0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

25.04.20 Decentralizované aplikácie (dApps)

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Decentralizované aplikácie alebo dApps zmenili spôsob, ako fungujú technologické siete. Typickými charakteristikami dApps sú otvorený zdrojový kód, figurovanie na decentralizovanej platforme využívajúcej blockchain, alebo kryptografickú technológiu a algoritmus, ktorý generuje tokeny na báze vstavaného protokolu. dApps sa najviac rozšírili s príchodom siete Ethereum, ktorá je momentálne najpopulárnejšou platformou na ich prevádzku.

Čo sú dApps?

Sú to aplikácie, ktoré môže každý publikovať, sú nezastaviteľné narozdiel od tých dnešných ako napríklad Gmail či Uber. Nevyžadujú aby sprostredkovateľ riadil alebo spravoval informácie o používateľovi. DApps priamo spája používateľa a poskytovateľa. Jedným z príkladov môže byť použiť tento koncept na aplikáciu Twitter, ktorý by bol odolný voči cenzúre. Keď zverejníte správu na blockchain, nemôže ju vymazať ani spoločnosť, ktorá vytvorila systém mikroblogingu.


Tento výraz označuje aplikácie, ktoré sú riadené mnohými užívateľmi na decentralizovanej sieti. Sú navrhnuté tak, aby sa zabránilo jedinému bodu poruchy. Zvyčajne používajú svoje tokeny na odmenu používateľov za poskytovanie výpočtovej sily. Aplikácie fungujú pod kryptografickým systémom ako napríklad Ethereum. Presná definícia dApps dnes ešte neexistuje, stále je predmetom diskusií keďže sa jedná o veľmi mladú generáciu technologických noviniek. Decentralizované aplikácie však majú spoločné znaky na základe ktorých ich dokážeme identifikovať a označiť:
•  Kód je open-source a ideálne je spravovaný autonómne. Všetky zmeny musia byť predmetom konsenzu alebo spoločnej dohody väčšiny jeho používateľov.
•  Záznamy a dáta sú uložené na blockchaine, poskytujúc dôveryhodnú interakciu a vyhnúť sa akémukoľvek jednotlivému bodu poruchy
•  Používajú krypto tokeny, ktoré odmeňujú používateľov za poskytnutý výpočtový výkon
•  Tokeny sú generované prostredníctvom algoritmu Proof of Work.

Ak sa budeme držať týchto znakov, prvou dApp je v skutočnosti samotný Bitcoin. Bitcoin je implementované riešenie blockchainu, ktoré vzniklo z problémov, ktoré sa točia okolo centralizácie a cenzúry. Dá sa povedať, že Bitcoin je samostatná verejná kniha, ktorá umožňuje efektívne transakcie bez sprostredkovateľa a centralizovaných orgánov.

Ethereum foundation vydala tri doporučené typy decentralizovaných aplikácií:
a) Aplikácie, ktoré spravujú peniaze – ide o aplikácie, ktoré používateľom umožňujú vymieňať si hodnotu spôsobom peer-to-peer pomocou blockchainu a jej natívnej meny.
b) Aplikácie, ktoré integrujú peniaze do reálnych udalostí – tento príklad podporuje skutočné udalosti, ktoré spúšťajú vykonávanie inteligentných zmlúv. Napríklad obchodné záležitosti nákupu a predaja tovaru.
c) Decentralizované autonómne organizácie (DAO) – DAO sú organizácie bez lídrov, fungujú na množine programovaných pravidiel, ktoré kontrolujú, ako členovia hlasovali, alebo ako uvoľňujú finančné prostriedky spoločnosti.

Benefity dApps

Decentralizované aplikácie majú množstvo výhod oproti tradičným centralizovaným aplikáciám:
•  Bezpečnosť – ako sme uviedli vyššie, dApps sú vytvorené na decentralizovanej sieti, a preto je veľmi náročné ich napadnúť. Blockchain je takisto dôveryhodný a nezmeniteľný a tým zabezpečuje platnosť údajov spojených s dApp
•  Integrácia s kryptomenami – dApps sa jednoducho integrujú s kryptomenami a môžu preto motivovať používateľov k tomu, aby platili, alebo zarábali priamo v aplikácií.
•  Odolnosť proti vonkajšiemu zásahu – decentralizovaná povaha dApps a skutočnosť, že môžu mať vopred naprogramované pravidlá znamená, že sú prirodzene odolné proti vonkajším aktérom. Ide v podstate o nezastaviteľné aplikácie, ktoré nemôžu byť poškodené spoločnosťami alebo vládami.

Budúcnosť

Ešte sme len v začiatkoch technológie blockchain a decentralizovaných aplikácií. Ethereum je v súčasnosti voľbou číslo jedna pre mnohých vývojárov dApp. Existuje však mnoho ďalších projektov, ako NEO, EOS, ICON, Cardano a Lisk, ktoré používajú blockchain a môžu hostiť DApps. Bude veľmi zaujímavé pozorovať, ako táto oblasť rastie a ktoré dApps sa objavia ako lídri na trhu.

Príklady decentralizovaných aplikácií založených na Ethereum:

•  Golem – cieľom projektu Golem je vytvoriť prvý globálny trh pre nečinnú počítačovú sieť.
•  Augur – cieľom spoločnosti je skombinovať koncept predikčných trhov s právom decentralizovanej siete na vytvorenie prognostického nástroja pre potenciálne zisky z obchodovania.
•  Melonport – tento protokol je blockchainový nástroj na správu kryptomien. Užívatelia môžu vytvoriť alebo investovať do stratégií správy kryptomien otvoreným a konkurenčným spôsobom.
•  Status – transformuje vaše mobilné zariadenie na ľahký klientský uzol v sieti Ethereum a umožňuje ľahký prístup k celému ekosystému spoločnosti Ethereum odkiaľkoľvek.
•  OmiseGo – otvorená platobná platforma a decentralizovaná výmenná burza

Každá spoločnosť vytvárajúca dApps má za cieľ uplatniť blockchainovú technológiu vo svojom projekte a využiť ho v odvetví, ktorému sa venuje. Môže ísť o investície, technológie alebo celkové riadenie systému . Blockchainové technológie bezpochyby preniknú na trhy, veľké korporácie, ktoré sa predbiehajú aby ako prvé nasadli do „raketoplánu blockchain“ sú toho dôkazom.

Zdroje: kryptotrejder.sk, bitcoinmagazin.sk, cryptosvet.sk, kryptoportal.sk

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart