0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

24.07.21 Porovnanie súkromného a verejného blockchainu

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Hneď od príchodu Bitcoinu v roku 2008 technológia blockchain narušuje každé odvetvie. Prijímajú ju podniky všetkých druhov: malé, stredné aj veľké. Stále viac a viac spoločností si uvedomuje revolučný potenciál tejto technológie a snaží sa ju využiť vo svojej každodennej prevádzke. Poďme sa pozrieť ešte raz na súkromné a verejné blockchainy a rozdiely medzi nimi.

Čo je to verejný blockchain

Verejný blockchain nemá povolenia. Ktokoľvek sa môže pripojiť k sieti, prezerať si ju a zúčastňovať sa na nej. Verejný blockchain je decentralizovaný a nemá jediný subjekt, ktorý riadi sieť. Údaje na verejnom blockchainu sú bezpečné, pretože po ich validácii na ňom nie je možné modifikovať alebo meniť dáta. Bitcoin a Ethereum sú dobre známe príklady verejného blockchainu.

Čo je to súkromný blockchain

Súkromný blockchain je blockchain s povoleniami. Súkromné blockchainy fungujú na základe riadenia prístupu, ktoré obmedzuje ľudí, ktorí sa môžu zúčastňovať na sieti. Existuje jeden alebo viac subjektov, ktoré kontrolujú sieť, čo vedie k spoliehaniu sa na transakcie tretích strán. V súkromnom blockchaine o tom budú mať vedomosti iba subjekty, ktoré sa zúčastňujú na transakcii, zatiaľ čo ostatné k nemu nebudú mať prístup. Hyperledger Fabric z Linux Foundation je dokonalým príkladom súkromného blockchainu.

Podobnosti verejných a súkromných blockchainov

  • Obidve fungujú ako účtovná kniha, kde je možné pridať záznamy, ale nie je ich možné zmeniť ani odstrániť, preto sa nazývajú nemenné záznamy.
  • Každý sieťový uzol v obidvoch týchto blockchainoch má úplnú repliku knihy. Obidva sú decentralizované a distribuované prostredníctvom počítačovej siete typu peer-to-peer.
  • V oboch prípadoch je platnosť záznamu overená, čím sa poskytuje značná úroveň nemennosti, kým sa väčšina účastníkov nedohodne, že ide o platný záznam a nedosiahne konsenzus. Pomáha to zabrániť neoprávnenému zasahovaniu do záznamov.
  • Obidva blockchainy sa spoliehajú na to, že mnoho používateľov autentifikuje úpravy distribuovanej knihy a pomáha tak pri vytváraní novej hlavnej kópie, ku ktorej má prístup každý.

Prečítajte si aj : Tendermint

Rozdiely medzi verejnými a súkromnými blockchainmi

  • Usporadúvanie významnosti verejného blockchainu je menšie ako v prípade súkromného blockchainu, pretože poskytuje ľahšiu transakčnú priepustnosť.
  • Úroveň prístupu poskytovaná účastníkom - vo verejnom blockchaine sa môže ktokoľvek zúčastniť overením a pridaním údajov do neho. V súkromných blockchainoch sa siete môžu zúčastňovať a riadiť iba autorizované subjekty.
  • Verejný blockchain je decentralizovaný, zatiaľ čo súkromný blockchain je centralizovanejší.
  • Algoritmy konsenzu ako Proof of Elapsed Time (PoET), Raft a Istanbul BFT sa môžu použiť iba v prípade súkromných blockchainov.
  • Transakcie za sekundu sú vo verejnom blockchaine menšie v porovnaní so súkromnými blockchainami. Pretože počet autorizovaných účastníkov je v súkromnom blockchaine menší, môže spracovať stovky alebo dokonca tisíce transakcií za sekundu.
  • Verejný blockchain nemôže konkurovať súkromnému blockchainu z hľadiska problémov so škálovateľnosťou, pretože je pomalý a preto môže spracovávať transakcie iba pomalým tempom. V súkromnom blockchaine, keďže len pár uzlov potrebuje na správu údajov, transakcie môžu byť podporované a spracovávané oveľa vyšším tempom.
  • Verejné blockchainy sú menej dôveryhodné a v nastavení súkromných blockchainov si účastníci nesmú navzájom dôverovať. V súkromnom blockchaine nie je možné nezávisle overiť platnosť záznamov, pretože integrita súkromnej siete závisí od dôveryhodnosti autorizovaných uzlov.
  • Verejná sieť je bezpečnejšia vďaka decentralizácii a aktívnej účasti. Z dôvodu vyššieho počtu uzlov v sieti je pre hackerov takmer nemožné zaútočiť na systém a získať kontrolu nad konsenzuálnou sieťou. Súkromný blockchain je náchylnejší k útokom, rizikám a narušeniu / manipulácii s údajmi. Hackerom je ľahké ohroziť celú sieť.
  • Verejný blockchain spotrebuje viac energie ako súkromný blockchain, pretože na fungovanie a dosiahnutie konsenzu v sieti vyžaduje značné množstvo elektrických zdrojov. Súkromné blockchainy spotrebujú oveľa menej energie.
  • Vo verejnom blockchaine je potrebné udeliť prístup centralizovanému orgánu na dohľad nad celou sieťou, čím sa v tomto bode stáva súkromným blockchainom. V súkromnom blockchaine môže každý, kto dohliada na sieť, meniť alebo upravovať akékoľvek transakcie podľa svojich potrieb.
  • V súkromnom blockchaine neexistuje žiadna šanca na menšie kolízie. Každý validátor je známy a má vhodné poverenia, aby mohol byť súčasťou siete. Ale vo verejnom blockchaine nikto nevie, kto každý je validátor, a to zvyšuje riziko potenciálnej tajnej dohody alebo 51% útoku (skupina baníkov, ktorí kontrolujú viac ako 50% výpočtového výkonu siete).

Zdroje: blockchain-council.org, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart