0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

21.3.21 Coinbase zaplatí pokutu vo výške 6,5 milióna dolárov za manipuláciu cien a wash trading

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Jedna z najväčších kryptomenových búrz, Coinbase, čelila už istý čas vyšetrovaniu zo strany amerického regulátora CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Ten sa mal zaoberať obchodovaním na tejto burze v rokoch 2015 až 2018, pričom malo v tomto čase podľa CFTC dôjsť ku ovplyvňovaniu trhov zo strany spoločnosti Coinbase. No a ako ukázali najnovšie správy ohľadom tohto vyšetrovania, tak Coinbase sa dohodla na zaplatení pokuty vo výške 6,5 milióna dolárov za prehrešky, ktoré sa mali stať v spojení s nafukovaním obchodných objemov, falošnými informáciami o likvidite a takisto o manipulácii cien kryptomenového páru Litecoin/Bitcoin.

Skutok sa (ne)stal

Podľa zverejnených informácii zo strany CFTC mal byť na burze GDAX, ktorá bola v roku 2018 premenovaná na Coinbase Pro, umelo navyšovaný objem obchodov za účelom vytvorenia falošného pocitu spojeného s vysokou likviditou. Tá mala prilákať na GDAX najmä inštitucionálnych a akreditovaných investorov, ktorí mali GDAX používať. V oficiálnom vyhlásení CFTC sa nachádzalo napríklad aj nasledovné:

„Uvádzanie falošných, zavádzajúcich alebo nekompletných transakčných informácii podkopáva integritu spravodlivosti cenového ohodnotenia digitálnych aktív. Táto akcia z našej strany má tak za účel varovať všetkých o tom, že Commission bude vždy zastávať bezpečnosť a transparentnosť takýchto informácii.“

Podľa zistení CFTC mali stáť za problémom hlavne dva softwary Coinbasu, Hedger a Replicator. Podľa CFTC mali tieto dva programy viac menej obchodovať iba jeden s druhým, čím umelo navyšovali obchodné objemy na platforme GDAX. Na zrušenie Hedger softwaru naliehal až Asiff Hirhi, vtedajší COO burzy Coinbase, ktorý upozornil na to, že takéto aktivity vrámci burzy môžu spôsobiť systematický risk pre kryptomenové obchodné platformy.

V stanovisku burzy Coinbase na túto tému sa pritom nenachádzala priama odpoveď na to, či ku skutkom došlo alebo nie. Rovnako neprišla ani reakcia na výzvy zo strany rôznych denníkov či kryptomenových magazínov a portálov, ktoré celú situáciu monitorovali. Z toho, čo Coinbase zverejnila tak priamo nevyplynulo, či na platforme skutočne došlo ku nelegálnym praktikám.

„Proaktívne sme sa zapojili do vyšetrovania CFTC a veríme, že naša komunikácia bola konštruktívna a pomohla dôjsť ku výsledku, ktorý je uspokojivý pre obe strany.“

Bol vo všetkom zapletený aj Charlie Lee?

Rovnako bola burza obvinená aj z toho, že jeden z jej zamestnancov, ktorý je zatiaľ neznámy, umelo navyšoval objemy jedného konkrétneho menového páru (Litecoin/Bitcoin).  Napriek tomu, že sa nevie kto to mohol byť, niekoľko ľudí poukazuje na možné spojenie s tým, že išlo práve o pár s Litecoinom a fakt, že práve v tom čase ešte pôsobil na danej burze aj Charlie Lee.

„Naše vyšetrovanie rovnako zistilo, že v približne 6 týždňovom okne medzi augustom a septembrom 2016, zamestnanec burzy Coinbase používal manipulatívne a zavádzajúce praktiky, ktorými úmyselne vytváral buy a sell ordery v páre Litecoin/Bitcoin na burze GDAX. Nákupné a predajné ponuky sa vynulovali medzi sebou, čím dochádzalo ku wash tradingu. Toto spôsobilo zavádzajúci pocit likvidity a obchodného záujmu o Litecoin. Za túto aktivitu je zodpovedná burza Coinbase, ktorá bola zamestnávateľom jednotlivca, ktorý mal danú činnosť páchať.“

Charlie Lee je slávny, no za to nie veľmi populárny, zakladateľ kryptomeny Litecoin, ktorý si získal pravdepodobne najviac pozornosti tým, že predal všetky svoje LTC v čase ATH tejto kryptomeny. V čase kedy malo dôjsť ku umelému nafukovaniu objemov na obchodnom páre Litecoin/Bitcoin, pracoval Charlie Lee ako Director of Engineering pre Coinbase, čo teraz vzbudzuje podozrenie, či nebol za danými aktivitami práve on.

Prečítajte si tiež: Delayed Proof of Work

Napriek tomu, že by takéto niečo síce dávalo zmysel, tak neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa Charlie Lee skutočne wash tradingu dopustil. Ten sa síce na danú situáciu nevyjadril, ale keďže Coinbase prisľúbila, že pokutu zaplatí, tak je pravdepodobné, že to Charlie Lee ani nebude musieť riešiť.

Z danej správy sú tak isté hlavne tri veci. Prvá z nich je, že Coinbase sa snaží si očistiť meno čo najviac predtým, ako vstúpia jej akcie na verejnú burzu. Druhá je fakt, že aj keď Coinbase oficiálne nepotvrdila, že by sa daných aktivít dopustila, tak už iba to, že sa chystá zaplatiť danú pokutu znamená, že nemá dôkazy na to, aby obvinenia CFTC vyvrátila (čím sa pravdepodobne mohla aj nepriamo priznať ku zavádzajúcej obchodnej aktivite v rokoch 2015 až 2018). Tretí záver je spojený s Charliem Lee, ktorý aj napriek tomu, že mal možnosť priamo ovplyvňovať obchodované objemy svojej kryptomeny, nebol uznaný vinným z ničoho, pre nedostatok dôkazov. Preto je dôležité upozorniť, že Charlie Lee nemusel byť vôbec páchateľom danej ilegálnej aktivity, ale že je iba falošne postavený do tejto role vzhľadom na celú situáciu a jeho interest v Litecoine.

Zdroje: https://cryptopotato.com/, https://decrypt.co/, https://finbold.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart