0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

27.04.21 Tesla predala časť svojho BTC portfólia - je to bullish alebo bearish správa?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Oznámenie o nákupe bitcoinov spoločnosťou Tesla bolo pravdepodobne najväčšou správou spojenou s kryptomenami, ktorá sa udiala v prvom kvartáli roku 2021. Pozitívnych noviniek tam bolo hneď niekoľko, avšak angažovanosť Tesly v kryptomenovom svete v tak veľkej miere (nákup BTC za 1,5 miliardy dolárov) prekvapil mnohých a takisto tromfol drvivú väčšinu pozitívnych kryptomenových noviniek. Hoci sa v tom čase hovorilo, že pôjde o dlhodobý nákup, podľa najnovšieho vyjadrenia a oficiálneho oznámenia zo strany Tesly, sa táto spoločnosť rozhodla odpredať 10% zo svojho BTC. Čo spôsobilo tento predaj a ide o pozitívnu či negatívnu správu? Aj na to sa pozrieme už v tomto článku.

Predaj za štvrť miliardy dolárov

Iba včera informovala Tesla vo svojom kvartálom výpise a finančnom balanse, ktorý mal viac ako 30 strán, o aktivitách tejto spoločnosti za posledných 90 dní. V nich sa okrem iného nachádzalo aj to, že sa Tesla rozhodla predať bitcoiny v hodnote 272 miliónov dolárov (podľa oficiálnych informácii má ísť o približne 10% z celkovej hodnoty 2,72 miliardy dolárov v BTC). Aj tento krok mal pomôcť ku 101 miliónovému „pozitívnemu dopadu“ na spoločnosť v porovnaní s Q1 2020.

Prečítajte si tiež: Decentralizácia je konečnou hranicou pre CBDC

Tento krok „musel“ na svojom Twitteri už aj vysvetľovať Elon Musk, CEO Tesly, na ktorého sa strhla vlna kritiky po tomto oznámení. Ľudia ho totižto začali obviňovať z toho, že BTC nakúpi (on či jeho spoločnosť Tesla) aby ich následne na svojom Twitteri vypumpoval častým zmieňovaným a následne ich predal so ziskom. Z takýchto „pump and dump“ praktík ho obvinil napríklad blogger, internetová celebrita a zakladateľ Barstool Sports David Portnoy.

„Nie nerozumieš tomu správne. Nepredal som žiadny z mojich bitcoinov. Tesla predala 10% zo svojho portfólia aby potvrdila, že Bitcoin ako alternatívna voči hotovosti na súvahách spoločností má dostatočnú likviditu.“

Tak znela reakcia Elona Muska na tweet Davida Portnoya, v ktorom tak povediac obviňoval Muska z podporovania „pump and dump“ praktík. Okrem toho, že toto Musk vyvrátil, tak sa „nepriamo“ priznal aj k tomu, že pravdepodobne nejaké tie bitcoiny aj vlastní (čo vôbec nie je prekvapujúce). Rovnako ale potvrdil, že Tesla prijala toto rozhodnutie nie preto, aby zrealizovala svoje zisky, ale zistila, či je toto aktívum dostatočne likvidné alebo nie. Samozrejme, kde je skutočná pravda my nezistíme, avšak či už sú dôvody na predaj zistenie likvidity alebo výber ziskov nie je tak podstatné, ako samotný fakt, že k tomu kroku došlo. Ide teda o negatívum alebo pozitívum, že sa Tesla rozhodla už po 3 mesiacoch predať časť svojich bitcoinov?

Zopár negatív

Najprv sa poďme pozrieť na pár negatív, ktoré môžu pri tejto udalosti ľuďom napadnúť. Prvým a pravdepodobne najočividnejším je fakt, že Tesla „nedodržala slovo“ a bitcoiny nedržala roky na hodl, ale časť z nich veľmi rýchlo predala. Samozrejme, že nepredala veľkú časť, avšak iba málokto mohol po ich oficiálnom vyhlásení vo februári očakávať, že už o pár týždňov uvidí Teslu svoje BTC predávať.

Druhým negatívom môže byť čiastočná trhová panika. Veď predáva Tesla, takže sa musí automaticky stať niečo zlé. Avšak našťastie trh takto na túto správu nezareagoval a žiadne obrovské prepady sme po tejto novinke nezažili. Nedošlo tak ku trhovej panike, ktorú by mohlo toto oznámenie spôsobiť (čo je čiastočným pozitívom), avšak v budúcnosti si na to treba dávať pozor.

Na ďalšie negatívum upozornil Larry Cermak, ktorý taktiež poukázal na to, že ťah zo strany spoločnosti Tesla sa dá brať ako cenová špekulácia a „rýchly zisk,“ ktorý nemá ako kryptomenám a ani ich dlhodobej integrácii do finančného sveta pomôcť. Okrem iného sa vyjadril o tejto problematike aj nasledovne.

„Ja chápem že Tesla má pravdepodobne nejaký risk management, ktorý im prikazuje predať v čase zisku alebo v čase straty ak sa Bitcoin pohne o X%. Ale príklady spoločností ako MicroStrategy alebo Square ukazujú, že sa dá nakúpiť, držať a nepredať.“

Zopár pozitív

Táto správa ale taktiež poukázala na niekoľko pozitív, ktoré si mnohí kritici tohto kroku Tesly možno neuvedomujú. Jedným je, že Tesla skutočne na tomto kroku zarobila a tak by bolo pravdepodobne hlúpe, aby nezrealizovala aspoň nejaké zisky, pokiaľ na to mala možnosť. Už iba samotný fakt, že sa jej to podarilo v takých objemoch, v akých Tesla obchoduje dokazuje, že Bitcoin skutočne poskytuje dostatok likvidity aj na takéto veľké nákupy/predaje.

„Samotný fakt, že Tesla mohla predať 270 miliónov dolárov v bitcoine tak rýchlo a jednoducho ukazuje, že trhová štruktúra Bitcoinu a jeho hĺbka je skutočne veľká. Aj preto si môžu spoločnosti pozerajúce sa na investíciu do Bitcoinu zaškrtnúť vlastnosť „dostatok likvidity“ za splnenú.“

Takýto názor má Meltem Demirors, jedna z popredných predstaviteliek spoločnosti CoinShares. Tá poukázala na fakt, že pokiaľ Elon Musk hovoril pravdu ohľadom tohto predaja, tak môže poukázať spoločnostiam, že nemusia mať obavy, že bitcoiny nakúpia a potom sa ich nebudú vedieť zbaviť.

Celkovo tak tento krok nielen privolal veľa pozornosti, ale takisto aj z časti rozdelil kryptomenový svet na dve strany. Nech už patríte do ktorejkoľvek z nich, stačí si zobrať trochu odstup a zistíte, že predaj 270 miliónov dolárov spoločnosťou Tesla by pred rokom bol viac ako nepredstaviteľný.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://cryptopotato.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://decrypt.co/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart