0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

24.09.20 Decentralizované autonómne organizácie (DAOs)

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Blockchainy už radikálne transformujú náš finančný systém. Vlastnosti ako dôveryhodnosť a nemennosť však nie sú užitočné iba v peňažných aplikáciách. Ďalším potenciálnym kandidátom, ktorý je zrelý na narušenie touto technológiou, je riadenie. Blockchainy by mohli umožniť úplne nové typy organizácií, ktoré môžu fungovať autonómne bez potreby koordinácie centrálnym subjektom. Tento článok poskytne úvod do toho, ako by tieto organizácie mohli vyzerať.

Čo je DAO a ako funguje?

Skratka DAO znamená Decentralizovaná autonómna organizácia. Zjednodušene povedané, DAO je organizácia, ktorá sa riadi počítačovým kódom a programami. Ako taký má schopnosť fungovať autonómne bez potreby ústredného orgánu.

Vďaka použitiu inteligentných zmlúv môže DAO pracovať s externými informáciami a vykonávať príkazy založené na nich - to všetko bez ľudského zásahu. DAO zvyčajne prevádzkuje komunita zainteresovaných strán motivovaná prostredníctvom nejakého mechanizmu tokenov.

Pravidlá a záznamy transakcií DAO sú transparentne uložené v blockchaine. O pravidlách sa spravidla rozhoduje hlasovaním zainteresovaných strán. Typicky sa rozhodnutia v rámci DAO prijímajú prostredníctvom návrhov. Ak o návrhu hlasuje väčšina zainteresovaných strán (alebo ak spĺňa nejaké iné pravidlo stanovené v pravidlách konsenzu siete), potom sa vykoná.

V niektorých ohľadoch funguje DAO podobne ako spoločnosť alebo národný štát, ale funguje decentralizovanejšie. Zatiaľ čo tradičné organizácie pracujú s hierarchickou štruktúrou a mnohými vrstvami byrokracie, DAO nemajú žiadnu hierarchiu. Namiesto toho DAO používajú ekonomické mechanizmy na zosúladenie záujmov organizácie so záujmami jej členov, zvyčajne pomocou teórie hier.

Členovia DAO nie sú viazaní žiadnou formálnou zmluvou. Spája ich skôr spoločný cieľ a sieťové stimuly spojené s pravidlami konsenzu. Tieto pravidlá sú úplne transparentné a sú napísané v softvéri typu open-source, ktorý riadi organizáciu. Pretože DAO fungujú bez hraníc, môžu sa na ne vzťahovať rôzne právne jurisdikcie.

Ako už z názvu vyplýva, DAO je decentralizovaný a autonómny. Je to decentralizované, pretože žiadny subjekt nemá oprávnenie prijímať a vymáhať rozhodnutia. A je autonómny, pretože môže fungovať sám.

Len čo je DAO nasadený, nemôže ho ovládať jedna strana, ale riadi ho komunita účastníkov. Ak sú pravidlá riadenia definované v protokole navrhnuté dobre, mali by viesť aktérov k najpriaznivejšiemu výsledku pre sieť.

Jednoducho povedané DAO poskytujú operačný systém pre otvorenú spoluprácu. Tento operačný systém umožňuje jednotlivcom a inštitúciám spolupracovať bez toho, aby sa museli navzájom poznávať alebo dôverovať.

Kurzy mensi

DAO a principal-agent problém

DAO riešia problém v ekonómii nazývaný dilema principal-agent (riaditeľ - agent ). Stáva sa to, keď má osoba alebo subjekt („agent“) schopnosť prijímať rozhodnutia a konať v mene inej osoby alebo subjektu („riaditeľ“). Ak je agent motivovaný konať vo svojom vlastnom záujme, nemusí brať ohľad na záujmy zastúpeného.

Táto situácia umožňuje agentovi podstúpiť riziko v mene riaditeľa. Problém sa prehlbuje v tom, že môže existovať aj informačná asymetria medzi riaditeľom a agentom. Riaditeľ nemusí nikdy vedieť, že sa to využíva a nemá spôsob ako sa ubezpečiť, že agent koná v ich najlepšom záujme.

Bežné príklady tohto problému sa vyskytujú u volených predstaviteľov zastupujúcich občanov, sprostredkovateľov zastupujúcich investorov alebo manažérov zastupujúcich akcionárov.

Tým, že umožňuje vyšší stupeň transparentnosti umožnený blockchainmi, môžu dobre navrhnuté modely stimulov za DAO eliminovať časti tohto problému. Stimuly v organizácii sú zosúladené a existuje len veľmi malá (alebo žiadna) informačná asymetria. Pretože všetky transakcie sú zaznamenávané na blockchaine, prevádzka DAO je úplne transparentná a teoreticky ich robí neporušiteľnými.

Príklady DAO

Sieť Bitxoinu, aj keď je „primitívnejšia“, možno považovať za prvý príklad DAO. Funguje decentralizovaným spôsobom a je koordinovaný konsenzuálnym protokolom bez hierarchie medzi účastníkmi.

Bitcoinový protokol definuje pravidlá organizácie, zatiaľ čo Bitcoin ako mena poskytujú používateľom stimul na zabezpečenie siete. To zaisťuje, že rôzni účastníci môžu spolupracovať, aby udržali Bitcoin v chode ako decentralizovaná autonómna organizácia.

Spoločným cieľom v prípade Bitcoinu je ukladanie a prenos hodnoty bez toho, aby centrálna entita koordinovala systém. Na čo iné by sa však DAO mohli použiť?

Zložitejšie DAO môžu byť nasadené pre rôzne prípady použitia, napríklad pre správu tokenov, decentralizované rizikové fondy alebo platformy sociálnych médií. DAO, by tiež mohli koordinovať činnosť zariadení pripojených k Internetu vecí (IoT).

Okrem toho tieto inovácie predstavili podmnožinu DAO nazývaných Decentralizované autonómne korporácie (DAC). DAC môže poskytovať podobné služby ako tradičná spoločnosť napríklad spolujazdu. Rozdiel je v tom, že to funguje bez štruktúry správy a riadenia spoločností, ktorá sa nachádza v tradičných podnikoch.

Napríklad auto, ktoré vlastní seba a poskytuje spolu jazdu ako súčasť DAC, by mohlo fungovať autonómne a uskutočňovať transakcie s ľuďmi a inými zariadeniami. Vďaka použitiu blockchainových oracles by mohol dokonca vyvolať inteligentné kontrakty a sám vykonávať určité úlohy, napríklad ísť k mechanikovi.

Ethereum a DAO

Jedným z prvých príkladov DAO bol príznačný názov „DAO“. Tvorili ju zložité inteligentné zmluvy bežiace na vrchole blockchainu Ethereum, ktoré mali fungovať ako autonómny rizikový fond.

Tokeny DAO sa predali v rámci ICO a poskytli vlastnícky podiel a hlasovacie práva v tomto decentralizovanom fonde. Krátko po uvedení na trh však z neho bola vyčerpaná asi tretina finančných prostriedkov v jednom z najväčších hackerov v histórii kryptomien.

Výsledkom tejto udalosti bolo, že Ethereum sa po hard-forku rozdelilo na dva reťazce. V jednom boli podvodné transakcie efektívne zvrátené, akoby k hacku nikdy nedošlo. Tento reťazec sa dnes nazýva Ethereum blockchain. Druhý reťazec, ktorý dodržiaval zásadu „kódex je zákon“, ponechal podvodné transakcie nedotknuté a zostal nezmeniteľný. Tento blockchain sa teraz volá Ethereum Classic.

Prečítajte si aj : Správa blockchainu

Akým problémom čelia DAO?

Legalita

Regulačné prostredie okolo DAO je úplne neisté. Ako rôzne jurisdikcie vytvoria regulačný rámec pre tieto nové typy organizácií, sa ešte len uvidí. Neustále neisté regulačné prostredie by však mohlo byť významnou prekážkou pri prijímaní DAO.

Koordinované útoky

Žiaduce vlastnosti DAO (decentralizácia, nemennosť, nedôvera), majú vo svojej podstate významné nevýhody týkajúce sa výkonu a bezpečnosti. Niektoré z potenciálnych organizácií, ktoré môžu vzniknúť ako DAO, predstavujú veľké riziko, ktoré v tradičných organizáciách neexistuje.

Body centralizácie

Je dokázané, že decentralizácia nie je stav, ale skôr rozsah, v ktorom je každá úroveň vhodná pre iný typ prípadov použitia. V niektorých prípadoch nemusí byť úplná autonómia alebo decentralizácia možná, alebo nebude mať zmysel.

DAO môžu umožniť spoluprácu širšiemu okruhu účastníkov ako kedykoľvek predtým, ale pravidlá riadenia stanovené v protokole budú vždy miestom centralizácie. Je možné argumentovať, že centralizované organizácie môžu fungovať s oveľa vyššou účinnosťou, ale odpadnú výhody otvorenej účasti.

Na záver

DAO umožňujú organizáciám vymaniť sa z dôvery v tradičné inštitúcie. Namiesto toho, aby ústredný subjekt koordinoval účastníkov, sú pravidlá riadenia automatizované a nasmerujú aktérov k najpriaznivejšiemu výsledku pre sieť.

Sieť Bitcoinu možno považovať za zjednodušený DAO a zatiaľ je ďalších implementácií málo. Kľúčom k navrhovaniu dobrých DAO, je ustanovenie účinného súboru pravidiel konsenzu, ktoré riešia zložité problémy s koordináciou účastníkov. Skutočná výzva, ktorej čelí implementácia DAO nemusí byť čisto technologická, ale skôr spoločenská.

Zdroje: academy.binance.com, blockchainhub.com, medium.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart