0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

22.05.21 Curve Finance

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Curve Finance je decentralizovaná burza (DEX) fungujúca na platforme Ethereum. Je špeciálne navrhnutý na výmenu medzi stablecoinmi. Potrebujete iba peňaženku Ethereum, nejaké prostriedky a môžete zameniť rôzne stablecoiny za nízke poplatky a skĺz. Môžete si predstaviť Curve ako „Uniswap pre stablecoiny“. Vďaka špeciálnemu cenovému vzorcu je tiež vynikajúci na výmenu medzi rôznymi tokenizovanými verziami mincí.

Úvod

Automatizovaní tvorcovia trhu (AMM) majú v súčasnej dobe veľký vplyv na kryptomeny. Protokoly likvidity ako Uniswap, Balancer a PancakeSwap umožňujú komukoľvek stať sa tvorcom trhu a zarábať poplatky na mnohých rôznych trhových pároch.

Môžu tieto AMM zmysluplne konkurovať centralizovaným burzám? Možno. Existuje ale jeden segment, kde sa už teraz ukazujú veľký potenciál. A to je obchodovanie so stablecoinami. Curve Finance je v popredí tohto priestoru.

Čo je to Curve Finance?

Curve Finance je automatizovaný protokol tvorcu trhu určený na výmenu medzi stablecoinmi s nízkymi poplatkami a skĺzom. Je to decentralizovaný agregátor likvidity, kde môže ktokoľvek pridať svoje aktíva do niekoľkých rôznych skupín likvidity a zarábať poplatky.

Ak ste si prečítali náš článok o AMM tak viete, že AMM namiesto knihy objednávok pracujú s cenovým algoritmom. Vzhľadom na to, ako cenový vzorec funguje v Curve, môže byť tiež veľmi užitočný na výmenu medzi tokenmi, ktoré zostávajú v relatívne podobnom cenovom rozpätí.

To znamená, že je to nielen vynikajúce na výmenu medzi stablecoinami, ale aj rôzne tokenizované verzie mincí. Curve ako taká je jedným z najlepších spôsobov výmeny medzi rôznymi tokenizovanými verziami Bitcoinu, ako sú WBTC, renBTC a sBTC.

V čase písania tohto článku je k dispozícii 17 skupín Curve na výmenu medzi mnohými rôznymi stablecoinmi a aktívami. Tie sa samozrejme neustále menia na základe dopytu na trhu a neustále sa meniaceho prostredia spoločnosti DeFi. Medzi najobľúbenejšie dostupné stablecoiny patria USDT, USDC, DAI, BUSD, TUSD, sUSD a ďalšie.

Nie sú k dispozícii žiadne oficiálne informácie o tíme Curve, ale najviac príspevkov do GitHubu poskytol Michael Egorov, CTO počítačovej a sieťovej bezpečnostnej spoločnosti s názvom NuCypher.

Prečítajte si aj : Yearn.finance

Ako funguje Curve Finance?

Ako už bolo spomenuté, ceny aktív sa namiesto knihy objednávok oceňujú podľa cenového vzorca. Vzorec, ktorý používa Curve, je špeciálne navrhnutý na uľahčenie swapov, ktoré sa vyskytujú v zhruba rovnakom rozsahu.

Napríklad vieme, že 1 USDT by sa mal rovnať 1 USDC, čo by sa malo rovnať zhruba 1 BUSD atď. Ak by ste však chceli previesť 100 miliónov dolárov USDT na USDC a potom ich previesť na BUSD, bude to mať nejaký skĺz. Vzorec Curve je navrhnutý tak, aby čo najviac minimalizoval tento skĺz.

Tu si treba uvedomiť jednu vec, že ak by neboli v rovnakej cenovej kategórii, Curve vzorec by už nefungoval efektívne. Systém to však nemusí zohľadňovať. Nakoniec, ak by USDT mal hodnotu 0,7 USD, niečo iné mimo Curve by sa mýlilo. Systém nemôže napraviť veci mimo svojej kontroly, takže pokiaľ si tokeny zachovajú svoj peg, vzorec robí svoju prácu veľmi dobre.

To vedie k extrémne nízkemu skĺzu aj pri veľkých rozmeroch. Rozpätie na Curve môže v skutočnosti zmysluplne konkurovať niektorým z centralizovaných búrz a OTC trhov s najlepšou likviditou.

Existujú rôzne predpoklady týkajúce sa dôvery a rizika, takže likvidita a vykonávanie sa nepočítajú do celého obrazu. Ale určite je vzrušujúce vidieť týmto spôsobom konkurenciu medzi centralizovaným a decentralizovaným svetom.

CRV token

CRV je riadiacim tokenom CurveDAO, decentralizovanej autonómnej organizácie (DAO), ktorá protokol prevádzkuje. CRV sa nepretržite distribuuje poskytovateľom protokolu podľa likvidity, pričom miera sa každoročne znižuje.

Od novembra 2020 sa za každý obchod na platforme účtuje obchodný poplatok 0,04%, ktorý ide priamo poskytovateľom likvidity.

Riziká Curve Finance

Curve bol skontrolovaný programom Trail of Bits. Dobre, projekt bol teda skontrolovaný, čo znamená, že jeho použitie je úplne bezpečné, však? Rozhodne nie! Pri použití akejkoľvek inteligentnej zmluvy sú vždy spojené riziká, bez ohľadu na to, koľko auditov má. Vložte iba toľko, koľko ste ochotní stratiť.

Rovnako ako v prípade iných protokolov, pri AMM musíte brať do úvahy aj nestálu stratu. Ak neviete, čo to je, pred pridaním likvidity do krivky si prečítajte náš článok o tom. Stručne povedané, nestála strata je strata hodnoty fiat meny, ktorú môžu utrpieť poskytovatelia likvidity pri poskytovaní likvidity AMM.

V zákulisí môže byť skupina likvidity poskytnutá aj spoločnosti Compound alebo Yearn.finance, aby poskytovatelia likvidity dosiahli vyšší príjem. Navyše vďaka kúzlu skladateľnosti môžu používatelia nielen obchodovať na Curve, ale aj na ďalších inteligentných kontraktoch. To so sebou prináša ďalšie riziká, pretože mnohé z týchto protokolov DeFi sú navzájom závislé. Ak sa jeden z nich zlomí, môžeme vidieť škodlivý účinok reťazovej reakcie v celom ekosystéme DeFi.

Swerve Finance

Podobne ako v prípade SushiSwap a Uniswap, aj spoločnosť Curve Finance svoj hard fork - Swerve Finance.

Swerve sa propaguje ako „spravodlivé spustenie“, čo znamená, že jeho tokenu riadenia (SWRV) nebol pridelený nijakému tímu ani zakladateľovi. Tokeny SWRV boli distribuované v rámci akcie zameranej na ťažbu likvidity, kde mal každý rovnakú možnosť farmárčenia. Ako taký Swerve tvrdí, že je 100% komunitou vlastnený a riadený fork spoločnosti Curve.

Na záver

Curve je jedným z najpopulárnejších AMM bežiacich na Ethereum. Umožňuje neviazané obchodovanie s vysokými objemami stablecoinov s nízkym skĺzom a poplatkami.

Ďalšia vec, ktorá umiestňuje Curve Finance do jadra priestoru DeFi je to, ako sú na ňom závislé ostatné blockchainové protokoly. Skladateľnosť medzi rôznymi decentralizovanými aplikáciami síce má svoje riziká, ale je to tiež jedna z najsilnejších výhod DeFi.

Zdroje: academy.binance.com, curve.fi, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart