0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

28.08.21 Ethereum London hard fork

Aktualizácia Ethereum London zmenila model poplatkov za transakcie na blockchaine. Sieť Ethereum teraz namiesto ponúkania cien gas stanovuje transakčné poplatky so základným poplatkom za každý blok. Aby sa to zhodovalo s plánovaným vydaním Ethereum 2.0, vývojári odložili zámerne vstavanú akciu známu ako difficulty time bomb. To povzbudí baníkov, aby prešli z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS).

Úvod

Hard fork London je aktualizáciou blockchainu Ethereum, ktorá prišla v auguste 2021. Táto aktualizácia priniesla významné zmeny v systéme poplatkov za transakcie Ethereum, ktorý bol dlho spornou témou. Aktualizácia taktiež pripravila plánované vydanie Ethereum 2.0 úpravou jeho konsenzuálneho modelu.

London je však niektorými považovaný za kontroverzný kvôli významným zmenám, ktoré má v poplatkoch za krypto transakcie a ťažbe. Presné efekty, ktoré budú mať zmeny na používateľov a baníkov sú dočasné, pretože Ethereum 2.0 bude čoskoro k dispozícii.

Čo je nové v aktualizácii Ethereum London?

London aktualizácia Ethereum je hard fork, ktorým sa zavádzajú dva nové návrhy na zlepšenie Ethereum (EIP). S vydaním Ethereum 2.0 (Serenity) plánovaného na rok 2022 sa v tejto aktualizácii vykonali určité prípravy na prechod na Proof of Stake. Baníci zaznamenali spomalenie rastúcej obtiažnosti ťažby, ktorá sa zhodovala so Serenity. Keďže London je hard fork, všetky uzly musia používať nové pravidlá a najnovšiu verziu, aby mohli pokračovať v ťažbe a overovaní.

Najvýznamnejšou zmenou sú transakčné poplatky vrátane nového deflačného mechanizmu. Predtým používatelia zadali ponuku na zaplatenie svojich poplatkov za gas. Baníci by uprednostnili transakcie na základe pridaného poplatku a poplatok by použili ako odmenu za pridanie do bloku. Teraz má každý blok miesto toho fixný, priradený poplatok. Táto zmena je dôsledkom EIP-1559, zahrnutého v tomto forku spolu s EIP-3238.

Čo je to EIP?

Návrhy na zlepšenie Ethereum (EIP) sú technické špecifikácie, ktoré načrtávajú nové funkcie pre blockchain Ethereum. Vývojári vytvárajú svoje návrhy spolu s návrhmi komunity Ethereum. Každý môže urobiť EIP a predložiť ho na diskusiu predtým, ako komunita návrh prijme.
Každý EIP sa riadi pokynmi stanovenými v EIP1:

„EIP by mal poskytnúť stručnú technickú špecifikáciu funkcie a odôvodnenie funkcie. Autor EIP je zodpovedný za dosiahnutie konsenzu v rámci komunity a za dokumentovanie nesúhlasných stanovísk. “

Autor EIP musí pred schválením EIP dodržať stanovený postup, ktorý zahŕňa partnerské hodnotenie a návrhy. Keď je komunita s návrhom spokojná, môže ho pridať do vydania.

Čo je EIP-1559?

EIP-1559 je zmena spôsobu, akým používatelia platia poplatky za gas v sieti Ethereum. Tento EIP vytvoril zakladateľ spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin a tím ďalších vývojárov.

V priebehu času sa priemerný poplatok zaplatený používateľmi Etherea stal príliš malým pre malé transakcie. Ak sa napríklad sieťový poplatok pohybuje okolo 20 USD, odosielanie ETH v hodnote 20 USD alebo iného digitálneho majetku sa neoplatí. Tieto vysoké poplatky robia sieť menej atraktívnou, najmä pre začiatočníkov.

EIP-1559 navrhol nový mechanizmus oceňovania transakcií, ktorý vytvára základný poplatok za každý blok. Blockchain spaľuje poplatok, čím sa znižuje celková ponuka ETH. Tento efekt vytvorí deflačný tlak na kryptomenu.

Základný poplatok sa mení pre každý blok v závislosti od dopytu po sieti. Ak je blok transakciami zaplnený na viac ako 50%, základný poplatok sa zvýši a naopak. Tento mechanizmus sa pokúša udržať rovnovážnu úroveň pre väčšinu blokov.

Môžete tiež pridať „tingelt“ pre baníkov ako stimul na preskočenie frontu pre vašu transakciu. Ethereum sa však pokúša udržať bloky okolo 50% plné aj bez tringeltov. Keďže v každom bloku je k dispozícii veľa miesta, tringelt bude s najväčšou pravdepodobnosťou stačiť na to, aby sa dostal do prednej časti fronty.

Čo je EIP-3238?

Vstavaná do Ethereum je aj „časovaná bomba obtiažnosti“, ktorá robí ťažbu Etherea stále ťažšou. Keď dosiahneme túto bombu, bude doba potrebná na ťažbu nového bloku taká dlhá, že ziskovosť baníkov klesne a transakcie budú príliš pomalé. Vývojári sa chcú uistiť, že baníci nemajú inú možnosť, ako zastaviť ťažbu Ethereum 1.0 a po vydaní prejsť na Ethereum 2.0.

Do tohto bodu by sa však blockchain dostal príliš skoro. Aby sa zaistilo, že sieť v správnom čase stimuluje validátorov k modelu Ethereum 2.0 Proof of Stake, EIP-3238 zdržal časovanú bombu.
Bez toho by mohla existovať šanca, že by baníci naďalej používali Ethereum 1.0, podobne ako rozdelenie pozorované pri Ethereum a Ethereum Classic. Oneskorenie časovanej bomby povedie k 30-sekundovej blokovej „dobe ľadovej“ okolo 2. štvrťroka 2022. V tomto bode by malo byť zlúčenie Ethereum 1.0 s Ethereum 2.0 dokončené.

Prečítajte si aj : CryptoPunks

Čo si myslí komunita?

Pri aktualizácii London boli zmiešané pocity, najmä pokiaľ ide o transakčné poplatky. Napriek tomu, že sa baníci pripravujú na koniec Proof of Work s Ethereum 2.0, táto aktualizácia výrazne zmenila poplatky, ktoré baníci dostávajú. Toto zníženie môže potenciálne viesť k zníženiu zisku, ktorý ťažiari dosahujú. Ďalšou obavou je, že ťažba Ethereum by mohla byť centralizovanejšia. Niektorí tvrdia, že so ziskom budú môcť fungovať iba najväčší baníci s najnižšími nákladmi na energiu.

Aj keď to nemôžeme s istotou povedať, deflačné mechanizmy by mohli zvýšiť cenu ETH. Takéto očakávanie by mohlo súvisieť so skutočnosťou, že po aktualizácii začalo Ethereum spaľovať základný poplatok ETH zo všetkých transakcií blockchainu.

Čo znamená London hard fork pre používateľov?

Podobne ako v prípade Bitcoinu, starý mechanizmus fungoval podobne ako v prípade cenovej ponuky. Čím viac ste zaplatili za transakčné poplatky (alebo náklady na gas), tým väčšia je pravdepodobnosť, že vašu transakciu rýchlo vyberú a potvrdia baníci. Po tomto hard forku už nemusíte vyberať cenu gas, ktorú platíte pri transakciách Ethereum.

Namiesto toho sa vám jednoducho zobrazí základný poplatok a možnosť odmeniť baníka. Základný poplatok sa však môže meniť medzi odoslaním transakcie a pridaním do bloku. Aby ste tomu zabránili, môžete nastaviť strop poplatkov ako maximum, ktoré chcete zaplatiť. Ak baník zahrnie vašu transakciu do bloku, v ktorom je základný poplatok nižší ako váš limit poplatkov, sieť rozdiel vráti.

Na záver

London je jednou z významných aktualizácií, ktoré sme zaznamenali v súvislosti s interakciou používateľov s Ethereum. Mnoho predchádzajúcich aktualizácií zmenilo mnoho systémov, ktoré pri použití Etherea bežne nevidíme. Teraz je pravdepodobnosť zníženia transakčných cien a časov oveľa pravdepodobnejšia, ale stále nie je zaručená.

Napriek tomu je prechod PoS Ethereum 2.0 naplánovaný na rok 2022, takže implementácia London hard forku je stále časovo obmedzená a dočasná.

Zdroje: academy.binance.com, coinmarketcap.com, ethernodes.org

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart