[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ak sa kryptomenám venujete už nejakú tu dobu tak slovíčko mempool Vám určite neuniklo. V tomto článku sa na jeho význam pozrieme bližšie.
Vysvetlíme si to na príklade Bitcoinu a jeho siete. Keď sa bitcoinová transakcia prenáša do siete, najprv sa overí všetkými dostupnými bitcoinovými uzlami, čiže počítačmi zúčastňujúcimi sa na bitcoinovej sieti. Po úspešnom odovzdaní overenia uzlom sa umiestni do oblasti „nepotvrdené transakcie“ uzla s názvom „mempool“ (skratka pre memory pool). Transakcia trpezlivo čaká, kým ju miner vyzdvihne a zahrnie do ďalšieho bloku.
Mempool je v podstate oblasť uzla uchovávajúca všetky čakajúce transakcie.
Každý uzol má inú kapacitu na ukladanie nepotvrdených transakcií. Výsledkom je, že každý uzol má vlastné vykonanie čakajúcich transakcií. Toto vysvetľuje rôzne veľkosti mempoolov a počty transakcií nájdené na rôznych zdrojoch (blockchain.com, jochen-hoenicke.de…)
Určite Vás zaujíma ako bránia uzly zlyhaniu v dôsledku preťaženia čakajúcich transakcií v mempoole?
Odpoveď je jednoduchá. Keď mempool dosiahne plnú kapacitu, uzly začnú uprednostňovať transakcie stanovením minimálneho limitu transakčných poplatkov. Transakcie so sadzbou nižšou ako je táto minimálna hodnota sa z mempoolu okamžite odstránia a prístup k nemu je povolený iba novým transakciám s dostatočne veľkým poplatkom.
Prečítajte si aj : Blockchainová interoperabilita
Mempool je súčasťou BIP 35 (Bitcoin Improvement Proposal No.35). Zámerom bolo, že vonkajšie uzly by mali prístup k iným uzlom mempoolu. Je to užitočné v niekoľkých prípadoch:
• Klienti SPV (tiež známi ako lite peňaženky), ktorí chceli vedieť o transakciách skôr, ako boli potvrdené a vstúpili do bloku.
• Mineri, ktorí chcú skontrolovať lukratívne poplatky alebo stiahnuť aktuálny zoznam čakateľov na transakcie, aby mohli začať s potvrdzovaním transakcií.
• Diagnostika vzdialenej siete.
Mempool je „čakáreň“ Bitcoinovej siete. Čím rýchlejšie sú transakcie vymazané a pridané do blokov na blockchaine, tým lepší zážitok získajú používatelia. Inými slovami, ak nové transakcie dorazia vyššou rýchlosťou, akou sú uvoľnené z pamäte do blokov, dôjde k „dopravnej zápche“ a transakcie môžu čakať dlho na schválenie (v závislosti od ich veľkosti a poplatku). Keď uzol prijme posledný vyťažený blok od minera, odstráni všetky transakcie obsiahnuté v tomto bloku z jeho mempoolu. To má za následok pokles veľkosti mempoolu.
Ak je napríklad veľkosť mempoolu okolo 3 MB, potom väčšina transakcií Bitcoinu bude musieť počkať aspoň jeden alebo dva bloky, kým sa nepotvrdia. Je to z toho dôvodu, že každý blok BTC má veľkosť 1 MB, takže vymazanie celej pamäte môže trvať až 3 potvrdenia (za predpokladu, že neprichádzajú žiadne nové transakcie).
V priemere sa ťaží nový blok každých 10 minút. Toto je priemer, čo znamená, že to môže trvať aj 1 minútu alebo 1 hodinu. Každý blok má niekoľko tisíc transakcií. V závislosti od poplatku, ktorý ste pripojili k svojej transakcii, budete môcť v priemere odhadnúť, ako dlho bude vaša transakcia trvať, kým sa potvrdí. Na stránke bitcoinfees.earn.com môžete zistiť, koľko poplatkov musíte pripísať, aby ste transakcie v určitom čase potvrdili.
Spravidla, ak budete čakať dosť dlho (zvyčajne okolo 48 hodín), vaša transakcia klesne zo všetkých BTC mempoolov a prostriedky sa vrátia do vašej peňaženky.
Na urýchlenie potvrdenia transakcie však môžete urobiť niekoľko ďalších vecí:
• Použite Replace By Fee (RBF) - Niektoré peňaženky (napr. Electrum) vám umožnia nahradiť existujúcu transakciu za novú s vyšším poplatkom.
• Použite akcelerátory transakcií - Niektoré mining pooly poskytujú službu zrýchľovania konkrétnych transakcií za poplatok alebo na základe princípu „kto prv príde, ten prv melie“.
Zdroje: 99bitcoins.com, coinsutra.com, mycryptopedia.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber