0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

24.02.20 Čo je Lighting Network 2/2?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Prvý článok z tejto série, kde sme si dali úvod do lighting Network nájdete na tomto odkaze.

Kto to vyvinul?

Sieť Lightning Network prvý krát opísal v bielej knihe Joseph Poon a Thaddeus Dryja v roku 2015 . V súčasnosti vykonávajú väčšinu prác na vývoji siete Lightning Network tri tímy: Blockstream, Lightning Labs a ACINQ so vstupmi od ostatných členov komunity Bitcoinu. Každý z vyššie uvedených startupov pracuje na vlastnej implementácii protokolu Lightning Network Protocol napísaného v rôznych programovacích jazykoch.

Okrem toho sa v súčasnosti vyvíjajú ďalšie implementácie. Rovnako je potrebné uviesť, že nedávne testy preukázali, že tri hlavné implementácie sú plne interoperabilné, čo znamená, že môžu bez problémov spolupracovať.

Kde, kedy a prečo sa použije?

Zdá sa, že kryptomenová komunita netrpezlivo očakáva spustenie siete Lightning Network. Pôvodne bol navrhnutý špeciálne pre Bitcoin, ale táto technológia sa v súčasnosti vyvíja pre celý rad ďalších kryptomien, napríklad Stellar, Litecoin, Zcash, Ethereum a Ripple.

Skutočný Bitcoin už bol odoslaný a takmer vždy prijatý pomocou implementácií Blockstream, Lightning Labs a ACINQ, čo dokazuje, že všetky tri z nich sú interoperabilné. Okrem toho bola uverejnená prvá verzia špecifikácií Lighting siete, v ktorej sú uvedené pravidlá siete. Tieto špecifikácie sú pre sieť obrovským krokom vpred, pretože ich môžu použiť vývojári aplikácií a implementácia siete Lightning Network v iných programovacích jazykoch.

Sieť je však stále veľmi v plienkach. Zatiaľ neexistuje softvér, s ktorým môžu bežní používatelia siete v reálnom živote vykonávať transakcie. Okrem toho sú súčasné implementácie stále dosť chybné. Vývojári siete Lightning Network vyzývajú používateľov, aby sa o sieti dozvedeli pomocou testovacej bitcoinovej siete a neposielali žiadne skutočné peniaze. Vývojári tiež radia používateľom, aby zostali trpezliví, pretože sieťový kód je veľmi zložitý a vyžaduje si dôkladné testovanie. Na to, aby to bitcoinová komunita  mohla v plnej miere prijať, bude sa musieť Lightingová sieť ukázať ako bezpečná a použiteľná. S ohľadom na to a na mnoho ďalších faktorov odborníci predpovedajú, že plne funkčná Lightning sieť môže byť vzdialená od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov.

Pokiaľ ide o dôvod, prečo sa sieť použije, je odpoveď jednoduchá: škálovateľnosť. Ak sieť skutočne poskytne riešenie hlavného problému Bitcoinu, s najväčšou pravdepodobnosťou bude prijatá inými kryptomenami. Ak sa tak stane, existuje možnosť ďalšieho rozvoja technológie atómových swapov s krížovým reťazcom, čo predstavuje prvý krok k budovaniu skutočne decentralizovaných výmen kryptomien.

Výhody

Ako už bolo uvedené, Lightning Network robí iba prvé kroky. Je stále vo vývoji a či to bude skutočne fungovať tak, ako si vývojári myslia, to ešte len uvidíme. Ak sa tak stane, tu sú niektoré z najdôležitejších výhod siete Lightning Network, z ktorých môžete ťažiť:

Transakčná rýchlosť. Keď bude sieť aktívna, nemusíte čakať na niekoľko potvrdení o každej transakcii, ktorú sa snažíte vykonať. Transakcie budú takmer okamžité bez ohľadu na to, ako je sieť zaneprázdnená. Ak sa tak stane, trh kryptomien urobí obrovské kroky k tomu, aby bol schopný konkurovať tradičným platobným systémom ako Visa, MasterCard a PayPal.

Transakčné poplatky. Keďže sa transakcie skutočne uskutočnia v rámci kanálov Lightning Network a mimo blockchainu, budete musieť zaplatiť len tie najmenšie poplatky, ak vôbec existujú. Toto je jedna z hlavných výhod siete Lightning Network, pretože to úplne umožní použitie Bitcoinu ako spôsobu platby v obchodoch, kaviarňach, baroch atď.

Škálovateľnosť. Blesková sieť je údajne schopná preniesť za sekundu transakcie  Bitconu a iných kryptomien do bezprecedentných výšok najmenej 1 milión transakcií za sekundu.

Atomové swapy s krížovým reťazcom. Prvé testy krížových blokovacích transakcií fungovali. Pokiaľ tieto dva blockchainy zdieľajú tú istú kryptografickú hašovaciu funkciu, používatelia budú môcť posielať peniaze z jedného reťazca do druhého bez toho, aby museli dôverovať sprostredkovateľovi tretej strany, ako je napríklad burza. Táto technológia má skutočne revolučný potenciál.

Bezpečnosť a anonymita. Prevažná väčšina kryptomien nie je úplne anonymná. Prechody je možné sledovať z jednej peňaženky na druhú. Pokiaľ však ide o Lightning Network, väčšina transakcií sa odohráva mimo hlavného blockchainu, takže všetky mikroplatby uskutočnené prostredníctvom Lightning kanálov budú takmer nemožné sledovať.

Nevýhody

Nie je plne funkčná. Pravdepodobne hlavnou nevýhodou siete Lightning v súčasnosti je skutočnosť, že ešte nie je úplne funkčná, takže neexistuje žiadny spôsob, ako v plnej miere tvrdiť, že je skutočne dobrá. Navyše, jeho koncept vyzerá skvele na papieri, ale zatiaľ nie je možné zistiť, či bude vyzerať takto skvele, akonáhle bude realizovaný.

Zložitosť kanálov. Lightning Network je koncipovaná ako druh siete kanálov, ktoré by po vytvorení mali teoreticky umožniť bezproblémové transakcie. Nehovorí však o tom, čo sa stane, ak bude musieť platba prebehnúť príliš spletitou cestou. Ak vaša transakcia bude musieť prejsť desiatkami prechodných kanálov, poplatky sa určite zvýšia.

Obmedzenia kanálov. Ďalšou nevýhodou siete je skutočnosť, že v jej súčasnej verzii sú kanály obmedzené. To znamená, že množstvo Bitcoinov uložených v peňaženke dvoma používateľmi po vytvorení kanála je maximálna výška finančných prostriedkov v tomto kanáli. Toto nastavenie vytvára situáciu, keď si niektorí používatelia budú musieť vybrať medzi likviditou v kanáloch Lightning Network a likviditou mimo nich v hlavnom blockchaine. To nie je ani zďaleka ideálne, najmä pre tých, ktorí majú dosť obmedzené zdroje.

Hubs. Okrem toho sa vyskytli obavy týkajúce sa vytvárania „centier“ - určitého druhu uzlov s veľkým kapitálom, ktorým prejde väčšina transakcií. Mnoho nadšencov Bitcoinu to vníma ako ďalšiu centralizáciu siete. Je však nepravdepodobné, že takéto centrá budú schopné dosiahnuť akýkoľvek významný zisk z transakčných poplatkov.

Opäť je potrebné zdôrazniť, že v súčasnosti sú výhody aj nevýhody vyššie uvedenej bleskovej siete veľmi špekulatívne.

Mám používať bleskovú sieť?

V skutočnosti, ak nie ste pokročilým používateľom, sieť Lightning Network zatiaľ nemôžete používať. To najlepšie - ak nie je to jediné, čo teraz môžete urobiť, je čakať a uvidíme, či sieť vyhovuje, či skutočne funguje a či je bezpečná.

Majte na pamäti, že Lightning Network nie je jediným návrhom na zmenu mierky a nie je to v žiadnom prípade nesporným lídrom v tomto závode, pričom Bitcoin Cash (BCH) je jeho hlavným súperom. Diskusia medzi adeptami BCH a priaznivcami Lightningu je prudká a nie je v dohľade koniec. Je možné, že jeden z týchto návrhov vyjde alebo že by mohli existovať súčasne, alebo môže existovať úplne iné riešenie.

Zdroje: cointelegraph.com, lighting.network, en.wikipedia.org

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Od 1.2.2020 spúšťame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačnéhosporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart