0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

27.03.21 Delegated Proof of Stake

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Mnoho ľudí považuje konsenzuálny algoritmus Delegated Proof of Stake (DPoS) za efektívnejšiu a demokratickejšiu verziu predchádzajúceho mechanizmu PoS.

PoS aj DPoS sa používajú ako alternatíva ku konsenzuálnemu algoritmu Proof of Work, pretože systém PoW vyžaduje už od návrhu veľa externých zdrojov. Algoritmus Proof of Work využíva veľké množstvo výpočtovej práce na zabezpečenie nemennej, decentralizovanej a transparentnej distribuovanej knihy. Naopak, PoS a DPoS vyžadujú menej zdrojov a sú zámerne udržateľnejšie a ekologickejšie. Aby sme pochopili, ako funguje DPoS, je potrebné si najskôr osvojiť základy algoritmov PoW a PoS, ktoré mu predchádzali.

Proof of Work (PoW)

Väčšina systémov kryptomien beží na distribuovanej hlavnej knihe nazývanej blockchain a Proof of Work bol prvým použitým konsenzuálnym algoritmom. Bol implementovaný ako základná súčasť protokolu Bitcoin, ktorý je zodpovedný za generovanie nových blokov a udržiavanie zabezpečenej siete (prostredníctvom procesu ťažby). Bitcoin bol navrhnutý ako alternatíva k tradičnému globálnemu menovému systému, ktorý je centralizovaný a neefektívny. PoW predstavil životaschopný konsenzusný protokol, vďaka ktorému bol prevod peňazí na čele s ústredným orgánom nepotrebný. Poskytoval zúčtovanie platieb v decentralizovanom režime v reálnom čase na peer-to-peer ekonomickej sieti, čím eliminoval potrebu sprostredkovateľov a znižoval celkové transakčné náklady.

Spolu s inými typmi uzlov je systém Proof of Work udržiavaný sieťou ťažobných uzlov, ktoré na riešenie zložitých kryptografických problémov využívajú špecializovaný hardvér (ASIC). V priemere sa nový blok ťaží každých 10 minút. Ťažiar je schopný pridať nový blok do blockchainu, iba ak sa mu podarí nájsť riešenie pre tento blok. Inými slovami, baník to môže urobiť až po vykonaní dôkazu o práci, čo ho zase odmeňuje novovytvorenými mincami a všetkými transakčnými poplatkami daného konkrétneho bloku. Napriek tomu to stojí vysoké náklady, pretože to vyžaduje veľa energie a neúspešných pokusov. Hardvér ASIC je navyše dosť drahý.

Okrem úsilia o údržbu systému existujú pretrvávajúce otázky, do akej miery je možné systém PoW použiť. Najmä pokiaľ ide o škálovateľnosť (veľmi obmedzené množstvo transakcií za sekundu). PoW blockchainy sa však považujú za najbezpečnejšie a najspoľahlivejšie a zostávajú štandardom pre riešenie odolnosti voči chybám.

Prečítajte si aj : Delayed Proof of Work

Proof of Stake (PoS)

Konsenzusový algoritmus Proof of Stake je najbežnejšou alternatívou k Proof of Work. Systémy PoS boli navrhnuté tak, aby riešili niektoré neefektívnosti a vznikajúce problémy, ktoré sa bežne vyskytujú na blockchainoch založených na PoW. Špeciálne sa zameriava na náklady spojené s ťažbou PoW (spotreba energie a hardvér). V zásade je blockchain Proof of Stake zabezpečený deterministickým spôsobom. V týchto systémoch nie je ťažba a validácia nových blokov závislá od počtu vsadených mincí. Čím viac má človek „staknutých“ mincí, tým vyššia je šanca, že sa vyberie ako validátor blokov.

Zatiaľ čo sa PoW systémy spoliehajú na externé investície (spotreba energie a hardvér), blockchain Proof of Stake je zabezpečený prostredníctvom internej investície (samotná kryptomena).

Systémy PoS navyše spôsobujú, že útoky na blockchain sú nákladnejšie, pretože úspešný útok by si vyžadoval vlastníctvo najmenej 51% celkových existujúcich mincí. Zlyhanie útokov by malo za následok obrovské finančné straty. Napriek negatívnym stránkam a presvedčivým argumentom v prospech PoS sú takéto systémy stále v počiatočných fázach a musia byť ešte testované vo väčších rozmeroch.

Delegated Proof of Stake (DPoS)

Konsenzusný algoritmus Delegated Proof of Stake (DPoS) vyvinul Daniel Larimer v roku 2014. Bitshares, Steem, Ark a Lisk sú niektoré z projektov kryptomien, ktoré využívajú tento konsenzusný algoritmus.

Blockchain založený na DPoS počíta so systémom hlasovania, v ktorom zúčastnené strany zadávajú svoju prácu externej strane. Inými slovami, môžu hlasovať za niekoľkých delegátov, ktorí zabezpečia sieť v ich mene. Delegáti môžu byť tiež označovaní ako svedkovia a sú zodpovední za dosiahnutie konsenzu počas generovania a validácie nových blokov. Hlasovací výkon je úmerný počtu mincí, ktoré každý používateľ drží. Systém hlasovania sa líši od projektu k projektu, ale vo všeobecnosti každý delegát predloží pri požiadaní o hlasovanie individuálny návrh. Odmeny zhromaždené delegátmi sa zvyčajne proporčne delia s ich príslušnými voličmi.

Algoritmus DPoS preto vytvára hlasovací systém, ktorý je priamo závislý od reputácie delegátov. Ak sa zvolený uzol chová nesprávne alebo nefunguje efektívne, bude rýchlo vylúčený a nahradený iným.

Pokiaľ ide o výkon, blockchainy DPoS sú škálovateľnejšie a sú schopné spracovať viac transakcií za sekundu (TPS) v porovnaní s PoW a PoS.

DPoS vs PoS

Zatiaľ čo PoS a DPoS sú si v zmysle zapojenia podobné, DPoS predstavuje nový demokratický systém hlasovania, podľa ktorého sú volení producenti blokov. Pretože voliči udržiavajú systém DPoS, delegáti sú motivovaní k čestnosti a efektívnosti, alebo sú volení. Okrem toho majú blockchainy DPoS tendenciu byť rýchlejšie z hľadiska transakcií za sekundu ako PoS.

DPoS vs PoW

Tam, kde sa PoS pokúša vyriešiť chyby PoW, DPoS sa snaží zefektívniť proces výroby blokov. Z tohto dôvodu sú systémy DPoS schopné rýchlo spracovať väčšie množstvo blockchainových transakcií. DPoS sa teraz nepoužíva rovnako ako PoW alebo PoS.

PoW je stále považovaný za najbezpečnejší konsenzusový algoritmus a ako taký je miestom, kde sa vyskytuje väčšina prenosu peňazí. PoS je rýchlejší ako PoW a má potenciálne viac prípadov použitia. DPoS obmedzuje použitie „staknutia“ na voľbu blokových výrobcov. Jeho skutočná výroba blokov je vopred určená na rozdiel od konkurenčného systému PoW. Každý svedok dostane blok v produkcii blokov. Niektorí tvrdia, že DPoS by sa mal považovať za systém PoA.

DPoS sa podstatne líši od PoW a dokonca aj PoS. Jeho začlenenie do hlasovania zainteresovaných strán slúži ako prostriedok na rozhodovanie a motiváciu čestných a efektívnych delegátov (alebo svedkov). Skutočná výroba blokov je však úplne odlišná od systémov PoS a vo väčšine prípadov predstavuje vyšší výkon z hľadiska transakcií za sekundu.

Zdroje: academy.binance.com, en.bitcoinwiki.org, hacketnoon.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart