0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

29.07.21 Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC)

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Zatiaľ čo Bitcoin je forma digitálnych peňazí, jeho použitie ako každodennej meny nemusí byť tým najideálnejším. Toto použitie bude pravdepodobne slúžiť iným typom digitálnych aktív: digitálnymi menám centrálnych bánk (CBDC). Väčšina krajín skúma iba myšlienku plne digitálnej meny, zatiaľ čo iné už testujú implementácie. Čím sa však CBDC líšia od iných digitálnych aktív?

Úvod

Technológia, ktorá stojí za pohybom peňazí v tradičných financiách v skutočnosti nedržala krok s tempom zmien vo zvyšku sveta. Aj keď je to len niečo viac ako posielanie bitov z jedného miesta na druhé, posielanie peňazí môže byť nákladné a môže trvať dlhšie, ako by bolo ideálne.

Mnoho vlád aktívne vyvíja nový typ digitálnej meny. Hlavnými výhodami by bolo zvýšenie efektívnosti platobných systémov a zníženie nákladov pre všetkých zúčastnených. Mohli by ste považovať CBDC za digitálne fiat peniaze postavené na novej technologickej vrstve inšpirovanej pokrokom vyvolaným blockchainom. Je pravdepodobné, že mnoho krajín prijme tieto digitálne meny v nasledujúcom desaťročí. Ako teda fungujú?

Čo sú digitálne meny centrálnych bánk (CBDC)?

CBDC sú digitálna forma fiat mien. Prístup k návrhu CBDC sa bude pravdepodobne veľmi líšiť v závislosti od vydávajúcej krajiny. Niektoré implementácie budú pravdepodobne založené na blockchaine alebo inom type technológie distribuovanej účtovnej knihy (DLT), zatiaľ čo iné môžu byť pravdepodobne iba centralizovanou databázou. Tie založené na blockchaine budú pomocou tokenu reprezentovať digitálnu formu fiat meny.

Aj keď by sme mohli tvrdiť, že CBDC sú inšpirované kryptomenami ako je Bitcoin, sú úplne odlišné. CBDC vydáva štát a vláda ich vyhlasuje za zákonné platidlo. Kryptomeny ako Bitcoin nie sú hraničné a nevydávajú ich žiadne štáty ani centralizované subjekty. To samozrejme neznamená, že nebudete môcť uskutočňovať cezhraničné platby pomocou CBDC.

Mnoho centrálnych bánk zvažuje alebo dokonca aktívne experimentuje s overením koncepcie CBDC. Čína od roku 2014 pracuje na projekte s názvom DC / EP, resp. Digitálna mena / Elektronické platby. Aktívna skúšobná verzia pre digitálny jüan sa už uskutočnila v rôznych mestách. Európska centrálna banka (ECB) vydala v októbri 2020 správu, ktorá navrhla digitálne euro a hodnotila prednosti takejto digitálnej meny.

Pochopenie CBDC

Z technologického hľadiska je CBDC v podstate databáza prevádzkovaná a kontrolovaná vládou (alebo prípadne schválenými subjektmi v súkromnom sektore). Preto je CBDC oprávnenou databázou, pretože iba schválení aktéri majú schopnosť obchodovať v sieti. Centralizovaný subjekt, ktorý kontroluje databázu, má teda tiež schopnosť zabrániť transakciám v prechode, vrátiť transakcie, „zmraziť“ finančné prostriedky alebo zakázať adresy.

Mnoho CBDC bude pravdepodobne fungovať na svojich vlastných blockchainoch. Niektoré z nich však môžu byť vydané na verejných blockchainoch. Týmto spôsobom by mali povolené aktíva vysporiadané na vrchnej časti základnej vrstvy bez povolení. To by mohlo poskytnúť to najlepšie z oboch svetov, pretože vrstva s povolením by mohla poskytnúť potrebnú kontrolu centrálnym bankám, zatiaľ čo vrstva bez povolenia by mohla poskytnúť najsilnejšie bezpečnostné záruky.
Toto však pravdepodobne nebude norma. V súčasnosti žiadny verejný blockchain nemá technologické prostriedky aby obstál v teste času dostatočne dlho na to, aby bezpečne zvládol tak dôležitú úlohu.

Okrem toho je trochu ťažké všeobecne načrtnúť, ako funguje CBDC, pretože každá krajina bude mať odlišný prístup. Všetci s najväčšou pravdepodobnosťou prispôsobia technológiu svojim špecifickým potrebám.

Výhody CBDC

Možno ste už niekedy v súvislosti s kryptomenami počuli frázu „banking the unbanked“. Aj keď je táto myšlienka príťažlivá, CBDC by pravdepodobne mohli dosiahnuť tento cieľ lepšie ako decentralizované kryptomeny. Finančné začlenenie môže zvýšiť každý legálny občan, ktorý má ľahký prístup k lacnému bankovému účtu.

Ďalšou výhodou sú technologické pokroky, ktoré môže priniesť generálna oprava peňažného systému. Zatiaľ čo značná časť fiat peňazí sú v podstate čísla v databáze, väčšina infraštruktúry je dosť zastaraná. Odoslanie e-mailu v nedeľu popoludní trvá niekoľko sekúnd. Vďaka momentálne komplikovanému finančnému systému však môže posielanie peňazí trvať aj niekoľko dní.

Počas ekonomických reakcií na pandémiu COVID sme videli, že centrálne banky musia konať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. CBDC môžu umožniť centrálnym bankám a finančným inštitúciám vykonávať zmeny v menovej politike priamejšie ako kedykoľvek predtým. To má potenciál prepracovať fungovanie centrálneho bankovníctva.

Prečítajte si aj : Porovnanie súkromného a verejného blockchainu

CBDC vs stablecoiny

Takže toto všetko znie trochu ako stablecoin, že? Funkčne sú si trochu podobné. Obidve predstavujú nekryté peniaze vo forme digitálneho tokenu. Pod kapotou sú však celkom odlišné.
Vydávanie stablecoinov obvykle vybavuje súkromný subjekt, ktorý v zásade predstavuje fiat peniaze alebo nejaký iný majetok. Môžu byť vykúpené za hodnotu, ktorú predstavujú, ale nejde o nekryté peniaze. CBDC sú naopak vládou vydávané ako nekryté peniaze.

CBDC vs kryptomeny

Ako sme už spomenuli, CBDC sa líšia od kryptomien. CBDC vydáva centrálna banka a vláda vydáva zákonné platidlá. Môžete si predstaviť CBDC ako bankovky - je to účtovná jednotka, platobný prostriedok a uchovávateľ hodnoty.

Skutočné kryptomeny ako Bitcoin sú úplne odlišné. Nevydávajú ich vlády a skutočne sa netýkajú štátnych hraníc. Sú bez povolení a odolné voči cenzúre. Okrem toho neexistuje žiadna centralizovaná entita riadiaca sieť.

Ktorý je teda lepší? Závisí to od prípadu použitia. Skutočnosť, že Alica môže posielať Bitcoiny Bobovi bez sprostredkovateľov alebo kohokoľvek, kto je schopný transakciu cenzurovať, je silný nápad. Zároveň má aj svoje tienisté stránky. Čo ak dôjde k odcudzeniu obrovského množstva peňazí? Čo ak Alica omylom pošle svoje celoživotné úspory na nesprávnu adresu?

Niekedy môže byť užitočné, aby účtovná jednotka mala oprávnenie vrátiť transakcie alebo adresy na čiernu listinu. Inokedy je užitočnejšie využívať výhody, ktoré svetu môže ponúknuť decentralizovaná sieť ako Bitcoin.

Na záver

Stručne povedané môžeme povedať, že digitálne meny centrálnych bánk sú digitálnou formou nekrytých peňazí. Mnohé z implementácií CBDC pravdepodobne využijú technológiu blockchain a poskytnú spôsob digitálneho platenia pre všetkých.

Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.org, investopedia.com, bis.org

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart