[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]V súčasnosti je systém riadenia dodávateľského reťazca sužovaný nedostatkom efektívnosti a transparentnosti a väčšina sietí čelí problémom pri pokuse o integráciu všetkých zúčastnených strán. V ideálnom prípade je potrebné, aby sa produkty a materiály, ako aj peniaze a údaje pohybovali bez problémov v rôznych fázach reťazca. Súčasný model však sťažuje udržanie konzistentného a efektívneho systému dodávateľského reťazca - čo má negatívny vplyv nielen na ziskovosť spoločností, ale aj na konečnú maloobchodnú cenu. Niektoré z najnaliehavejších problémov dodávateľského reťazca je možné vyriešiť pomocou technológie blockchain, pretože poskytuje nové spôsoby zaznamenávania, prenosu a zdieľania údajov.
Dodávateľský reťazec je sieť ľudí a firiem zapojených do vytvárania a distribúcie konkrétneho produktu alebo služby. Od počiatočných dodávateľov až po koncových používateľov a zákazníkov. Základný systém dodávateľského reťazca často zahŕňa dodávateľov potravín alebo surovín, výrobcov (fáza spracovania), logistické spoločnosti a konečných maloobchodníkov.
Pretože blockchainy sú navrhnuté ako distribuované systémy, sú vysoko odolné voči modifikáciám a môžu sa veľmi dobre hodiť v sieťach dodávateľského reťazca. Blockchain sa skladá z reťazca dátových blokov, ktoré sú prepojené pomocou kryptografických techník, ktoré zabezpečujú, že uložené údaje nemožno meniť alebo s nimi manipulovať. Samozrejme, pokiaľ s tým nesúhlasí celá sieť.
Systémy blockchain preto poskytujú bezpečnú a spoľahlivú architektúru na prenos informácií. Aj keď sa technológia blockchainu často používa na zaznamenávanie transakcií kryptomien, môže byť mimoriadne užitočná na zabezpečenie všetkých druhov digitálnych údajov a jej použitie v sieti dodávateľského reťazca môže priniesť veľa výhod.
Predstavte si, že máme niekoľko spoločností a inštitúcií, ktoré spolupracujú. Môžu používať blockchainový systém na zaznamenávanie údajov o umiestnení a vlastníctve svojich materiálov a výrobkov. Každý člen dodávateľského reťazca môže vidieť čo sa deje, keď sa zdroje presúvajú zo spoločnosti do spoločnosti. Pretože dátové záznamy nie je možné zmeniť, nebolo by otázne kto bol zodpovedný za to, ak sa niečo pokazí.
Veľa odpadu vzniká v dôsledku neefektívnosti v rámci siete dodávateľského reťazca. Tento problém prevláda najmä v priemyselných odvetviach, ktoré majú tovar podliehajúci skaze. Vylepšené sledovanie a transparentnosť údajov pomáhajú spoločnostiam identifikovať tieto nehospodárne oblasti, aby mohli zaviesť opatrenia na zníženie nákladov.
Blockchain ,môže tiež eliminovať poplatky spojené s prostriedkami prichádzajúcimi a odchádzajúcimi z rôznych bankových účtov a spracovateľov platieb. Tieto poplatky sa znižujú do ziskových marží, takže schopnosť vylúčiť ich z rovnice je značná.
Jedným z najvýznamnejších problémov súčasného dodávateľského reťazca je neschopnosť integrovať údaje o všetkých partneroch v procese. Blockchainy sú postavené ako distribuované systémy, ktoré udržiavajú jedinečné a transparentné úložisko údajov. Každý uzol siete (každá strana) prispieva k pridávaniu nových údajov a overovaniu ich integrity. To znamená, že všetky informácie uložené v blockchaine sú prístupné všetkým zúčastneným stranám, takže jedna spoločnosť môže ľahko overiť, aké informácie vysiela druhá.
Mnoho spoločností sa spolieha na systémy elektronickej výmeny údajov, ktorými si navzájom posielajú obchodné informácie. Tieto údaje sa však často posielajú v dávkach a nie v reálnom čase. Ak zásielka zmizne alebo sa ceny rýchlo zmenia, ostatní účastníci dodávateľského reťazca dostanú tieto informácie až potom, čo vyjde ďalšia dávka týchto údajov. Vďaka blockchainu sú informácie pravidelne aktualizované a môžu byť rýchlo distribuované všetkým zúčastneným subjektom.
Pre každý typ zdieľania dokumentov v dodávateľskom reťazci je dôležitá jediná verzia pravdy. Potrebná dokumentácia a zmluvy môžu byť spojené s blockchainovými transakciami a digitálnymi podpismi, takže všetci účastníci majú prístup k pôvodnej verzii dohôd a dokumentov.
Blockchain zaisťuje nemennosť dokumentu a dohody je možné meniť, iba ak všetky zúčastnené strany dosiahnu konsenzus. Organizácie tak môžu tráviť menej času so svojimi právnikmi pri vybavovaní dokumentov alebo pri rokovacích stoloch a viac času pri vývoji nových produktov alebo podpore obchodného rastu.
Prečítajte si aj : Blockchain v praxi: Charita
Aj keď má technológia blockchain obrovský potenciál pre odvetvie dodávateľského reťazca, stoja za zváženie niektoré výzvy a obmedzenia.
Systémy, ktoré sú účelovo postavené pre dodávateľský reťazec organizácie, sa nemusia prispôsobiť adaptácii na prostredie založené na blockchaine. Generálna oprava infraštruktúry a obchodných procesov spoločnosti je významným krokom, ktorý môže narušiť prevádzku a odobrať zdroje z iných projektov. Vrchné vedenie teda môže váhať s podpísaním tohto typu investícií skôr, ako sa dočká širokého prijatia ďalšími významnými hráčmi v ich priemysle.
Partneri zapojení do dodávateľského reťazca musia byť tiež ochotní dostať sa na palubu s technológiou blockchain. Aj keď organizácie stále získavajú výhody z toho, že blockchain pokrýva iba časť procesu, nemôžu ho využívať v plnej miere, keď existujú obmedzenia. Transparentnosť navyše nie je niečo, po čom túžia všetky spoločnosti.
Po zavedení systému založeného na blockchaine musia podniky presadzovať jeho prijatie u svojich zamestnancov. Plán riadenia zmien by sa mal zamerať na to, čo je blockchain, spôsoby zlepšenia ich pracovných povinností a spôsob práce s novými systémami, ktoré ho zahŕňajú. Prebiehajúci vzdelávací program môže riešiť nové funkcie alebo inovácie v technológii blockchain, ale to si určite vyžaduje čas a zdroje.
Niekoľko veľkých hráčov v oblasti dodávateľského reťazca sa už usiluje o distribuované systémy založené na blockchaine a nastavovanie zdrojov na podporu ich používania. Je pravdepodobné, že uvidíme platformy globálneho dodávateľského reťazca, ktoré využívajú blockchainovú technológiu na zefektívnenie spôsobu, akým spoločnosti zdieľajú informácie pri pohybe výrobkov a materiálov.
Technológia blockchain môže transformovať organizácie mnohými rôznymi spôsobmi od výroby a spracovania až po logistiku a zodpovednosť. Každú udalosť je možné zaregistrovať a overiť, aby sa vytvorili transparentné a nemenné záznamy. Preto použitie blockchainu v sieťach dodávateľského reťazca má určite potenciál eliminovať oblasti neefektívnosti, ktoré sú tak bežné v tradičných modeloch riadenia.
Zdroje: academy.binance.com, deliotte.com, ibm.com, consensys.net
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber