0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

23.08.20 Čo je Nonce a súvisí s Bitcoinom?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Možno ste ešte nepočuli toto slovíčko v súvislosti s kryptomenami alebo kryptografiou, tak nebudeme zdržovať poďme si to rovno bližšie vysvetliť o čo ide.

Čo je Nonce?

Nonce je skratka pre „number only used once“. Znamená to, že je to číslo pridané do hashovaného alebo šifrovaného bloku v blockchaine, ktorý po opätovnom naformátovaní vyhovuje obmedzeniam úrovne obtiažnosti. Nonce je číslo, ktoré baníci v blockchaine riešia. Po nájdení riešenia sa baníkom ponúkne na výmenu daná kryptomena.

Nonce v bitcoinovom bloku je 32-bitové (4-bajtové) pole, ktorého hodnota je upravená baníkmi (minermi) tak, aby hash bloku bol menší alebo rovný súčasnému cieľu siete. Ostatné polia sa nemôžu meniť, pretože majú definovaný význam.

Prečítajte si aj : Čo je mempool?

Akákoľvek zmena údajov bloku (napríklad nonce) spôsobí, že hash bloku bude úplne iný. Pretože sa predpokladá, že nie je možné predpovedať, ktorá kombinácia bitov bude mať za následok správny hash, vyskúšajú sa mnohé rôzne hodnoty nonce a hash sa pre každú hodnotu pripočíta, až kým sa nenájde hash menší alebo rovný súčasnému cieľu siete. Požadovaný cieľ je tiež reprezentovaný ako problém, kde vyššia náročnosť predstavuje nižší cieľ. Keďže tento iteračný výpočet vyžaduje čas a zdroje, predloženie bloku so správnou hodnotou nonce predstavuje dôkaz o práci (proof of work).

Pochopenie nonce

Nonce sa často používajú v autentifikačných protokoloch a kryptografických hashovacích funkciách. V kontexte technológie blockchainu sa nonce vzťahuje na pseudonáhodné číslo, ktoré sa používa ako počítadlo počas procesu ťažby.

Ako už vieme, bitcoinoví baníci sa musia pokúsiť uhádnuť platnú nonce, keďže vykonávajú viacnásobné pokusy vypočítať blokový hash, ktorý spĺňa určité požiadavky (začína určitým počtom núl). Inými slovami, proces ťažby pozostáva z baníkov, ktorí vykonávajú nespočetné množstvo hashovacích funkcií s mnohými rôznymi hodnotami nonce, až kým sa nevytvorí platný výstup. Ak hashovací výkon baníka klesne pod vopred určený prah, blok sa považuje za platný a pridá sa do blockchainu. Ak výstup nie je platný, baník pokračuje v skúšaní s rôznymi hodnotami nonce. Po úspešnom vyťažení a overení nového bloku sa proces začne znova.

V oblasti Bitcoinu, aj vo väčšine systémov kontroly dôkazov (proof of work) je nonce len náhodné číslo, ktoré baníci používajú na opakovanie výstupu svojich výpočtov hashu. Baníci využívajú prístup pokusov a omylov, pri ktorom každý výpočet nadobúda novú nenulovú hodnotu. Robia to preto, lebo pravdepodobnosť presného uhádnutia platného nonce je takmer nulová.

Priemerný počet pokusov o hashovanie sa protokolom automaticky upravuje, aby sa zabezpečilo, že každý nový blok sa vygeneruje v priemere každých 10 minút. Tento proces je známy ako nastavenie obtiažnosti. Ťažkosti pri ťažbe nového bloku súvisia s množstvom hashovacej sily pridelenej do blockchain siete. Čím viac hashovej sily je pre sieť vyhradených, tým vyššia bude prahová hodnota, čo znamená, že na to, aby bol baník úspešný, bude potrebovať viac výpočtového výkonu. Naopak, ak sa baníci rozhodnú zastaviť ťažbu, problém sa upraví a prahová hodnota sa zníži, takže na ťažbu sa bude vyžadovať menej hashovacej sily, ale protokol zabezpečí, že generovanie bloku sa riadi približne 10 minútovým plánom.

Zdroje: en.bitcoin.it, academy.binance.com, investopedia.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart