[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pre nováčikov v oblasti kryptomien môže byť terminológia dosť neprehľadná a dokonca zavádzajúca. Niektorí hovoria o Bitcoine keď hovoria o blockchainovej technológii, iní spomenú blockchain keď hovoria o kryptomenách všeobecne. Tieto pojmy však nie sú skutočne zameniteľné. Odkazujú na odlišné, ale navzájom spojené pojmy. Preto je dôležité pochopiť rozdiely medzi nimi.
Podobne:
Väčšina blockchainov je navrhnutá ako distribuovaná a decentralizovaná digitálna kniha. Zjednodušene povedané, blockchain je digitálna účtovná kniha, ktorá je v podstate elektronickou verziou papierovej knihy a je zodpovedná za zaznamenávanie zoznamu transakcií.
Presnejšie povedané, blockchain je lineárny reťazec viacerých blokov, ktoré sú spojené a zabezpečené kryptografickými dôkazmi. Technológia blockchain sa môže uplatniť aj v iných činnostiach, ktoré si nevyhnutne nevyžadujú finančné operácie, ale v kontexte kryptomien sú zodpovedné za vedenie stáleho záznamu o všetkých potvrdených transakciách.
„Distribuované“ a „decentralizované“ označujú spôsob, akým je účtovná kniha štruktúrovaná a udržiavaná. Aby ste pochopili rozdiel, zamyslite sa nad bežnými formami centralizovaných účtovných kníh, ako sú verejné záznamy o predaji domov, záznamy banky o výberoch z bankomatov alebo zoznam predaných položiek na portáli eBay. V každom prípade účtovnú knihu kontroluje iba jedna organizácia: vládna agentúra, banka alebo eBay. Ďalším spoločným faktorom je, že existuje iba jedna hlavná kópia hlavnej knihy a všetko ostatné je iba záloha, ktorá nie je oficiálnym záznamom. Preto sú tradičné účtovné knihy centralizované, pretože sú udržiavané jednou entitou a sú zvyčajne závislé na jednej databáze.
Naproti tomu je blockchain zvyčajne zostavený ako distribuovaný systém, ktorý funguje ako decentralizovaná účtovná kniha. To znamená, že neexistuje žiadna samostatná kópia hlavnej knihy (distribuovaná) a ani jedno riadené oprávnenie (decentralizovaná). Zjednodušene povedané, každý používateľ, ktorý sa rozhodne pripojiť a zúčastniť sa procesu údržby blockchainovej siete, uchováva elektronickú kópiu údajov blockchainu, ktorá sa často aktualizuje pomocou všetkých najnovších transakcií, synchronizovane s kópiami ostatných používateľov.
Inými slovami, distribuovaný systém je udržiavaný kolektívnou prácou mnohých používateľov, ktorí sú rozšírení po celom svete. Títo používatelia sú tiež známi ako sieťové uzly a všetky tieto uzly sa zúčastňujú procesu overovania a overovania transakcií podľa pravidiel systému. V dôsledku toho je moc decentralizovaná (neexistuje žiadny ústredný orgán).
Názov blockchainu vychádza zo spôsobu organizácie záznamov: reťazec prepojených blokov. V podstate, blok je údaj, ktorý obsahuje okrem iného zoznam posledných transakcií. Bloky, ako aj transakcie sú verejné a viditeľné, ale nemožno ich meniť (napríklad vložením každej stránky do zalepenej sklenenej škatule). Keď sa do blockchainu pridajú nové bloky, vytvorí sa nepretržitý záznam prepojených blokov (ako fyzická kniha a jej mnoho stránok záznamov). Išlo o veľmi jednoduchú analógiu, ale tento proces je oveľa zložitejší.
Jedným z hlavných dôvodov prečo sú blockchainy také rezistentné na modifikáciu je skutočnosť, že bloky sú prepojené a zabezpečené kryptografickými dôkazmi. Na výrobu nových blokov je potrebné, aby sa účastníci siete zapojili do nákladnej a intenzívnej výpočtovej činnosti známej ako ťažba. Ťažiari sú v zásade zodpovední za overenie transakcií a ich zoskupenie do novovytvorených blokov, ktoré sa potom pridajú do blockchainu (ak sú splnené určité podmienky). Zodpovedajú tiež za zavedenie nových mincí do systému, ktoré sa vydávajú ako odmena za prácu.
Každý nový potvrdený blok je prepojený s blokom, ktorý prišiel bezprostredne pred ním. Krása tohto nastavenia je v tom, že je prakticky nemožné zmeniť údaje v bloku po ich pridaní do blockchainu, pretože sú zabezpečené kryptografickými dôkazmi, ktorých výroba je veľmi nákladná a je veľmi ťažké ju vrátiť späť.
Stručne povedané, blockchain je reťazec prepojených dátových blokov, ktoré sú usporiadané v chronologickom poradí a sú zabezpečené kryptografickými dôkazmi.
Prečítajte si aj : História blockchainu
Zjednodušene povedané, kryptomena je digitálna forma peňazí, ktorá sa používa ako prostriedok výmeny v distribuovanej sieti používateľov. Na rozdiel od tradičných bankových systémov sa tieto transakcie sledujú prostredníctvom verejnej digitálnej knihy (blockchain) a môžu sa vyskytovať priamo medzi účastníkmi (peer-to-peer) bez potreby sprostredkovateľov.
„Kryptomena“ označuje kryptografické techniky používané na zabezpečenie ekonomického systému a rovnako aj na zabezpečenie toho, že vytváranie nových jednotiek kryptomeny a validácia transakcií prebehnú bez problémov.
Aj keď nie všetky kryptomeny sú ťažiteľné, mnohé z nich, ktoré sú rovnako ako bitcoiny odkázané na proces ťažby, majú pomalý a kontrolovaný rast svojich obežných zásob. Ťažba je preto jediným spôsobom, ako vytvoriť nové jednotky týchto mincí. Zabráni sa tak inflačným rizikám, ktoré ohrozujú tradičné nekryté meny, kde je vláda schopná kontrolovať ponuku peňazí.
Bitcoin je prvá kryptomena, ktorá sa kedy vytvorila a samozrejme aj najslávnejšou. V roku 2009 ju predstavil pseudoanymný vývojár Satoshi Nakamoto. Hlavnou myšlienkou bolo vytvorenie nezávislého a decentralizovaného elektronického platobného systému založeného na matematických dôkazoch a kryptografii.
Napriek tomu, že je najznámejší, Bitcoin nie je sám. Existuje mnoho ďalších kryptomien, z ktorých každá má svoje vlastné konkrétne vlastnosti a mechanizmy. Ďalej nie všetky kryptomeny majú svoj vlastný blockchain. Niektoré boli vytvorené na vrchole už existujúceho blockchainu, zatiaľ čo iné boli vytvorené úplne od nuly.
Ako väčšina kryptomien, má Bitcoin obmedzenú ponuku, čo znamená, že po dosiahnutí maximálnej ponuky nebude systém generovať žiadne ďalšie bitcoiny. Aj keď sa to líši projekt od projektu, maximálna ponuka bitcoinov je stanovená na 21 miliónov jednotiek. Celková ponuka sú zvyčajne verejné informácie, ktoré sú definované pri vytvorení kryptomeny.
Bitcoinový protokol je otvorený zdrojový kód a každý môže skontrolovať alebo ho skopírovať. Mnoho vývojárov z celého sveta prispieva k rozvoju tohto projektu.
Zdroje: academy.binance.com, investopedia.com, medium.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber