč mať úplnú kontrolu nad svojimi účtami a digitálnymi aktívami a môže s nimi kedykoľvek obchodovať. Existuje mnoho rôznych metód vývoja a udržiavania blockchainovej hry.
Prečítajte si aj : Čo je a ako funguje blockchain
Táto časť predstavuje niektoré z najbežnejších spôsobov, ako môže technológia blockchain ovplyvniť herný priemysel:
Ako už bolo spomenuté, hry založené na blockchaine umožňujú hráčom mať trvalé vlastníctvo a úplnú kontrolu nad svojimi hernými prostriedkami. Typicky je každé aktívum reprezentované jedinečným, nezastupiteľným tokenom (NFT), ako sú tokeny ERC-721. Medzi diela môžu patriť herné karty, skiny, vybavenie a postavy. Ale bez ohľadu na typ majetku môžu byť všetky prepojené s blockchain tokenmi, ktoré sú udržiavané distribuovanou sieťou.
Herné spoločnosti majú právomoc manipulovať s poklesom hodnotení a ekonomikou svojich hier. Môžu tiež uzamknúť rôzne predmety v hre, čím sa stávajú neobchodovateľnými. Naproti tomu hry postavené na blockchainových sietiach umožňujú vytváranie decentralizovaných trhovísk. Tým sa odstráni potreba dôvery medzi hráčmi a zároveň sa zabezpečí odolnosť voči cenzúre. Všetci hráči môžu voľne nakupovať, predávať a obchodovať so svojimi hernými aktívami na princípe peer-to-peer.
Blockchain a inteligentné zmluvy majú moc znižovať poplatky a urýchľovať finančné transakcie. Môžu uľahčiť všetky druhy platieb, nielen pri obchodoch medzi hráčmi (peer-to-peer), ale aj medzi hráčmi a vývojármi.
Prepojením údajov a položiek v hre s tokenmi blockchainu môžu hráči obchodovať s majetkom medzi rôznymi hrami. Toto môže hráčom umožniť recyklovať svoje digitálne aktíva pri experimentovaní s rôznymi hrami. Keďže herné predmety sú reprezentované pomocou digitálnych tokenov, hráči môžu tieto tokeny obchodovať na iných herných trhoch hostených v rovnakom blockchaine.
V závislosti na implementácii umožňuje blockchain vytváranie open-source, distribuovaných a transparentných herných serverov. V takýchto prípadoch možno herné mechanizmy zmeniť iba ak za to hlasuje väčšina siete. Distribuovaná povaha blockchainov navyše zabraňuje hackerom a podvodníkom narušiť hru, pretože neexistuje jediný bod zlyhania.
Keď hra existuje na centralizovanom serveri, vývojári môžu od projektu upustiť alebo ju kedykoľvek vypnúť. Vďaka blockchainu môžu hráči pokračovať v hraní hry, aj keď sa vývojári vzdialia. Pokiaľ bude blockchainová sieť stále fungovať, hra zostane nažive. V niektorých prípadoch prevezmú kontrolu nad novými vývojármi a budú pokračovať v zlepšovaní projektu.
Aj keď technológia blockchain otvorila hernému prostrediu úplne nový horizont, ešte stále ju čakajú značné výzvy, ktoré treba prekonať. Niektoré z nich zahŕňajú:
• Škálovateľnosť. Blockchainy bývajú oveľa pomalšie ako centralizované siete, čo môže brániť prijatiu hier v globálnom meradle.
• Nedostatok adopcie. Aj keď sú k dispozícii stovky blockchainových hier, dopyt je stále veľmi nízky. Väčšina hier má veľmi malý počet hráčov.
• Centralizácia. Nie všetky hry založené na blockchaine sú úplne decentralizované. Niektoré z nich využívajú ERC-721 alebo iné blockchainové tokeny, ale v skutočnosti bežia na centralizovanom serveri.
• Jednoduchosť. Existuje niekoľko výnimiek, ale väčšina blockchainových hier je príliš jednoduchá na to, aby prilákala hráčov, ktorí si cenia vysoko kvalitnú grafiku alebo prepracovaný herný zážitok.
• Prekážky vstupu. Získavanie finančných prostriedkov na začatie a údržbu blockchainovej hry môže byť náročné. Nedostatok adopcie spolu s problémami so škálovateľnosťou môžu obmedziť prácu vývojárov.
• Konkurencia. Blockchain hry často vyvíjajú malé nezávislé skupiny. Tieto tímy môžu ťažko konkurovať gigantickým herným spoločnostiam z centralizovaného sveta.
Našťastie sa vyvíja množstvo riešení. Niekoľko tímov experimentuje s riešeniami Ethereum Plasma, Lightning Network a ďalšími riešeniami vrstvy 2 s cieľom vyriešiť problém škálovateľnosti.
V porovnaní s tradičným herným priemyslom je blockchainový gaming stále celkom nový a relatívne malý. Ale napriek tomu existujú stovky DApps a hier postavených na blockchainových sieťach.
Väčšina decentralizovaných aplikácií a herných platforiem beží na blockchaine Ethereum, napríklad Enjin a Loom. Rastie však zoznam projektov vyvíjaných v iných sieťach, ako sú EOS, TRON, ONT, NEO, VeChain a IOST. Niekoľko príkladov hier založených na blockchaine:
• Decentraland (platforma virtuálnej reality)
• Cryptokitties
• Gods Unchained
• My Crypto Heroes
• Cheeze Wizards
• Crypto Space Commander
• Mythereum
• Axie Infinity
• HyperSnakes
• EOS Dynasty
• EOS Knights
• Beyond the Void
• CryptoZombies
• Relentless
• HyperDragons Go
• CryptoWars
Je zrejmé, že technológia blockchain má v hernom priemysle veľký potenciál. Poskytuje významné vylepšenia pre hráčov a vývojárov, najmä pokiaľ ide o decentralizáciu, transparentnosť a interoperabilitu. Ak sa vývojárom podarí prekonať hlavné obmedzenia, blockchain pravdepodobne zmení herný svet k lepšiemu a pravdepodobne sa dočká úplne novej oblasti zábavy, ktorá hráčom prinesie viac slobody.
Zdroje: academy.binance.com, cointelegraph.com, techrepublic.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber