0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

27.10.21 Nigéria spúšťa pilotné testovanie svojej CBDC

Ďalšia krajina sa púšťa do testovania digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Podľa oficiálnych vyjadrení prezidenta Nigérie, Muhammada Buhariho, sa od začiatku tohto týždňa začína pilotné testovanie tohto nového finančného inštrumentu, ktorý má podľa zástancov slúžiť najmä ako vývojový stupeň v histórii peňazí. Odporcovia ale varujú, že celosvetová adopcia CBDC môže viesť ku totalitným praktikám, ktoré sa môžu podobať na známy román Georga Orwella, 1984.

Spustenie digitálnej meny eNaira

Iba v pondelok sa Muhammad Buhari v tomto vyhlásení vyjadril, že sa začína pilotné testovanie CBDC vrámci Nigérie. Ide pravdepodobne o druhé najpodstatnejšie testovanie spojené s CBDC po Číne, keďže Nigéria má viac ako 210 miliónov obyvateľov a extrémne rozvinutý aj kryptomenový sektor aj FinTech priemysel.

Muhammad Buhari sa napríklad vyjadril, že táto CBDC má slúžiť ako doplnok ku hotovosti, nie ako jeho náhrada a tak sa majú oba menové nástroje používať spoločne. Rovnako tiež daný prezident poukázal na to, že dve aplikácie spojené s eNairou sú už aj prístupné ku stiahnutiu. Sú nimi eNaira speed wallet a eNaira merchant wallet, ktoré majú byť vhodné ako pre jednotlivcov, tak aj pre obchodníkov, ktorí sa k nim už môžu dostať prostredníctvom Google Play Store či Apple Store.

Pôvodne malo dôjsť ku spusteniu testovania eNairy ešte začiatkom októbra, avšak nestalo sa tak aj kvôli tomu, že v daný deň oslavuje Nigéria Deň Nezávislosti (v tomto prípade konkrétne 61.výročie). Aj preto došlo ku spusteniu až teraz.

Prečítajte si tiež: Spolupráca Mastercard a Bakkt môže priniesť kryptomeny do mainstreamu

Pomôcť s vývojom tejto digitálnej meny mala FinTech spoločnosť Bitt, ktorá má s podobnými projektami skúsenosti. Digital currency management system (DCMS) tejto spoločnosti sa totižto využíva aj pri CBDC, ktorú aktuálne testuje Eastern Carribean Central Bank, jedna z mála centrálnych bánk, ktorá sa vôbec dostala do testovacej fázy CBDC.

Medzi ne sa už teraz zaradila aj Centrálna banka Nigérie, ktorá tak týmto svojim krokom zariadila, že sa na túto krajinu bude určite sústreďovať veľká pozornosť.  Je tomu tak nielen preto, že ide o prvú africkú krajinu, ktorá má v pláne skúšať tento monetárny nástroj, ale takisto aj preto, že ide o najväčšiu krajinu v Afrike, čo sa populácie týka.

Navyše je Nigéria extrémne rozvinutou krajinou čo sa týka kryptomien aj FinTechu. A to aj napriek tomu, že kryptomeny boli zakázané ešte vo februári tohto roku v danej krajine. Dokonca, sú štatistiky a metriky, ktoré naznačujú, že kryptomenový svet v Nigérii sa po tomto zákaze dostal do povedomia a využívania ešte viac, ako tomu bolo kedykoľvek predtým. V počte zobchodovaného kapitálu v kryptomenách patrí Nigéria dlhodobo do TOP 10 krajín, pričom sa nejeden krát za posledné obdobie stalo, že bola hneď na druhom mieste za USA.

Problémy s CBDC

Napriek tomu, že táto novinka nie je spojená s kryptomenami ako takými, tak informovať o CBDC sa jednoducho musí, pretože je viac ako možné, že sa čoskoro dočkáme nejakých podobných testov aj v EÚ. ECB totižto s myšlienkou digitálneho eura nielenže hazarduje, ale takpovediac hľadá možné spôsoby a scenáre, ako sa čo najrýchlejšie ku takémuto nástroju dopracovať.

Ten ale nie je ani zďaleka pozitívny. A to pre nikoho (možno okrem samotných bankárov či politikov). CBDC so sebou totižto nesú stratu súkromia a množstvo obmedzení, ktoré by zasahovali do každodenných životov nás všetkých. Aj preto je potrebné sledovať to, ako sa bude „dariť“ eNaire v Nigérii, pretože jej úspech či neúspech môže predznačovať to, ako sa ku takémuto finančnému nástroju bude stavať ECB či iné popredné centrálne banky. Zaujímavé bude sledovať aj to, ako sa bude dariť kryptomenovému sektoru v danej krajine, či si týmto krokom svoju pozíciu v krajine utvrdí alebo sa budú regulátori pokúšať o to, aby akýkoľvek rozkvet tohto priemyslu vrámci Nigérie zamedzili.

Zdroje: https://cryptobriefing.com/, https://www.ledgerinsights.com/, https://www.coindesk.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart