0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

21.08.21 CryptoPunks

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]CryptoPunks sú zberateľské kúsky kryptoartu, reprezentované NFT na blockchaine Ethereum. K dispozícii je 10 000 malých pankáčov v 8-bitovom štýle, všetky s unikátnymi funkciami. Ako jeden z prvých známych projektov NFT inšpirovali mnoho krypto umelcov a dokonca aj vývoj štandardu tokenov ERC-721 pre digitálne zberateľské predmety. Projekt sa stal populárnejším v roku 2021 po tom, čo sa niektoré CryptoPunks predali za milióny dolárov, čo z nich robilo jedny z najdrahších NFT.

Úvod

Na prvý pohľad tieto malé pixelové tváre v malých štvorcoch nevyzerajú nijako zvlášť špeciálne. Niektorí fajčia fajky. Ostatní majú klobúky. Niektorí sú dokonca mimozemšťania. Ale vzhľad môže klamať, pokiaľ ide o NFT.

Ak vlastníte jedného z týchto vtipne vyzerajúcich pankáčov, pravdepodobne by ste si mohli kúpiť čokoľvek od malého bytu po rozsiahle sídlo. Tieto 8-bitové CryptoPunks sú obmedzené na 10 000 a sú zbierkou NFT, o ktoré je v súčasnosti obrovský záujem. Nebojujú, nestakujú sa ani nerobia nič iné, ako sú malými pankáčmi. CryptoPunks je zhodou okolností jeden z prvých projektov NFT, ktoré existovali.

Kto vytvoril CryptoPunks?

CryptoPunks je duchovným dieťaťom newyorskej spoločnosti Larva Labs, ktorú založili Matt Hall a John Watkinson. Projekt sa začal v roku 2017 ako experiment NFT a umenia, pričom v konečnom dôsledku pomohol popularizovať to, čo dnes poznáme ako krypto umenie.

Sú typom kryptomien, ale líšia sa od Bitcoinu. Všetkých 10 000 punkáčov je jedinečných NFT na blockchaine Ethereum. 3840 žien a 6039 mužov. Patrí medzi nich aj niekoľko opíc, mimozemšťanov a zombies. Kombinácia rôznych atribútov zmiešaných dohromady zaisťuje, že každý z 10 000 je úplne jedinečný.

Punkáči boli pôvodne k dispozícii a distribuovali sa zadarmo. Jediné, čo ste museli urobiť, aby ste ich získali, bolo zaplatiť príslušný transakčný poplatok za Ethereum.

Prečítajte si aj : Čo je BETH?

Popularita týchto umeleckých diel odvtedy rýchlo vzrástla, spolu s NFT vo všeobecnosti. Aukčný dom Christie’s dokonca vydražuje zbierky s odhadmi, ktoré sa pohybujú v miliónoch. Bledo vyzerajúci mimozemský punk s čelenkou v súčasnosti drží rekord v najpredávanejšom CryptoPunku s 4200 ETH, zhruba 7,58 milióna dolárov v čase predaja v marci 2021. Na druhom mieste je CryptoPunk #7804, ktorý bol predaný za rovnaké množstvo ETH (zhruba 7,57 milióna dolárov v čase predaja). Rozdiel je spôsobený rastúcimi cenami ETH.

Pokiaľ ide o NFT vo všeobecnosti, tieto dva sú druhým a tretím najdrahším nezastupiteľným tokenom, aký bol doteraz predaný. Beeple’s je v súčasnosti na prvom mieste a predáva sa za 69 346 250 dolárov.

Ako CryptoPunks funguje?

V čase spustenia projektu ani neexistoval tokenový protokol ERC-721, ktorý sa teraz používa pre NFT. Larva Labs museli pracovať s tým, čo mali: ERC-20. Upravili kód ERC-20 tak, aby produkoval nezmazateľné položky a slúžil ako inšpirácia pre vývoj ERC-721.

Ak sa pozrieme na token na serveri Etherscan, vidíme maximálnu celkovú ponuku 10 000. Hoci sa pankáči ukazujú ako ERC-20, nejedná sa o identické tokeny.

Autenticitu každého CryptoPunku môžete určiť hashovaním jeho referenčného obrázku a porovnaním s konkrétnym hashom obrázka v zmluve o tokene. Pretože sú obrázky príliš veľké na to, aby sa dali uložiť do blockchainu, Larva Labs vytvorila zložený obrázok obsahujúci všetkých 10 000 pankáčov. Ich hash je prítomný v zmluve o symboloch CryptoPunks.

Ako však viete, ktorý máte? Každý token obsahuje metadáta, ktoré odkazujú na jeho pozíciu v zloženom obrázku. CryptoPunk #7804 je napríklad 7804. vo veľkom zloženom obrázku.

Kde môžem kúpiť CryptoPunks?

Spolu s navrhovaním samotných CryptoPunks vytvorila Larva Labs aj svoje vlastné trhovisko na webových stránkach CryptoPunks. Práve tu užívatelia robia ponuky, nakupujú a predávajú CryptoPunks. S trhom môžete interagovať inštaláciou a pripojením MetaMask.

CryptoPunks sa dostali aj na OpenSea, popredný trh NFT na Ethereu. Tieto pixelové punkáče sú však trochu odlišné. Boli zabalené do tokenov ERC-721, aby sa s nimi dalo obchodovať na trhoch NFT. ERC-721 CryptoPunk je možné ľahko previesť späť do pôvodnej podoby s ERC-20. Procesy balenia a rozbaľovania prebiehajú na Wrapped PUNKS a je možné ich vykonávať s peňaženkou MetaMask obsahujúcou CryptoPunk.

Na záver

Aj keď už nie sú jedinečné, pokiaľ ide o NFT, CryptoPunks boli svojho času priekopníkmi v čistej umeleckej hodnote na blockchaine. Na rozdiel od CryptoKitties, každý jednotlivý punk nie je nič iné ako jednoduchý obrázok. Ich obrovskú popularitu môžete stále vidieť na množstve projektov priamo inšpirovaných CryptoPunks.

Zdroje: academy.binance.com, larvalabs.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart