0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

24.02.20 Čo je Lighting Network 1/2

Keď prvýkrát zverejnil Satoshi Nakamoto whitepaper Bitcoinu v roku 2008, úplne prvá verejná pripomienka k systému, ktorú predložil James A. Donald obsahovala tento riadok: „spôsob, akým chápem váš návrh, sa nezdá byť v mierke na požadovanú veľkosť“. O desať rokov neskôr je škálovateľnosť stále najväčším problémom Bitcoinu, ako aj iných kryptomenových systémov.

Čo presne znamená škálovateľnosť? Počas celej svojej existencie bol Bitcoin schopný spracovať iba okolo 7 transakcií za sekundu. Aj keď to bolo na začiatku dosť, systém je už niekoľko rokov preťažený. V dôsledku toho spracovanie transakcií trvá dlho a transakčné poplatky sú vysoké.

Ak sa má Bitcoin niekedy stať plnohodnotnou alternatívou k súčasným platobným systémom, bude im musieť aj lepšie konkurovať. Aby ste viac pochopili rozsah situácie, jednoducho porovnajte bitcoinových 7 transakcií za sekundu s priemerom 24 000 transakcií za sekundu v sieti Visa.

V priebehu rokov prišla bitcoinová komunita s rôznymi návrhmi, ako zlepšiť bitcoinovú škálovateľnosť, ale ešte treba dosiahnuť celkovú zhodu. Preto máme v súčasnosti niekoľko sietí podobných Bitcoinu, ktoré odbočujú z pôvodnej siete. V súčasnosti sa však testuje jedno navrhované riešenie, ktoré by mohlo fungovať. Nazýva sa to Lightning Network.

Čo je to Lightning Network?

V určitom okamihu v histórii bolo odosielanie telegramu najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom diaľkovej komunikácie. Aby ste tak urobili, museli ste ísť do miestnej pošty, vyplniť formulár a zaplatiť za svoju správu podľa toho, koľko listov obsahovala. Potom by sa správa telegrafovala do najbližšej telegrafnej kancelárie na vzdialený koniec. Pošťák potom doručí telegram na miesto určenia.

V zásade sa do zasielania jednoduchej krátkej správy zapojilo veľa ľudí a vy ste za to museli zaplatiť dosť peňazí. To je do značnej miery aktuálny stav siete Bitcoiinu. V tejto analógii je sieť Lightning v podstate ako mať osobu, s ktorou chcete hovoriť, na rýchle vytáčanie: stačí stlačiť „1“ a telefón vášho priateľa už zvoní.

Zjednodušene povedané, myšlienka za sieťou bitcoinovej Lighting Network by mohla znieť nejak takto: v skutočnosti nemusíme viesť záznamy o každej jednej transakcii na blockchaine.

Namiesto toho Lightning Network pridáva ďalšiu vrstvu do bitcoinového blockchainu a umožňuje používateľom vytvárať platobné kanály medzi akýmikoľvek dvoma stranami v tejto extra vrstve. Tieto kanály môžu existovať tak dlho, ako je potrebné, a pretože sú nastavené medzi dvoma ľuďmi, transakcie budú takmer okamžité a poplatky budú extrémne nízke alebo dokonca neexistujú.

Ako to funguje?

Máme dvoch ľudí Mareka a Danielu. Môžu spolupracovať, môžu to byť príbuzní, alebo pár to je jedno. Ide o to, že si navzájom musia posielať peniaze pomerne často, rýchlo a s minimálnymi poplatkami. Po prvé, musia si vytvoriť peňaženku mulitisignature, čo je peňaženka, ku ktorej majú prístup prostredníctvom svojich súkromných kľúčov. Potom obaja vložia určité množstvo Bitcoinov, napríklad po 3 BTC  do tejto peňaženky. Odteraz sa môžu medzi nimi vykonávať neobmedzené transakcie. V zásade ide o prerozdelenie prostriedkov uložených v zdieľanej peňaženke. Napríklad, ak chce Marek poslať Daniele 1 BTC, bude musieť na neho previesť vlastnícke právo k tejto sume. Potom títo dvaja použijú svoje súkromné ​ kľúče na podpísanie aktualizovanej súvahy.

Skutočné rozdelenie finančných prostriedkov nastane po zatvorení kanála. Algoritmus používa na zistenie aká je naj novšie podpísaná súvaha a kto čo získa. Ak by sa Marek a Daniela rozhodli tento kanál uzavrieť po tejto jednej transakcii, dostane Marek 2 BTC a Daniela dostane 4 BTC.

Až po zatvorení kanála sa informácie o jeho počiatočnom a konečnom zostatku vysielajú do bitcoínového blockchainu. Tak, ako Lightning Network funguje, je to, že používateľom umožňuje vykonávať početné transakcie mimo hlavného blockchainu a potom ich zaznamenať ako jeden.

Najzaujímavejšia vec je, že akonáhle bude technológia široko prijatá, nemusíte nevyhnutne potrebovať ani vyhradený kanál na zasielanie prostriedkov určitej osobe. Namiesto toho budete môcť poslať platbu niekomu pomocou kanálov s ľuďmi, s ktorými ste už prepojení. Systém automaticky nájde najkratšiu trasu.

Takto môže sieť Lightning Network napokon poskytnúť odpoveď na nekonečnú debatu o kúpe kávy za Bitcoin. Zdá sa, že to môže fungovať prostredníctvom siete kanálov Lightning network, pretože to bude takmer každý nákup, za ktorý nebudete platiť žiadne poplatky.

A čo bezpečnosť? Je však potrebné poznamenať, že koncepcia siete Lightning Network znamená, že systém bude fungovať na vrchu blockchainu, ale v skutočnosti nebude mať za sebou svoju bezpečnosť. Je preto veľmi pravdepodobné, že sa bude väčšinou používať na malé alebo dokonca mikroskopické transakcie. Väčšie prevody, ktoré si vyžadujú decentralizovanú bezpečnosť, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stále uskutočnia na pôvodnej vrstve.

Nakoniec ďalšou fascinujúcou vlastnosťou testovanej Lightningovej siete v súčasnosti, sú atómové swapy s krížovým reťazcom, ktoré sú prevodmi žetónov medzi rôznymi blockchainmi. Jednoducho povedané, je to spôsob, ako zamieňať ktorúkoľvek danú kryptomenu za inú bez použitia kryptomenných výmen, ale toto by sme si viac rozobrali v samostatnom článku.

Zvyšok ohľadne Lighting Network si povieme už v sobotu o 12:00 v druhejč asti článku.

Zdroje: cointelegraph.com, lighting.network, en.wikipedia.org

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Od 1.2.2020 spúšťame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

???? Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart