0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

26.06.21 Čo sú to likvidity pooly a ako fungujú?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pooly, fondy alebo skupiny likvidity sú jednou zo základných technológií, ktoré stoja za súčasným ekosystémom DeFi. Sú podstatnou súčasťou automatizovaných tvorcov trhu (AMM), pôžičkových protokolov, farmárstva výnosov, syntetických aktív, on-chain poistenia, blockchainových hier a zoznam pokračuje ďalej. Samotná myšlienka je úplne jednoduchá. Fondy likvidity sú v podstate finančné prostriedky zhromaždené do veľkej digitálnej hromady. Čo však môžete urobiť s touto hromadou v prostredí bez povolení, kde do nej môže ktokoľvek pridať likviditu?

Úvod

Decentralizované financovanie (DeFi) spôsobilo explóziu on-chain aktivít. Objemy DEX môžu zmysluplne konkurovať objemom na centralizovaných burzách. Od decembra 2020 je v protokoloch DeFi uzamknutých hodnota v hodnote viac ako 15 miliárd dolárov. Ekosystém sa rýchlo rozširuje o nové typy produktov. Čo však umožňuje celú túto expanziu? Jednou z hlavných technológií, ktorá stojí za všetkými týmito produktmi, sú pooly likvidity.

Čo je to likvidity pool?

Likvidity pool je zbierka finančných prostriedkov uzavretých v inteligentnej zmluve. Tieto pooly sa používajú na uľahčenie decentralizovaného obchodovania, požičiavania a mnohých ďalších funkcií, ktoré preskúmame neskôr.

Skupiny likvidity sú chrbticou mnohých decentralizovaných búrz (DEX), napríklad Uniswap. Používatelia nazývaní poskytovatelia likvidity (LP) pridávajú rovnakú hodnotu dvoch tokenov do spoločného fondu, aby vytvorili trh. Výmenou za poskytnutie svojich finančných prostriedkov zarábajú poplatky za obchodovanie z obchodov, ktoré sa uskutočňujú v ich poole, úmerne ich podielu na celkovej likvidite. Poskytovateľom likvidity môže byť ktokoľvek vďaka AMM.

Jedným z prvých protokolov na použitie združení likvidity bol Bancor. Koncept si však získal väčšiu pozornosť popularizáciou Uniswap. Niektoré ďalšie populárne burzy, ktoré používajú fondy likvidity na Ethereum, sú SushiSwap, Curve a Balancer. Skupiny likvidity na týchto miestach obsahujú tokeny ERC-20. Podobné ekvivalenty v Binance Smart Chain (BSC) sú PancakeSwap, BakerySwap a BurgerSwap, kde skupiny obsahujú tokeny BEP-20.

Prečítajte si aj : Spark (FLR) a Flare Network

Likvidity pool vs. knihy objednávok

Aby sme pochopili, ako sa rôzne skupiny likvidity líšia, pozrime sa na základný stavebný kameň elektronického obchodovania - knihu objednávok. Zjednodušene povedané, kniha objednávok je súborom aktuálne otvorených objednávok pre daný trh.

Systém, ktorý navzájom porovnáva objednávky, sa nazýva zodpovedajúci engine. Kniha objednávok je spolu so zodpovedajúcim enginom jadrom akejkoľvek centralizovanej výmeny (CEX). Tento model je vynikajúci na uľahčenie efektívnej výmeny a umožnil vytvorenie zložitých finančných trhov.

Obchodovanie DeFi však zahŕňa vykonávanie obchodov on-chain bez toho, aby fondy mala centralizovaná strana. To predstavuje problém, pokiaľ ide o objednávky kníh. Každá interakcia s knihou objednávok si vyžaduje poplatky za gas, vďaka čomu je vykonávanie obchodov oveľa nákladnejšie.

Taktiež je práca tvorcov trhu, obchodníkov, ktorí poskytujú likviditu obchodným párom, mimoriadne nákladná. Predovšetkým však väčšina blockchainov nedokáže zvládnuť požadovanú priepustnosť pre obchodovanie s miliardami dolárov každý deň.

To znamená, že na blockchaine ako Ethereum je on-chain burza s knihou objednávok prakticky nemožná. Môžete použiť bočné reťazce (side chainy) alebo riešenia druhej vrstvy, ktoré sú však ešte vo vývoji. Sieť však nie je schopná spracovať priepustnosť v súčasnej podobe.

Než pôjdeme ďalej, stojí za zmienku, že existujú DEXy, ktoré s knihami objednávok na reťazci fungujú dobre. Binance DEX je postavený na Binance Chain a je špeciálne navrhnutý pre rýchle a lacné obchodovanie. Ďalším príkladom je Project Serum budovaný na blockchaine Solana.
Aj napriek tomu, že veľká časť aktív v kryptopriestore je na Ethereu, nemôžete s nimi obchodovať v iných sieťach, pokiaľ nepoužijete nejaký krížový reťazec (cross chain).

Ako fungujú likvidity pooly?

Automatizovaní tvorcovia trhu (AMM) túto hru zmenili. Predstavujú významnú inováciu, ktorá umožňuje obchodovanie na reťazci bez potreby knihy objednávok. Pretože na uskutočnenie obchodov nie je potrebná žiadna priama protistrana, môžu sa obchodníci dostať a vystúpiť z pozícií na tokenových pároch, ktoré by na burzách objednávok pravdepodobne boli vysoko nelikvidné.

O burzovej knihe objednávok by ste mohli uvažovať ako o peer-to-peer, kde sú kupujúci a predávajúci spojení knihou objednávok. Napríklad obchodovanie na Binance DEX je peer-to-peer, pretože obchody sa dejú priamo medzi peňaženkami používateľov. Obchodovanie pomocou AMM je odlišné. Mohli by ste ho považovať za peer-to-contract.

Ako sme už spomenuli, skupina likvidity je skupina finančných prostriedkov, ktoré poskytovatelia likvidity vložili do inteligentnej zmluvy. Keď vykonávate obchod na AMM, nemáte protistranu v tradičnom zmysle. Namiesto toho vykonávate obchod proti likvidite v likvidity poole. Na to, aby kupujúci mohol kúpiť, nemusí v tom konkrétnom okamihu existovať predajca, iba dostatočná likvidita v poole.

Keď kupujete najnovšie mince na stránkach Uniswap, na druhej strane nie je predajca v tradičnom slova zmysle. Namiesto toho je vaša aktivita riadená algoritmom, ktorý určuje čo sa stane v poole. Okrem toho tento algoritmus určuje ceny aj na základe obchodov, ktoré sa vyskytujú v skupine. Ak sa chcete hlbšie oboznámiť s tým, ako to funguje, prečítajte si náš článok o AMM.

Likvidita samozrejme musí niekam prísť a ktokoľvek môže byť jej poskytovateľom, takže ho možno v istom zmysle považovať za vašu protistranu. Nie je to však to isté ako v prípade modelu knihy objednávok, pretože interagujete so zmluvou, ktorá upravuje pool.

Na čo sa používajú likvidity pooly?

Doteraz sme väčšinou diskutovali o AMM, ktoré boli najobľúbenejším využitím združení likvidity. Ako sme už povedali, zhromažďovanie likvidity je veľmi jednoduchý koncept, takže sa dá použiť rôznymi spôsobmi.

Jedným z nich je yield farming alebo ťažba likvidity. Skupiny likvidity sú základom automatizovaných platforiem generujúcich výnosy, kedy používatelia pridávajú svoje prostriedky do združení, ktoré sa potom používajú na generovanie výnosov.

Distribúcia nových tokenov do rúk správnych ľudí je pre krypto projekty veľkým problémom. Jedným z úspešnejších prístupov bola ťažba likvidity. Tokeny sú v zásade distribuované algoritmicky používateľom, ktorí vkladajú svoje tokeny do fondu likvidity. Potom sa novo vydané tokeny rozdelia proporcionálne k podielu každého používateľa na skupine.

Napríklad ak poskytujete likviditu spoločnosti Uniswap alebo požičiavate finančné prostriedky spoločnosti Compound, získate tokeny, ktoré predstavujú váš podiel v skupine. Možno budete môcť vložiť tieto tokeny do iného fondu a vybrať späť so ziskom. Tieto reťazce sa môžu stať dosť komplikovanými, pretože protokoly integrujú do svojich produktov tokeny iných protokolov atď.

Mohli by sme tiež uvažovať o správe vecí verejných ako o prípade použitia. V niektorých prípadoch je potrebné predložiť veľmi veľa tokenov ako formálny návrh riadenia. Ak sa finančné prostriedky zhromaždia, účastníci sa môžu postaviť za spoločnú vec, ktorú považujú za dôležitú pre protokol.

Ďalším rozvíjajúcim sa sektorom DeFi je poistenie proti riziku inteligentných zmlúv. Mnoho z jeho implementácií je tiež poháňaných fondmi likvidity.

Ďalším, ešte ostrejším využívaním združení likvidity je tranching. Je to koncept požičaný od tradičných financií, ktorý zahŕňa rozdelenie finančných produktov na základe ich rizík a výnosov. Ako by ste čakali, tieto produkty umožňujú LP zvoliť si prispôsobené profily rizika a návratnosti.
Ťažba syntetických aktív na blockchaine sa tiež spolieha na pooly likvidity. Pridajte do poolu likvidity nejaký kolaterál, pripojte ho k dôveryhodnému Oracle a získate syntetický token, ktorý je naviazaný na akékoľvek aktívum, ktoré by ste chceli. Dobre, v skutočnosti je to komplikovanejší problém, ale základná myšlienka je takáto jednoduchá.

Pravdepodobne existuje oveľa viac použití pre likvidity pooly, ktoré ešte len budú objavené a všetko závisí od vynaliezavosti vývojárov DeFi.

Riziká likvidity poolov

Ak poskytnete likviditu AMM, musíte si uvedomiť koncept nazývaný nestála strata. Stručne povedané, v prípade poskytovania likvidity na AMM ide o stratu v dolárovej hodnote v porovnaní s hodlingom.

Ak poskytujete likviditu na AMM, pravdepodobne ste vystavení tejto strate. Niekedy to môže byť malé; niekedy to môže byť obrovské.

Ďalšou vecou, na ktorú treba pamätať, sú riziká inteligentných zmlúv. Keď vložíte prostriedky do skupiny likvidity, sú v skupine. Aj keď technicky nie sú žiadni sprostredkovatelia, ktorí by držali vaše prostriedky, samotná zmluva sa dá považovať za uschovávateľa týchto prostriedkov. Ak napríklad dôjde k chybe alebo nejakému zneužitiu prostredníctvom bleskovej pôžičky, vaše prostriedky môžu byť navždy stratené.

Dajte si pozor aj na projekty, kde majú vývojári povolenie na zmenu pravidiel, ktorými sa riadi združenie. Niekedy môžu mať vývojári v rámci kódu inteligentnej zmluvy kľúč administrátora alebo iný privilegovaný prístup. To im môže umožniť potenciálne urobiť niečo škodlivé, napríklad prevziať kontrolu nad poolom likvidity.

Na záver

Skupiny likvidity sú jednou z hlavných technológií stojacich za súčasným balíkom technológií DeFi. Umožňujú decentralizované obchodovanie, poskytovanie pôžičiek, yield farming a oveľa viac. Tieto inteligentné zmluvy napájajú takmer každú časť DeFi a s najväčšou pravdepodobnosťou v tom budú pokračovať.

Zdroje: academy.binace.com, cointelegraph.com, investopedia.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart