[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Predseda najväčšej centrálne banky na svete, Jerome Powell, sa na tému kryptomien nevyjadruje pomerne často. Výnimku ale urobil pri poslednom stretnutí, ktoré organizovala Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS - Bank for International Settlements), kde padla otázka nielen ohľadom Bitcoinu, ale takisto aj ohľadom stablecoinov či CBDC. Na všetky tieto témy sa Jerome Powell vyjadril, avšak príliš nový či inovatívny postoj či už z jeho strany alebo zo strany samotného Fedu a zvyšných centrálnych bankárov netreba očakávať. Napriek tomu ale určite svojimi vyjadreniami nepotešil napríklad Petra Schiffa a podobných goldbugov.
Stretnutie organizované BIS sa konalo včera, pričom si môžete viac ako hodinový záznam z neho pozrieť na tomto Youtube linku. Už dnes má približne 72 000 pozretí a množstvo komentárov, z ktorých je drvivá väčšina zamerané na kryptomeny či stablecoiny. Priamo z komentárov predsedu Fedu zaujal najmä ten, v ktorom sa vyjadroval o najväčšej kryptomene.
Napriek tomu, že opäť stihol poznamenať, že Bitcoin je extrémne volatilný, že je vnímaný najmä ako špekulácia a nie je formou peňazí či platobným prostriedkom, podľa Powella môže Bitcoin nahradiť zlato.
„Bitcoin je v podstate viac špekulatívny aktívom, čiže nie je veľmi dobrým platobným prostriedkom. Ide viac menej o špekulatívne aktívum. V podstate je to skôr náhrada zlata ako amerického doláru.“
Tak presne zneli jeho slová, z ktorých bolo cítiť nielen veľmi opatrné vyjadrovanie, ale takisto aj poukázanie na jasný rozdiel medzi najväčšou kryptomenou a najviac používanou a obchodovanou fiat menou. Rovnako tiež povedal, že z pohľadu vnímania Fedu, nie sú krypto-meny, ale krypto-aktíva. Tým chce jasne naznačiť rozdiel medzi fiat menami a investičnými aktívami, pričom Bitcoin sa podľa nich má radiť do druhej kategórie. Aj tak ide o jedno z najpriamejších vyjadrení na tému kryptomien a najmä Bitcoinu zo strany Fedu vôbec.
Prečítajte si tiež: Coinbase zaplatí pokutu vo výške 6,5 milióna dolárov za trhovú manipuláciu a wash trading
Naposledy sa o BTC vyjadril ešte v roku 2019 práve Powell, ktorý už vtedy poznamenal, že Bitcoin ešte nedosiahol veľkú mieru adopcie, ale aj napriek tomu slúži investorom ako alternatíva ku zlatu. Aj preto sa nedá jeho aktuálne stanovisko vnímať ako veľmi prekvapujúce, no napriek tomu je zaujímavé, že sa jeho postoj zmenil z „alternatívy ku zlatu“ ku „náhrade zlata.“
Približne v čase, kedy sa konalo toto stretnutie a tak došlo aj ku nasledovným vyjadreniam sa Bitcoin prepadol zhruba o 1 000 dolárov. Nedá sa však s určitosťou povedať, či išlo priamo o reakciu na tieto vyjadrenia alebo iba o čiastočne pretrvávajúci bearish trend v krátkodobom hľadisku.
Centrálni bankári sa opäť nezapreli, pretože viac ako o Bitcoine sa zhovárali o stablecoinoch či CBDC. Na tie sa pozrel Powell najmä spolu s Augustinom Carstensom, hlavým predstaviteľom banky BIS a predsedom Nemeckej federálnej banky, Jensom Weidmannom. Okrem celkových hodnotení toho, ako sa aktuálne sektor so stablecoinami a s CBDC (central bank digital currencies – digitálne meny centrálnych bánk) vyvíjajú, sa konkrétne Jerome Powell vyjadril na budúcnosť práve digitálneho doláru.
„Aby sme sa v tomto mohli pohnúť ďalej, potrebujeme schválenie v Kongrese, od administratívy, od širšej verejnosti a to sme ešte ani len nezačali verejnosť pripravovať na to, že takéto niečo príde. Takže pokiaľ ide o vytvorenie digitálnej meny centrálnej bank môžete očakávať, že budeme ohľadom týchto tém postupovať extrémne opatrne a transparentne.“
Podľa slov Jeroma Powella si Fed uvedomuje, že množstvo štátov sa aktuálne snaží vytvoriť svoje CBDC čo najrýchlejšie. To však nemá byť postoj, aký zaujal Fed. Ten aktuálne razí cestu nie vytvoriť CBDC ako prvý, ale vytvoriť ju čo najlepšie. Aj napriek tomu ale stále nie je jasné, či niekedy uvidíme digitálny dolár ako CBDC Fedu, pretože nikdy nedošlo ku oficiálnemu stanovisku, ktoré by toto tvrdenie potvrdilo.
Okrem veľkej opatrnosti pri CBDC sa taktiež vyjadrili, že stablecoiny by mohli napomôcť s vývojom a implementovaním CBDC, avšak potrebujú na to dostatočnú reguláciu. Rovnako sa vyjadril, že súkromné stablecoiny, ktoré nie sú spravované štátmi (takže aktuálne všetky stablecoiny na trhu) nepredstavujú vhodnú alternatívu pre finančný systém, v ktorom budú mať centrálne banky svoje digitálne meny.
Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://cryptopotato.com/, https://zycrypto.com/, https://btcmanager.com/
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber