[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]V jednoduchosti a bez dlhých úvodných viet si poďme v tomto článku priblížiť pozadie prechodu na Ethereum 2.0.
Casper je implementácia, ktorá nakoniec premení Ethereum na blockchain Proof of Stake (PoS) (tiež známy ako Ethereum 2.0). Aj, keď bolo Ethereum spustené v lete 2015 ako blockchain Proof of Work (PoW), vývojári už plánovali dlhodobý prechod na staking model. Po dokončení prechodu nebude ťažba už súčasťou siete Ethereum.
K dnešnému dňu v ekosystéme Ethereum existujú dve spoločne vyvinuté implementácie spoločnosti Casper: Casper CBC (Correct-by-Construction) a Casper FFG (Friendly Finality Gadget). Verziu CBC pôvodne navrhol výskumník Nadácie Ethereum Vlad Zamfir. Aj, keď sa výskum CBC spočiatku zameriaval na protokoly PoS pre verejné blockchainy, odvtedy sa vyvinul do širšieho študijného odboru, ktorý zahŕňal rodinu modelov PoS.
Výskum na Casper FFG vedie spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin. Pôvodný návrh pozostával z hybridného systému PoW / PoS, ale o implementácii sa stále rokuje a nové návrhy ho môžu nakoniec nahradiť čistým modelom PoS.
Casper FFG je ten, u ktorého sa plánuje zahájenie zavedenia Ethereum 2.0. To však neznamená, že Casper CBC nebude k ničomu. V skutočnosti to v budúcnosti môže nahradiť alebo doplniť Casper FFG.
Zatiaľ čo obe verzie boli vyvinuté pre Ethereum, Casper je model PoS, ktorý je možné prijať a implementovať aj v iných blockchainových sieťach.
Prechod z Etherea 1.0 na 2.0 sa nazýva upgrade Serenity. Bude sa skladať z troch rôznych fáz. V jeho počiatočnej fáze (Fáza 0) bude uvedený na trh nový blockchain s názvom Beacon Chain. Pravidlá Casper FFG budú riadiť mechanizmus zhody tohto nového blockchainu založeného na PoS.
Na rozdiel od ťažby PoW, kde ťažiari prevádzkujú drahé a špecializované stroje na vytváranie a overovanie blokov transakcií, implementácia Caspera odstráni proces ťažby z Etherea. Prípadne overenie a validáciu nových blokov transakcií vykonajú validátori blokov, ktorí sa vyberú podľa výšky vkladu.
Inými slovami, hlasovacie právo každého overovateľa bude určené podľa výšky ETH, o ktorú sa jedná. Napríklad niekto, kto vložil 64 ETH, bude mať dvojnásobnú hlasovaciu váhu ako niekto, kto vložil minimálnu vkladovú čiastku. Aby sa používatelia mohli stať validátorom blokov v prvej fáze Serenity, budú potrebovať minimálny podiel 32 ETH, vložený do špeciálnej inteligentnej zmluvy založenej na bývalom blockchaine Ethereum (1.0).
Ak všetko pôjde dobre, vyberú sa náhodné výbory validátorov, ktoré navrhnú nové bloky a nakoniec za to dostanú blokové odmeny. Blokové odmeny budú pravdepodobne pozostávať iba z transakčných poplatkov, pretože tu nebude bloková dotácia.
Stojí za zmienku, že každá implementácia PoS ,môže predstavovať odlišný prístup s rôznymi modelmi odmeňovania. Model Casper je stále vo vývoji a veľa detailov ešte bude definovaných.
Jednou z výhod Caspera je, že ak umožní staking, pomôže Ethereum stať sa ekologickým. Pokiaľ ide o elektrinu a výpočtové zdroje, systémy založené na PoW sú veľmi náročné. Naproti tomu modely PoS majú oveľa nižší takýto dopad. Keď sa v Ethereu konečne implementuje celý model PoS, ťažiari už nebudú potrební na zabezpečenie blockchainu, takže požadované zdroje budú oveľa nižšie.
Ďalšia potenciálna výhoda Caspera súvisí s bezpečnosťou. V podstate bude Casper použitý ako selektor zodpovedný za objednávanie reťazí blokov. V zásade bude fungovať ako účtovník hlavnej knihy Ethereum 2.0. Ak teda overovateľ koná škodlivo, bude rýchlo odstránený a potrestaný. Trestom za porušenie pravidiel je podiel overovateľa (v ETH) čo znamená, že priestupky v sieti budú veľmi drahé. Vývojári však stále diskutujú o možnostiach 51% útokov.
A rovnako niektorí ľudia hovoria, že Casper zabezpečí Ethereum vyššiu úroveň decentralizácie. Najvýkonnejší v sieti sú zatiaľ tí, ktorí majú zdroje na vykonávanie ťažobných operácií. V budúcnosti bude ktokoľvek, kto si môže kúpiť príslušné množstvo éteru, schopný pomôcť zabezpečiť jeho blockchain.
Prečítajte si aj : Čo je Ethereum Plasma
Je ešte dlhá cesta, kým bude Casper konečne vyvinutý a implementovaný. V súčasnosti nie je zatiaľ dokázaná jeho účinnosť a bezpečnosť. Existuje mnoho podrobností, ktoré je potrebné definovať a upraviť. Kým nebude zverejnená jeho verzia vo fáze 0 aktualizácie Serenity, nemôžeme si byť istí, ako to bude vyzerať a správať sa.
Pokiaľ ide o teoretické obmedzenia, nebude môcť Casper dokončiť bloky, ak dôjde k poškodeniu overovacieho systému Ethereum. Pretože je momentálne štruktúrovaný, Casper stále nie je úplne odolný voči 51% útokom. Okrem toho je ešte stále potrebné formálne vymedzenie pravidla forku, ktoré môže byť potrebné pri reakcii na útoky.
Ethereum sa odkláňa od ťažby smerom k stakingu, kde používatelia vsádzajú ETH na depozitnú adresu, aby zabezpečili blockchain. Casper je technológia používaná na finalizáciu blokov, ktoré uľahčia tento posun.
Casper pomôže vytvoriť základňu, na ktorú sa budú spoliehať ďalšie pokroky v implementácii Ethereum 2.0. Je nastavený tak, aby uľahčil prechod na model PoS. Open-source povaha blockchainového priestoru navyše znamená, že načrtnuté výhody Caspera môžu byť viditeľne modifikované a stavané na ďalších projektoch do budúcnosti.
Keď bude Casper formálne zavedený, bude to znamenať dôležitý míľnik v histórii Etherea. Pokiaľ ide o to, kedy by mohol doraziť Casper, výskumník spoločnosti Ethereum Justin Drake v minulosti uviedol možnosť spustenia prvej fázy Caspera 3. januára 2020 (11. narodeniny Bitcoinu). Tento dátum bol však predbežným návrhom a k uvedeniu na trh by mohlo dôjsť kedykoľvek v roku 2021.
Zdroje: academy.binance.com, blockgeeks.com, ethereum.org, investopedia.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber