0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

22.02.20 Fakty a zaujímavosti z ťažby Bitcoinu 2/2

Kde sa najviac ťaží Bitcoin? Koľko energie je potrebné na vyťaženie 1 bloku?

Vzhľadom na volatilitu cien BTC a stále zvyšujúcou sa náročnosťou na energiu a chladenie zariadení sa ťažba pomaly stáva menej rentabilná a pre jednotlivcov až stratová. Preto sa ťažba prirodzene presúva do oblasti, ktoré sú chladnejšie. Druhým zásadným faktorom pri umiestnení ťažobnej farmy je cena elektriny v danej oblasti. Význam však zohráva aj kvalita a rýchlosť internetového pripojenia, ako aj legislatíva v danej krajine. O tom, či sa ťažba oplatí alebo nie v najväčšej miere rozhoduje cena.

Bez názvu (2)

Obrázok 2 – Mapa využitia a akceptácie BTC

Na vyťaženie 1 BTC je potrebných približne od 21 do 41 000 kWh. Je to však len hrubý odhad, keďže náročnosť sa neustále zvyšuje aj v závislosti od výkonu počítačov. Pre porovnanie je ročná spotreba domácností na Slovensku okolo 20 000 kWh. Podľa priemernej ceny elektrickej energie v krajinách by mala byť ťažba najvhodnejšia v rámci Európy na Ukrajine, kde sú priemerné náklady energie na vyťaženie 1 BTC okolo 1 900 USD. Naopak najvyššie náklady na ťažbu by mali byť v Južnej Kórei cca 26 000 USD, Nemecku, Dánsku aj Belgicku cca 14 000 USD. Aj napriek vysokým nákladom prebieha ťažba aj v uvedených krajinách. Dôvodom môže byť napríklad vysoký prebytok elektrickej energie, ktorú dokážu využiť na ťažbu. Uvedené náklady sú však len na elektrickú energiu potrebnú na vyťaženie 1 BTC, čiže nie sú v tom náklady na techniku, chladenie, či prácu a tak podávajú neúplný obraz o nákladoch na ťažbu.

Priemerný svetový čas na vyťaženie jedného bloku BTC predstavuje cca 10 minút. Za jeden deň sa teda vyťaží približne 145 blokov, čo je približne 1 800 BTC na odmenách. Pri aktuálnej cene BTC okolo 6 900 € predstavuje svetový vyťažený objem cca 11 000 000 € za deň.

Hypoteticky, ak by sa celá denná svetová produkcia vyťažila na Slovensku, len na energiu by sme potrebovali približne 7 000 000 €. Znamenalo by to ale použitie celej svetovej kapacity na ťažbu priamo na Slovensku, čo by stálo bez málo niekoľko miliárd €. Nehovoriac o ostatných nákladoch. Pri priemernej spotrebe energie 30 000 kWh na 1 BTC by sa tak za deň spotrebovalo 57 gWh energie. Toľko energie by spotrebovalo necelých 3 000 000 domácnosti za celý rok, ak rátame s priemernou ročnou spotrebou 20 kWh. Za celý rok sa tak na ťažbu BTC použije približne 21 tWh energie. Pre porovnanie, ročná spotreba na Slovensku bola v roku 2016 na úrovni 30tWh. Slovensko sa však na svetovej ťažbe podieľa necelými dvoma tisícinami- Možný denný výnos by tak mohol dosiahnuť cca 20 000€ samozrejme v závislosti od technického vybavenia ťažiarov, keďže podiel fariem nevyjadruje ich výkonnosť.

Aj momentálne jednému z najvýkonnejších zariadení na ťaženie (Dragonmint 16T) by samostatne trvalo vyťažiť 1 BTC skoro 5 a pol roka. Denný výnos pri použitý tojto zariadenia samostatne by tak mohol dosiahnuť okolo 30 centov. Jeho cena sa pohybuje okolo 2 500 €. Pre efektívnu ťažbu je preto potrebných omnoho viac takýchto strojov. Lenže pri súčasných cenách prestáva byť ťažba pri kúpe aspoň troch takýchto zariadení rentabilná.

Novým trendom je však presúvanie ťažby napríklad na Island, ktorého prirodzene chladné prostredie napomáha chladeniu počítačov a elektrická energia je relatívne lacná (cca 4 700 USD na  BTC) a dá sa získať z rôznych prírodných zdrojov ako napríklad geotermálna energia.

Zdroj: bencont.sk

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Od 1.2.2020 spúšťame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

???? Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart