[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]V noci z piatka na sobotu bola hacknutá jedna z najväčších a najpoužívanejších kryptomenových búrz na svete. Žiaľ ide už takmer o každotýždenný zvyk, keďže ku hackom prichádza naozaj takmer neustále. Útoku neznámych hackerov sa nevyhla ani burza Kucoin, ktorá prišla podľa predbežných informácii o približne 150 miliónov dolárov v rôznych kryptomenách. Čo nám tento hack opäť poukázal?
Dňa 26.septembra o 2:51 v noci si spoločnosť Kucoin prvýkrát všimla nezvyčajných pohybov a aktivít na svojich účtoch. Vnútorný systém vyhodnocujúci a monitorujúci risk vyslal niekoľko varovaní, ktoré sa prvotne zdali ako chyby v systéme a v interných serveroch.
Tieto aktivity však neprestávali a napriek tomu, že sa spoločnosť pokúsila zastaviť šírenie prostredníctvom vypnutia serverov, financie vo forme rôznych kryptomien boli naďalej posielané preč z hot peňaženiek burzy. Až vtedy si oficiálne Kucoin predstavitelia a špeciálny tím vytvorený práve na riešenie tohto hacku uvedomili, že situácia je veľmi vážna.
Prečítajte si tiež: Čo je hashovanie?
Počas daného hacku malo byť ukradnutých viac ako 150 miliónov dolárov prostredníctvom Etherea a rôznych ERC-20 tokenov. Išlo pritom aj o rôzne malé a neznáme kryptomeny ako napríklad Gladius, Chroma, Ocean Token alebo Hawala, pričom z tých známejších boli ukradnuté napríklad Maker, OMG alebo YFI. K celej situácii sa už vyjadril aj CEO tejto burzy, Johnny Lyu, ktorý neváhal a ihneď upokojil kryptomenovú verejnosť a používateľov burzy Kucoin. V jeho oficiálnom vyhlásení bolo napríklad aj nasledovné:
„Kontaktovali sme sa už s kryptomenovými burzami ako na príklad Huobi, Binance, BitMex, Bybit, Bitfinex alebo OKEx a taktiež s blockchain projektami, bezpečnostnými agentúrami a právnickými spoločnosťami, ktoré nám pomôžu pracovať na tomto prípade. Isté bezpečnostné kroky už boli vykonané, pričom budeme všetkých informovať o novinkách už v najbližších dňoch.“
Bezpečnosť je jednoducho najväčší problém kryptomenového sektora v jeho aktuálnej situácii. Ak sa tento sektor chce niekedy výraznejšie posunúť do finančného sveta a zmeniť ho, tak sa na bezpečnosti jednoducho bude musieť poriadne zapracovať.
Burza Kucoin sa pritom veľmi dlho chválila statusom najbezpečnejšej kryptomenovej burzy na svete. Ako však ukázal tento hack, tak Kucoin sa už určite nemôže označovať za „najbezpečnejšiu a najpokrokovejšiu kryptomenovú burzu,“ ako tomu robila doteraz. Aj napriek tomu, že išlo o prvý takýto hack na tejto burze, samotný fakt, že sa to podarilo aj pri tejto burze jednoducho naznačuje, že kryptomenové aktíva nie sú v bezpečí nikde inde ako na cold wallet peňaženkách mimo búrz. Stále si pritom treba opakovať jednoduché, ale o to pravdivejšie „Not your keys, not your coins.“
Napriek tomu, že sa môže zdať, že na tejto situácii nie je nič pozitívne, tak sa na všetko dá pozrieť aj z pozitívnejšej stránky. Jednou z nich je napríklad zjednotená reakcia celej kryptomenovej komunity, ktorá je určite príjemným prekvapením. Bitfinex CTO, Paolo Ardoino sa už vyjadril, že táto burza už zamrazila viac ako 13 miliónov USDT na EOSe, ktoré boli súčasťou hacku. Rovnako dopadlo aj 20 miliónov USDT, ktoré mali byť spojené s týmto hackom.
Rovnako sa aj iné kryptomenové burzy pridali a budú pozorne sledovať adresy spojené s týmto útokom a budú blokovať akékoľvek pokusy o prevody a predaje spojené s týmito peňaženkami a adresami. Ide tak o zjednotený prístup, ktorý je určite skvelou správou. Dokazuje to, že napriek tomu, že sú kryptomenové burzy konkurentami, vedia držať spolu v prospech celého sektora.
Pozitívnou reakciou je tiež to, ako sa k celej tejto situácii zachovala samotná burza Kucoin. Jej CEO sa okamžite k celému hacku vyjadril, prijal za neho zodpovednosť a takisto vyvodil aj dôsledky. Rovnako aj upokojil používateľov, že akékoľvek straty kryptomien budú odškodnené a vrátené používateľom, kdeže je Kucoin burza poistená a išlo iba o „menšie straty.“
Zdroje: https://decrypt.co/, https://cryptopotato.com/, https://cryptobriefing.com/, https://cryptopotato.com/, https://u.today/
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]