[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Kanadský projekt vytvorený v roku 2015 a vydaný ako testovacia sieť v máji 2017. Verzia 1.0 Liquid Network však debutovala v bitcoinovej sieti až v októbri roku 2018.
Liquid Network je bitcoinová vedľajšia sieť (sidechain), ktorej cieľom je ponúkať rýchle a dôverné transakcie medzi hlavnými obchodnými platformami. Je navrhnutá spoločnosťou Blockstream.
Spája početné kryptomenové zmenárne, burzy, maklérov a rôzne finančné inštitúcie v sieti. Medzi spoločnosti, ktoré sú súčasťou tejto siete, patria Bitfinex, Bitmex, OKCoin atď. Liquid Network používa svoj vlastný digitálny token s názvom „Liquid Bitcoin“ (L-BTC), ktorý je natívny (nemožno ho obchodovať ani vymieňať mimo Liquid Network). Každý token L-BTC je naviazaný na bežný Bitcoin, čo znamená, že token L-BTC sa môže kedykoľvek zaňho zameniť.
Je navrhnutá tak, aby zlepšila rýchlosť a náklady na vyrovnanie veľko objemových bitcoinových transakcií. Je to technicky vedľajší reťazec (sidechain) alebo blockchain, ktorý je postavený na existujúcom blockchaine. Vedľajší reťazec začína ako kópia blockchainu, ku ktorému je pripojený skôr, ako sa uvedie do činnosti. Transakcie vykonávané na vedľajšom reťazci nemusia byť zahrnuté do blokov hlavného blockchainu, takže pri transakciách cez vedľajší reťazec nevznikajú žiadne sieťové poplatky.
Liquid Network je v podstate podobná Lighting Network sieti, hoci na rozdiel od Lightning siete je Liquid špecificky zameraná na prilákanie veľkých finančných inštitúcií a zmenární, pretože je navrhnutá tak, aby pomohla zúčtovať transakcie vo veľkom objeme.
Prečítajte si aj : Čo je Lighting Network 1/2
• Viac transakcií za sekundu a kratšia doba potvrdenia. Výsledkom sú rýchle prevody za veľmi nízke ceny;
• Prakticky okamžité prevody medzi burzami, tvorcami trhu a niektorými peňaženkami;
• Lepšia efektívnosť pre obchodníkov, keďže vedľajšie reťazce umožňujú rýchly presun veľkého množstva kapitálu z jedného trhu na druhý, čo umožňuje dosiahnuť lepšiu efektívnosť obchodných operácií;
• Použitie tokenu L-BTC ukotveného k Bitcoinu zmrazenému v príslušných swapových peňaženkách;
• Overiteľný audit: Na rozdiel od iných technológií, používatelia Liquid Network overujú dôkazy o rezervách rôznych aktív poskytovaných burzami;
• Dôverné transakcie, čo znamená lepšie súkromie ako samotný Bitcoin. Sidechain Liquid Network je odolná voči nástrojom na analýzu transakcií, ktoré sa už používajú na blockchaine Bitcoinu a iných kryptomien;
• Záruka a spoľahlivosť, pretože všetky súkromné uzly Liquid Network sú riadené spoľahlivými subjektmi, ako sú napríklad hlavné burzy na trhu;
• Zachovanie decentralizácie. Keďže nie je len jeden subjekt, ktorý riadi vedľajší reťazec, ale niekoľko veľkých subjektov. Táto decentralizácia prispieva k bezpečnosti siete, pretože je oveľa ťažšie vykonať útok hackera na decentralizované riešenie.
Prečítajte si aj : Čo je Lighting Network 2/2
Je zrejmé, že také riešenie má aj niekoľko nevýhod. Po prvé, pre baníkov (minerov) by mohla byť do určitej miery hrozba skutočnosť, že prevody Bitcoinu do vedľajšieho reťazca sú rýchlejšie, efektívnejšie a tiež lacnejšie.
V nepravdepodobnom prípade, by sa veľká časť transakcií mohla presunúť z bitcoinového blockchainu do vedľajšieho reťazca Liquid Network. Baníci môžu zaznamenať pokles príjmov v dôsledku zahrnutia transakcií do blokov. Je to ten istý problém, ktorý môže predstavovať Lightning Network, aj mimo reťazca. Väčšina odmien pre baníkov však pochádza zo správneho vytvorenia bloku. Okrem toho by stále zostali otvorené operácie „peg-in“ a „peg-out“ od bitcoinovho blockchainu po vedľajší blockchain a naopak.
Veľkou nevýhodou vedľajšej siete (sidechainu), ako je Liquid Network, je to, že ide o súkromnú sieť založenú na dôveryhodných orgánoch, ktoré sieť spravujú. To naozaj nie je v súlade s filozofiou decentralizovaného bitcoinového blockchainu. Nie je náhoda, že spoločnosť, ktorá vyvinula Liquid Network, Blockstream, opakovane pripúšťa, že vedľajšie reťazce sa nikdy nebudú decentralizovať ako Bitcoin. Žiadny z búrz a spoločností, ktoré sa rozhodnú podporovať toto riešenie nebudú mať právomoc kontrolovať transakcie.
Ďalšou všeobecnou nevýhodou všetkých vedľajších reťazcov je úroveň zabezpečenia siete, ktorá sa nikdy nebude rovnať úrovni ponúkanej Bitcoinom. V dôsledku toho je na orgánoch, ktoré spravujú sieť, aby udržiavali určitú úroveň bezpečnosti.
V prípade hackov by sa človek mohol čiastočne spoľahnúť na peg-in a peg-out transakcie z bitcoinového blockchainu a na históriu operácií na vedľajšom reťazci, aby sa pokúsil aspoň čiastočne zrekonštruovať a teda obnoviť napadnuté L- BTC. Aj keď je samozrejme dôležité vziať do úvahy, že transakcie sú dôverné. Ak by sa však L-BTC mal umiestniť do reťazca pred zmrazením systému výmeny, bolo by to úplne nemožné.
Na rozdiel od RSK sidechainu, ktorý sa viac zameriava na vykonávanie smart kontraktov na Bitcoin, sa Liquid Network snaží ponúknuť viac ako čokoľvek iné sieť na bezpečné a rýchle prevody hodnoty medzi burzami. Takže nielen Bitcoin, ale aj ďalšie aktíva. Z tohto dôvodu môžeme očakávať debut aspoň jednej stabilného mince v tejto sieti, pretože sieť bude podporovaná veľkým počtom výmien.
Bol vydaný aj podporný softvér a jeho zdroje, čím komunita môže vytvoriť uzol Liquid Network na podporu siete.
Liquid Network bude čoskoro podporovaná hlavnými peňaženkami. Najmä implementácia peňaženky GreenAddress a tiež hardvérové peňaženky Trezor a Ledger sa už vyvíjajú. To umožní používateľom ukladať tokeny L-BTC úplne bezpečným spôsobom. Nielen to, ale v budúcnosti by konkrétna peňaženka mohla umožniť prechod z BTC na L-BTC bez toho, aby sa musela spoliehať na burzy. To znamená, že bude možné uskutočňovať transakcie s ostatnými uživateľmi v Liquid Network pomocou dôverných transakcií, aby sa zachovala vyššia úroveň súkromia ako u Bitcoinu.
Zdroje: crypto.marketswiki.com, en.cryptonomist.ch, blockstream.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber