0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

24.04.21 SushiSwap

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Uniswap bol jedným z najúspešnejších DeFi protokolov na výmenu tokenov na Ethereu. Vytvoril ho malý tím vývojárov, ktorí sprístupnili kód ako open source každému. A takto presne vynikol SushiSwap. Je to fork Uniswap, ktorý pridáva token SUSHI. Poskytuje držiteľom kontrolu nad protokolom a platí im časť poplatkov.

Úvod

S vývojom priestoru decentralizovaných financií sa stále zvyšuje počet nových finančných platforiem. Videli sme, ako môžu investori využiť veci, ako sú rýchle pôžičky alebo yield farming (ťažba likvidity). Aby zarobili peniaze svojimi peniazmi.

Uniswap upevnil svoju pozíciu jedného z hlavných protokolov DeFi. Napriek decentralizácii a silnému spoliehaniu sa na smart kontrakty však používatelia nemajú príliš veľké slovo, pokiaľ ide o smer vývoja.

SushiSwap, nový účastník v odbore, sľúbil, že to zmení. A hodnota viac ako 1 miliarda dolárov uzamknutá v protokole iba pár dní po uvedení na trh naznačovala, že mnohých by táto zmena zaujímala.

Čo je SushiSwap?

Skôr ako začneme, stojí za zmienku, že ak neviete, čo je Uniswap a ako funguje, ťažko pochopíte SushiSwap.

Stručne povedané, Uniswap je decentralizovaný výmenný protokol, ktorý funguje bez knihy objednávok. Namiesto knihy objednávok využíva model nazývaný automatizovaná tvorba trhu (AMM), kde poskytovatelia likvidity pridávajú prostriedky do skupín likvidity.

SushiSwap je fork Uniswapu s niektorými kľúčovými rozdielmi. Predovšetkým token SUSHI. Token má pri spustení dve funkcie. Oprávnenie držiteľov na práva správy a časť poplatkov zaplatených protokolu. Zjednodušeným spôsobom držitelia protokolu SUSHI „vlastnia“ protokol.

Prečo to vyvolalo taký veľký záujem? Správa vecí verejných je dobre prepojená s DeFi. Rast ťažby likvidity (yield farming) ako platnej metódy distribúcie tokenov spôsobil prílev množstva nových produktov na trh. Ich cieľom je vyrovnať podmienky pre všetkých zúčastnených, s malým alebo žiadnym rozdelením zakladateľov a s rovnomerným rozdelením na základe množstva poskytnutých finančných prostriedkov. Tokeny distribuované prostredníctvom týchto likviditných stimulov potom držiteľom tokenov udeľujú práva na správu. Okrem toho už vieme, že držitelia SUSHI majú tiež nárok na časť poplatkov, ktoré do protokolu platia obchodníci.

Dobre, ale čo môžu držitelia tokenov robiť s týmito právami riadenia? Ktokoľvek môže predložiť návrh na vylepšenie SushiSwap (SIP), o ktorom potom môžu držitelia SUSHI hlasovať pomocou svojich tokenov. Môžu to byť menšie alebo dokonca väčšie zmeny v protokole. Namiesto tradičnejšieho tímu ako Uniswap je vývoj SushiSwap v rukách držiteľov tokenov SUSHI. Silná komunita môže byť silným prínosom pre akýkoľvek projekt tokenov, ale to platí najmä pre protokol DeFi.

Uniswap vs. SushiSwap

Nie je žiadnym tajomstvom, že v kryptomenách je hlboko zakorenený duchu open-source. Mnohí si myslia, že bitcoiny a rastúci počet protokolov DeFi bez povolení fungujú ako nové druhy verejných statkov vo forme softvéru. Pretože sa tieto projekty dajú ľahko kopírovať a znovu spustiť s malými zmenami, je prirodzené, že to vedie ku konkurencii medzi podobnými výrobkami. Mohli by sme však predpokladať, že by to malo nakoniec viesť k najlepším produktom pre koncového používateľa.

Niet pochýb o tom, že priestor DeFi vďačí tímu Uniswap za významný pokrok. Mohli by sme sa však pozrieť na budúcnosť, v ktorej prekvitá dokonca aj Uniswap aj SushiSwap (alebo iné forky). Uniswap môže zostať v čele inovácií v priestore AMM, zatiaľ čo SushiSwap by mohol poskytnúť alternatívu zameranú viac na funkcie, ktoré chce komunita vidieť.

Z tohto dôvodu nie je rozdelenie likvidity medzi podobné protokoly ideálne. AMM fungujú najlepšie s čo najväčšou likviditou v pooloch. Ak sa veľká časť likvidity v DeFi rozdelí medzi mnoho rôznych protokolov AMM, mohlo by to viesť k horšiemu zážitku pre koncového používateľa.

Ako sa rozdeľujú odmeny SUSHI?

SUSHI sa distribuuje prostredníctvom ťažby likvidity. Ak neviete, čo to znamená, prečítajte si najskôr náš článok o yield farmingu, kde sa dozviete základné informácie.

SUSHI sa distribuuje tým, ktorí poskytujú likviditu konkrétnym fondom Uniswap. Potom môžu vložiť svoje tokeny Uniswap poskytovatelia likvidity do vkladových zmlúv SushiSwap a začať zarábať SUSHI.

Spočiatku to boli tieto skupiny Uniswap:

  • USDT - ETH
  • USDC - ETH
  • DAI - ETH
  • sUSD - ETH
  • COMP - ETH
  • LEND  -  ETH
  • SNX - ETH
  • UMA - ETH
  • LINK - ETH
  • BAND - ETH
  • AMPL - ETH
  • YFI - ETH
  • SUSHI - ETH

Na stimulovanie poskytovania likvidity pre trh SUSHI vypláca fond SUSHI - ETH dvojnásobné odmeny. Krátko po uvedení na trh voliči SUSHI hlasovali o pridaní ďalších združení, ktoré majú nárok na distribúciu.

Distribúcia odmien SUSHI sa začala na bloku Ethereum 10 750 000. Odmeny sa znižujú po 100 000 blokoch (alebo zhruba po dvoch týždňoch). Po týchto prvých dvoch týždňoch počiatočnej distribúcie sa tokeny likvidity v staking zmluve prevedú na zmluvy SushiSwap. To znamená, že všetky tokeny Uniswap vsadené na SushiSwap budú vyplatené na Uniswap za tokeny, ktoré reprezentujú. A na SushiSwap sa s nimi vytvoria nové fondy likvidity. To efektívne poznačí zahájenie výmeny SushiSwap.

Ako zabezpečiť likviditu pre SushiSwap

Získavanie tokenov

Takže ste sa rozhodli, že chcete vsadiť tokeny Uniswap na oplátku za SUSHI. Prvým krokom je získanie týchto tokenov. Chystáme sa zabezpečiť likviditu pre UMA-ETH, ale pokojne sledujte akýkoľvek pár podľa vášho výberu (samozrejme za predpokladu, že tokeny sú použiteľné na SushiSwap).

  • Prejdite na Uniswap
  • Prepnite na kartu Pool
  • Kliknite na položku Pridať likviditu
  • Základ by už mal byť ETH, ale ak nie, vyberte ETH
  • Ďalej kliknite na Vyberte token a vyhľadajte UMA
  • Teraz zadajte sumu ETH a UMA, ktorú chcete pridať do skupiny likvidity
  • Nakoniec pridajte likviditu do fondu a získate LP tokeny ETH-UMA UNI-V2 - tieto môžete neskôr uplatniť na získanie svojich tokenov, keď dokončíte vklad na SushiSwap.

Z dôvodu možnej nestálej straty môžete pri spätnom odkúpení dostať inú distribúciu tokenov, ako ste pôvodne pridali.

Poďme jesť!

Teraz, keď máte svoje tokeny ETH-UMA UNI-V2, navštívme reštauráciu na sushiswap.org.


Muž, mýtus, legenda: šéfkuchár Nomi, kuchár sushi.

Rovnako ako väčšina aplikácií Web3, aj my musíme k stránke pripojiť peňaženku Ethereum, aby sme s ňou mohli komunikovať. Existujú dve možnosti: MetaMask alebo WalletConnect. Vyberte položku Odomknúť peňaženku v pravom hornom rohu a vyberte požadovanú peňaženku.


Odomknutie peňaženky vám ukáže váš zostatok SUSHI a celkovú zásobu.

Klepnutím na tlačidlo Ponuka v hornej časti okna zobrazíte dostupné položky.


Ak sa posuniete nadol, zobrazia sa všetky dostupné možnosti.

Za každú z týchto položiek vsadíte iný token. V tom to prípade si ukážeme Umami Squid.

Ak ste si čitali o ERC-20 viete, že niekedy musíte udeliť povolenie na odstúpenie od zmluvy. Výberom funkcie schválenia informujeme sieť, že spoločnosť SushiSwap môže vo vašom mene prijímať LP UMA-ETH UNI-V2.

Potom budete môcť zvoliť sumu, ktorú chcete vložiť.

V ktoromkoľvek okamihu môžete zbierať svoje SUSHI, odstrániť svoje LP tokeny a vziať ich späť do Uniswapu, aby získali vaše ETH a UMA.

Prečítajte si aj : Uniswap - detailnejší pohľad

Je SushiSwap bezpečný?

Od septembra 2020 je SushiSwap neauditovaný projekt. Vklad finančných prostriedkov do inteligentnej zmluvy vždy prináša riziko chýb. A to aj v prípade auditovaných a renomovaných projektov. SushiSwap však vytvorili anonymní vývojári, vďaka čomu je vkladanie finančných prostriedkov do nich ešte riskantnejšie.

SushiSwap je zábavný experiment, nikdy však nevkladajte viac, ako si dovolíte stratiť. Vďaka tomu vývojári SushiSwap pozvali niekoľko audítorských spoločností, aby vykonali audit zmlúv. Audity sú drahé, ale už pri iných komunitných projektoch, napríklad YAM sme videli, že používatelia sú ochotní financovať audity iniciatív, v ktoré veria.

Na záver

SushiSwap je experiment, ktorý spochybňuje konkurenčnú výhodu už úspešného protokolu DeFi - Uniswap. SushiSwap je fork Uniswapu, kľúčovým rozdielom je správa komunity.

Chystá sa SushiSwap odčerpať významnú likviditu z Uniswapu? Alebo farmári v SUSHI hľadajú iba rýchly zisk?

Bez ohľadu na to, aký úspešný bude nakoniec SushiSwap, ukazuje to, že žiadny produkt alebo služba nemá v DeFi nespornú výhodu.

Zdroje: academy.binance.com, sushi.com, kraken.com, coindesk.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart