0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

23.07.20 Čo znamená vo svete kryptomien coin burn alebo token burn?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pri riešení kryptomien sa často stretnete s pojmami ako sú coin burn alebo token burn, čiže po slovensky pálenie mincí alebo žetónov/tokenov. Účelom tohto článku je objasniť o čo ide, o dôvodoch pálenia, ako aj predstaviť úspešné príklady úspešne implementovaných stratégií pálenia mincí v blockchainových projektoch.

O čo ide v pálení mincí?

Coin burn jednoducho znamená zničenie určitého počtu jednotiek kryptomeny. Tento proces je nezvratný a po spálení mincí ich nikto nemôže v budúcnosti použiť.

A teraz podrobnejšie. Je to proces premiestňovania mincí na verejnú adresu, od ktorej nie je možné získať súkromné kľúče, čo robí mince nevyčerpateľnými. Pálenie účinne odstraňuje mince alebo tokeny z obehu, čím sa zníži celkové cirkulujúce množstvo. Napríklad, ak je obehová dodávka kryptomeny 10 000 a spálených 1 000 mincí, nová obehová zásoba bude teraz 9 000.

Aká je za tým myšlienka?

Celkovo je pálenie mincí deflačné opatrenie, ktoré pomáha zvýšiť hodnotu mincí a udržať si dôveru ich držiteľov. Táto stratégia v prvom rade umožňuje zníženie celkovej ponuky a tým zvýšenie trhovej hodnoty mincí. Zvyčajne, keď spoločnosť spáli alebo uzamkne niekoľko mincí, spôsobí to zvýšenie ceny v dôsledku zákona o ponuke a dopyte. Po spálení časti mincí rastie výmenný kurz v dôsledku prerozdelenia ich celkovej hodnoty na zníženú sumu. Dokonca aj správy o nadchádzajúcom pálení mincí môžu výrazne zvýšiť kurz, aj keď je to typické pre najpopulárnejšie a najväčšie kryptomeny. Okrem toho je to spôsob udržiavania stability a minimalizácie možnosti klesania obchodovania.

Prečítajte si aj : Kryptomenový airdrop

Príklady stratégie coin burn

1. Ničenie nepredaných mincí po úvodnom predaji

Toto je najrozšírenejší príklad pálenia mincí. Najčastejšie sa proces pálenia vyskytuje pri tokenoch a minciach, ktoré neboli predané počas ICO. Účelom je zabezpečiť spravodlivú distribúciu tokenov a chrániť investorov pred poklesom cien po ukončení ICO.

Príklad: GVT - Počiatočná maximálna dodávka tokenov Genesis Vision bola 44 miliónov GVT s pevným limitom 33 miliónov USD. Podarilo sa im získať menej ako 10% z počiatočnej ponuky. Všetky tokeny nepredané počas obdobia ICO boli spálené, takže súčasná celková dodávka tokenov je stanovená na 4,4 milióna GVT a súčasná návratnosť od ceny ICO podľa ROI (metrika, ktorá meria návratnosť investície) je nad 600%.

2. Ničenie mincí časom

Stratégia ničenia mincí v čase na pravidelnom základe poskytuje model deflácie tokenovej ekonomiky. Pomáha udržiavať alebo zvyšovať tokenový výmenný kurz, a tým zvyšovať záujem investorov.

Príklad: BNB - Nástrojový token Binance Exchange (BNB) možno uviesť ako úspešný príklad implementácie stratégie pálenia tokenov. Počiatočná dodávka tokenov BNB bola stanovená na 200 miliónov, pričom 100 miliónov z tejto dodávky bolo distribuovaných počas ICO. Tokeny BNB sa používajú na úhradu akýchkoľvek poplatkov na platforme, napríklad výmenných poplatkov, poplatkov za výber a ďalších. Použitie tokenov BNB na zaplatenie poplatkov umožňuje výrazné zníženie zľiav počas 4 rokov - v 1. roku (50%) a v 4. roku - 6,75%. Každý štvrťrok používa Binance 20% svojich ziskov na spätné odkúpenie BNB a na ich zničenie. Všetky transakcie spätného odkúpenia nakoniec zničia 100 miliónov BNB a 100 miliónov v obehu zostane. Aktuálna BNB ROI od ICO je viac ako 13 000% a medzi tokenmi sa umiestňuje na 2. mieste podľa trhového obmedzenia.

3. Ničenie mincí na výrobu nových (Proof-of-burn)

Proof of burn je distribuovaný konsenzuálny algoritmus. Cieľom je, aby používatelia preukázali, že nejaké mince spálili. Keď sa ukáže, že spálené tokeny už nie je možné používať, sú odmenení.

Príklad: XCP - Pôvodná mena protistrany bola vytvorená a distribuovaná spaľovaním bitcoinov v januári 2014 v procese proof of burn. Celková a pevná suma XCP bola pridelená úmerne tým, ktorí spálili svoje bitcoiny, aby sa zúčastnili ako protistrana. Aktuálna trhová cena XCP je približne na rovnakej úrovni ako na začiatku obchodovania. Jeho historické maximum bolo dosiahnuté 12. januára 2018, keď ROI presiahla 1300%.

Spôsoby pálenia mincí

Posielajú sa na neobsaditeľné adresy - To znamená, že pálenie mincí sa deje ich odoslaním do peňaženky bez súkromného kľúča. To spôsobuje, že nebudú k dispozícii na používanie. V sieti sú špeciálne nevratné adresy, ktoré je možné použiť na zničenie tokenov. Niekedy môže byť odosielanie na nevratnú adresu spôsobené preklepom v adrese príjemcu.

Provízie - Niektoré kryptomeny sú algoritmicky naprogramované tak, že pri vykonávaní transakcií sú eliminované provízie. Tokeny platené ako provízie sa teda automaticky pália. Tento spôsob umožňuje nielen zníženie počtu tokenov, ale aj vylúčenie transakčného spamu.

Hardfork - Týmto spôsobom je možné vytvoriť novú kryptomenu oddelením časti mincí od existujúceho blockchainu a ich presunutím do nového.

Softvér tretích strán - na svete je aj špeciálny softvér, ktorý umožňuje zničiť tokeny.

Existujú teda rôzne dôvody na pálenie mincí a tokenov a rovnako aj spôsoby ako to dosiahnuť. Stratégia pálenia má vo všeobecnosti pozitívny vplyv na cenu a poskytuje výhody pre držiteľov daných mincí aj tokenov.

Zdroje: medium.com, coinsutra.com, academy.binance.com, cryptodefinitions.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart