0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

22.05.20 Čo je sharding?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Sharding? Čo je to za slovíčko? Poďme si to ozrejmiť a viac prehĺbiť naše znalosti. Čo je sharding?

Čo je to sharding?

Sharding je forma rozdelenia databázy, známa tiež horizontálne rozdelenie. Tento proces zahŕňa rozdelenie veľmi veľkej databázy na menšie, lepšie spravovateľné segmenty s myšlienkou zlepšenia výkonu a skrátenia času odozvy na žiadosť.

Sharding nie je nový koncept a existuje už v tradičnej centralizovanej správe databáz najmenej od konca 90. rokov. Tento termín bol popularizovaný jednou z prvých masovo multiplayerových online hier na hranie rolí (MMORPG), Ultima Online, v ktorej vývojári rozdelili hráčov na rôzne servery (rôzne „svety“ v hre), aby sa vysporiadali s prevádzkou.

V podnikaní je bežným príkladom shardingu veľkých databáz rozdelenie zákazníckych databáz podľa geografickej polohy. Zákazníci na rovnakých geografických miestach sú zoskupení a umiestnení na jedinečné servery.

Prečítajte si aj : Čo je multisignature technológia?

Čo je sharding z hľadiska blockchainu?

Je to v podstate ten istý proces. Blockchain je databáza, ktorej uzly predstavujú jednotlivé dátové servery. Ak použijeme sharding na blockchain, znamenalo by to jeho rozdelenie na jednotlivé segmenty (shardy). Každý shard by mal jedinečný súbor inteligentných zmlúv a zostatkov na účtoch.

Uzly by potom boli pridelené jednotlivým shardom na overenie transakcií a operácií, namiesto toho, aby každý bol zodpovedný za overenie každej transakcie v celej sieti.

Ide o to, že rozdelením blockchainu na lepšie zvládnuteľnejšie segmenty by to malo viesť k zvýšeniu priepustnosti transakcií a teda prekonať problémy so škálovateľnosťou, ktorým dnes čelí väčšina veľkých blockchainov.

Ako funguje sharding?

Na toto vysvetlenie použijeme ako príklad blockchain Ethereum. Ten je tvorený tisíckami počítačov nazývaných uzly, z ktorých každý požičiava určitému množstvu hashovu energiu do siete. Je to práve táto hashová sila, ktorá umožňuje fungovanie virtuálneho stroja Ethereum Virtual Machine (EVM) - t.j. vykonávanie inteligentných kontraktov a spúšťanie decentralizovaných aplikácií (DApps).

V súčasnosti Ethereum pracuje na báze postupného vykonávania, pri ktorom každý z týchto uzlov musí počítať každú jednotlivú operáciu a spracovať každú jednotlivú transakciu. Transakcia, ktorá prechádza týmto procesom overovania, môže preto trvať dlho. V súčasnosti sa Ethereum pohybuje na úrovni približne 10 transakcií za sekundu (TPS) - Visa pre porovnanie robí v priemere 24 000 TPS. Pridanie počítačov do siete nevyhnutne nezlepší efektívnosť, pretože celá účtovná kniha (ledger) sa uchováva na každom počítači a reťazec overovania sa len predĺži.

So shardingom je myšlienka prejsť od modelu lineárneho vykonávania, v ktorom každý uzol musí počítať každú operáciu, k modelu paralelného vykonávania, v ktorom sú uzly priradené na spracovanie iba určitých výpočtov. Toto umožní viacnásobné paralelné spracovanie transakcií súčasne. Blockchain bude rozdelený na samostatné shardy. Uzly budú musieť spúšťať iba tú časť účtovnej knihy (ledgeru), ktorá im bola pridelená, aby vykonávali procesy a overovali transakcie, namiesto toho, aby celú knihu udržiavali stále.

Aký problém bude možné riešiť pomocou shardingu?

Sharding je potenciálnym riešením pre pretrvávajúce problémy so škálovateľnosťou blockchainu. Ako je uvedené vyššie, jedným z najväčších problémov, ktorým čelia blockchainové siete je otázka škálovateľnosti. Čím je sieť blockchain obľúbenejšia, tým viac používateľov iniciuje transakcie, decentralizované aplikácie a ďalšie procesy v sieti.

Zvýšená transakčná aktivita kladie zvýšené nároky na uzly na overenie transakcií a existuje reálne nebezpečenstvo, že sa tieto blockchainy môžu upchať (ako bolo vidieť na Ethereum počas šialenstva CryptoKitties, keď hra predstavovala 11% transakcií v sieti). Ak sa tak stane, rýchlosť transakcií sa dosť spomalí, čo nie je ideálna situácia na dlhodobé a udržateľné prijatie blockchainu.

Rovnako, ako sme si povedali vyššie, ak je blockchain rozdelený na menšie segmenty, pričom tímy uzlov priradia zodpovednosť jednotlivým segmentom, každý uzol nebude musieť na vykonanie každej operácie udržiavať celú účtovnú knihu. Potvrdenie transakcie sa preto môže vyskytovať skôr paralelne ako lineárne, čím sa zvyšuje rýchlosť celej siete. Poskytuje riešenie problémov so škálovateľnosťou okolo sietí blockchain a preto ho z dlhodobého hľadiska robí udržateľnejším.

Kto implementuje sharding?

Niektoré blockchainy už zaviedli ochranný mechanizmus, zatiaľ čo v iných sa stále vyvíja. Zilliqa je prvá verejná blockchainová platforma, ktorá implementovala sharding. Vo svojej testovacej sieti dokázala dosiahnuť 2 828 TPS.

Ekosystém blockchainu Near umožňuje vývojárom ľahko vytvárať a umiestňovať decentralizované aplikácie. Jeho technológia sharding umožňuje uzlom zostať dosť malé na to, aby bežali na jednoduchých prípadoch hostených v cloude - v budúcnosti aj na mobilných zariadeniach. Podobne ako v prípade Near, aj Ethereum poskytuje ekosystém blockchain na implementáciu DApps založených na smart kontraktoch. Medzi ďalšie blockchainové projekty, ktoré sa zameriavajú na sharding ako riešenie problémov so škálovateľnosťou patria Cardano, QuarkChain a Pchain.

Zdroje: cointelegraph.com, investopedia.com, cryptoticker.io

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart