[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ethereum 2.0 je dlho očakávaný upgrade siete Ethereum (ETH), ktorý sľubuje významné vylepšenia funkčnosti a skúseností so sieťou ako celkom. Niektoré z pozoruhodnejších upgradov zahŕňajú prechod na Proof of Stake (PoS), shard chainy a nový blockchain core, ktorý sa nazýva beacon chain. Očakáva sa, že toto všetko a ďalšie budú postupne zavedené prostredníctvom starostlivého naplánovania. Ale to je len vrchol ľadovca. Pretože je Ethereum jednou z najpopulárnejších kryptomien na planéte, sú dôležité podrobnosti o tom, čo vlastne Ethereum 2.0 je a aký bude mať dopad na kryptomenu ako celok.
Od vydania Etherea sa vývoj nových technológií v podobe decentralizovanej aplikácie (DApps) a ďalších blockchainov výrazne rozšíril. Ešte dôležitejšie je, že mnohé z týchto technológií boli postavené na sieti Ethereum. Spomeňte si na niektoré z najväčších inovácií decentralizovaného financovania (DeFi). Značná časť z nich beží na Ethereum.
Bohužiaľ sa začali objavovať problémy so škálovateľnosťou. S nárastom počtu transakcií v sieti Ethereum sa zvyšovali aj náklady na vykonávanie týchto transakcií (ktoré sa platia v gas). Ak má byť Ethereum platformou, ktorá predstavuje novú generáciu internetu, musí mať ekonomika zmysel. V opačnom prípade bude použitie nepraktické.
To je miesto, kde prichádza Ethereum 2.0. Navrhované upgrady siete Ethereum na ETH 2.0 majú riešiť predovšetkým problém škálovateľnosti. Tieto vylepšenia vytvoria kontrast s existujúcou verziou Ethereum, ktorá bude zavedená.
Prečítajte si aj : Curve Finance
Ethereum 2.0 je dlho očakávaný upgrade siete Ethereum, ktorý okrem iného sľubuje zlepšenie škálovateľnosti siete. Implementáciou niekoľkých vylepšení by sa mala zlepšiť rýchlosť, efektívnosť a škálovateľnosť bez obetovania bezpečnosti a decentralizácie.
Táto verzia Etheru bola vždy na obzore, jej zavedenie však trvalá niekoľko rokov. Hlavným dôvodom je to, že škálovanie blockchainu bezpečným a decentralizovaným spôsobom je náročná úloha.
Našťastie si Ethereum 2.0 kladie za cieľ vyriešiť tento problém implementáciou niektorých veľmi dôležitých funkcií. Tieto nové funkcie vytvárajú niekoľko kľúčových rozdielov medzi Etherom, ktorý poznáme a Etherom, ktoré by sme mali očakávať.
Najväčšie rozdiely medzi Ethereum a Ethereum 2.0 zahŕňajú použitie konsenzuálneho mechanizmu Proof of Stake (PoS), shard chainov a beacon chainu. Pozrime sa na tieto rozdiely podrobnejšie.
Proof of Work (PoW) je spôsob Etherea (a mnohých ďalších blockchainov), ako udržiavať sieť bezpečnú a aktuálnu tým, že odmeňuje ťažiarov za vytváranie a overovanie blokov na blockchaine. PoW bohužiaľ nie je škálovateľný, pretože vyžaduje rastúce množstvo výpočtového výkonu s rastom blockchainu.
Proof of Stake (PoS) to rieši nahradením výpočtového výkonu výrazom „skin in the game“. To znamená, že pokiaľ máte minimálne 32 ETH, môžete ich zaviazať (t.j. vložiť), stať sa validátorom a dostávať platby potvrdzovaním transakcií.
Každý kto chce získať prístup k sieti Ethereum, musí tak urobiť prostredníctvom uzla. Uzol ukladá kópiu celej siete, čo znamená, že uzol musí sťahovať, počítať, ukladať a spracovávať každú jednu transakciu od začiatku existencie Etherea. Aj keď ako používateľ nemusíte nevyhnutne spúšťať uzol, aby ste mohli vykonať transakciu, všetko sa to spomalí.
Shard chainy sú ako každý iný blockchain, lenže obsahujú iba konkrétne podmnožiny jedného celého blockchainu. Toto pomáha uzlom tým, že musíte spravovať iba zlomok siete Etherea. To by malo zvýšiť priepustnosť transakcií a celkovú kapacitu Ethereum.
Vďaka shard chainom pracujúcim paralelne sa niečo musí postarať o to, aby boli všetky navzájom synchronizované. O to sa stará beacon chain, ktorý poskytuje konsenzus všetkým paralelne bežiacim shard chainom.
Beacon chain je úplne nový blockchain, ktorý hrá ústrednú rolu v Ethereum 2.0. Bez toho by zdieľanie informácií medzi zlomkami nebolo možné a škálovateľnosť by neexistovala. Z tohto dôvodu sa uvádza, že pôjde o prvú funkciu dodanú na ceste k Ethereum 2.0.
Zavedenie Ethereum 2.0 nepríde naraz. Namiesto toho bude vydaný v troch fázach, z ktorých každá sprevádza odlišné vlastnosti, aby sa zabezpečil úspech nového Etherea.
Prvá fáza alebo fáza 0 bude venovaná uvoľneniu beacon chainu, pretože je ústredným bodom funkčnosti shard chainov. Zatiaľ nebudú existovať shard chainy, ale beacon chain začne prijímať validátorov prostredníctvom jednosmernej depozitnej zmluvy.
Je dôležité poznamenať, že všetci registrovaní validátori, ktorí sa podieľajú na svojom ETH, nebudú môcť „upustiť“, kým nebudú úplne implementované shardové chainy. To znamená, že ETH od validátorov bude uzamknutý až do ďalšej fázy.
Zmluva o vklade Eth2 dosiahla na spustenie požadované minimum 524 288 ETH. Fáza 0 sa začala 1. decembra 2020.
Ďalšia fáza je v skutočnosti kombináciou dvoch fáz: fázy 1 a fázy 1,5. Fáza 1 predstaví shard chainy, ktoré validátorom umožnia vytvárať bloky na blockchaine prostredníctvom PoS. Fáza 1.5 predstavuje fázu, kedy mainnet spoločnosti Ethereum oficiálne predstaví shard chainy a začne prechádzať od PoW k PoS. Fáza 1 / 1.5 sa očakáva v priebehu roku 2021.
Konečnou fázou bude fáza 2, v ktorej bude Ethereum 2.0 podporovať plne vytvorené shardy a stane sa oficiálnou sieťou Ethereum. Shard chainy budú môcť pracovať aj s inteligentnými zmluvami, čo vývojárom DApps a ďalších technológií umožní bezproblémovú integráciu s Ethereum 2.0. Fáza 2 sa má predstaviť v roku 2021 alebo neskôr.
Ethereum 2.0 je dôležitý upgrade siete Ethereum z mnohých dôvodov. Najmä pokiaľ ide o škálovateľnosť. Bez nových funkcií PoS, shard chainov a beacon chainu by sa Ethereum mohlo stať nakoniec neudržateľným a už by nebolo vedúcou platformou inteligentných kontraktov v kryptosystéme.
Zavedenie platformy Eth2 bude trvať nejaký čas a môže to trvať dokonca dlhšie, ako sme čakali. Dobrou správou je, že už je v plnom prúde, a vývojári Ethereum na tom pracujú.
Zdroje: academy.binance.com, ethereum.org, coindesk.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber