0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

22.04.21 Nestála strata

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ak ste sa do práce s DeFi zapojili, určite ste počuli o tomto výraze. Nestála, alebo aj trvalá strata nastane, keď sa zmení cena vašich tokenov v porovnaní s tým, keď ste ich vložili do poolu. Čím väčšia je zmena, tým väčšia je strata. Takže môžem stratiť peniaze poskytnutím likvidity? A prečo je strata nestála? Vychádza to z inherentného dizajnu charakteristického pre špeciálny druh trhu, ktorý sa nazýva automatizovaný tvorca trhu (AMM). Poskytnutie likvidity do fondu likvidity môže byť ziskovým podnikom, ale musíte mať na pamäti koncept týchto strát.

Úvod

Protokoly DeFi ako Uniswap, SushiSwap alebo PancakeSwap zaznamenali explóziu objemu a likvidity. Tieto protokoly likvidity umožňujú v podstate každému, kto má finančné prostriedky, stať sa tvorcom trhu a zarábať poplatky za obchodovanie. Demokratizácia tvorby trhu umožnila v kryptopriestore veľa hospodárskych aktivít.

Čo je to nestála strata?

Nestála (dočasná alebo aj trvalá) strata nastane, keď poskytnete likviditu do skupiny (poolu) likvidity a cena vašich vložených aktív sa zmení v porovnaní s tým, kedy ste ich vložili. Čím väčšia je táto zmena, tým viac ste vystavení nestálej strate. V takom prípade strata znamená nižšiu hodnotu napríklad dolára v čase výberu ako v čase vkladu.

Fondy, ktoré obsahujú aktíva, ktoré zostávajú v relatívne malom cenovom rozpätí, budú menej vystavené nestálej strate. Napríklad stablecoiny alebo rôzne wrapped mince zostanú v relatívne obmedzenom cenovom rozpätí. V takom prípade existuje menšie riziko straty pre poskytovateľov likvidity (LP).

Prečo teda poskytovatelia likvidity stále poskytujú likviditu, ak sú vystavení potenciálnym stratám? Nestálu stratu môžte stále vyrovnať poplatkami za obchodovanie. Vďaka poplatkom za obchodovanie môžu byť v skutočnosti ziskové aj fondy Uniswap, ktoré sú dosť vystavené strate.

Uniswap si za každý obchod, ktorý priamo smeruje k poskytovateľom likvidity, účtuje 0,3%. Ak sa v danom zoskupení deje veľa objemu obchodov, môže byť ziskové zabezpečiť likviditu, aj keď je zoskupenie silne vystavené strate. To však závisí od protokolu, konkrétneho fondu, vložených aktív a ešte širších trhových podmienok.

Ako nestála strata funguje?

Pozrime sa na príklad, ako môže dočasná strata vyzerať pre poskytovateľa likvidity:

Alica vkladá do fondu likvidity 1 ETH a 100 DAI. V tomto konkrétnom automatizovanom tvorcovi trhu (AMM) musí mať uložený tokenový pár ekvivalentnú hodnotu. To znamená, že cena ETH je v čase vkladu 100 DAI. To tiež znamená, že dolárová hodnota Alicinho vkladu je v čase vkladu 200 USD.

Okrem toho je v poole celkovo 10 ETH a 1 000 DAI. Sú financované z ďalších LP, ako napríklad Alice. Takže Alice má 10% podiel na združení a celková likvidita je 10 000.

Povedzme, že cena ETH stúpne na 400 DAI. Zatiaľ čo sa to deje, obchodníci s arbitrážou sa pridajú do fondu DAI a odstránia z neho ETH, kým pomer neodráža aktuálnu cenu. Pamätajte, že AMM nemajú knihy objednávok. Cena aktív v združení určuje ich pomer v združení. Zatiaľ čo v skupine (10 000) zostáva likvidita konštantná, pomer aktív v nej sa mení.

Ak je teraz ETH 400 DAI, zmenil sa pomer medzi tým, koľko ETH a koľko DAI je v poole. Vďaka práci arbitrážnych obchodníkov je v poole teraz 5 ETH a 2 000 DAI.

Alica sa teda rozhodla vybrať svoje prostriedky. Ako už vieme, má nárok na 10% podiel fondu. Vďaka tomu si môže vybrať 0,5 ETH a 200 DAI v celkovej hodnote 400 USD. Od vkladu tokenov v hodnote 200 USD dosiahla pekný zisk. Ale čo by sa stalo, keby jednoducho držala 1 ETH a 100 DAI? Celková hodnota týchto podielov v dolároch by teraz bola 500 USD.

Vidíme, že Alici bola na tom lepšie, keby držala mince, namiesto vkladania prostriedkov do spoločného poolu. To je to, čo nazývame nestála strata. V tomto prípade Alicina strata nebola taká výrazná, pretože počiatočný vklad bol relatívne malý. Pamätajte však, že nestála strata môže viesť k veľkým stratám (vrátane významnej časti počiatočného vkladu).

S týmto vyjadrením Alicin príklad úplne ignoruje poplatky za obchodovanie, ktoré by zarobila za poskytnutie likvidity. V mnohých prípadoch by zarobené poplatky vyvrátili straty a poskytnutie likvidity by bolo napriek tomu rentabilné. Napriek tomu je nevyhnutné pochopiť nestálu stratu pred poskytnutím likvidity protokolu DeFi.

Odhad nestálych strát

Trvalá strata teda nastane, keď sa zmení cena aktív v poole. Koľko je to však presne? Toto môžeme vykresliť do grafu. Nezohľadňuje poplatky získané za poskytnutie likvidity.

Tu je súhrn toho, čo nám graf hovorí o stratách v porovnaní s hodlingom:

1,25-násobná zmena ceny = 0,6% strata
1,50-násobná zmena ceny = 2,0% strata
1,75-násobná zmena ceny = strata 3,8%
2x zmena ceny = strata 5,7%
3x zmena ceny = strata 13,4%
4x zmena ceny = strata 20,0%
5x zmena ceny = strata 25,5%

Prečítajte si aj : Teória hier a kryptomeny

Riziká poskytovania likvidity AMM

Nestála strata sa nazýva tak preto, lebo straty sa stanú realizovateľnými až potom, čo vyberiete svoje mince z likvidity poolu. V tom okamihu sa však straty stávajú trvalé. Poplatky, ktoré zarobíte môžu byť schopné kompenzovať tieto straty, ale stále ide o mierne zavádzajúci názov.

Pri vkladaní finančných prostriedkov do AMM buďte mimoriadne opatrní. Ako sme už spomínali, niektoré pooly likvidity sú oveľa viac vystavené tejto strate ako iné. Ako jednoduché pravidlo platí, že čím volatilnejšie sú aktíva v poole, tým je pravdepodobnejšie, že môžete byť vystavení strate. Môže byť tiež lepšie začať vkladom malého množstva. Takto získate hrubý odhad toho, aké výnosy môžete očakávať, skôr ako sa zaviažete k významnejšej sume.

Posledným bodom je hľadanie osvedčenejších AMM. Vďaka DeFi je pre každého celkom ľahké rozdeliť existujúce AMM a pridať nejaké malé zmeny. To vás však môže vystaviť chybám a potenciálne ponechať vaše prostriedky navždy uviaznuté v AMM. Ak pool likvidity sľubuje neobvykle vysoké výnosy, pravdepodobne dôjde niekde k kompromisu a súvisiace riziká sú pravdepodobne tiež vyššie.

Zdroje: academy.binance.com finematics.com, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart