[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Nadácia DFINITY je nezisková vedecko-výskumná organizácia so sídlom vo švajčiarskom Zürichu, ktorá dohliada na výskumné centrá v Palo Alto, San Franciscu a Zürichu ako aj na tímy v Japonsku, Nemecku, Veľkej Británii a po celých Spojených štátoch.
Poslaním nadácie je budovať, propagovať a udržiavať Internet Computer. Jeho úspešný tím, ktorý zahŕňa mnohých špičkových svetových kryptografov a odborníkov na distribuované systémy a programovací jazyk s kolektívnym takmer 100 000 akademickými citáciami a 200 patentmi, sa zaviazal budovať pokročilé experimentálne technológie na zlepšenie verejného internetu.
Spoločnosť DFINITY tvrdí, že jej internetový počítač je vysoko škálovateľný a pracuje webovou rýchlosťou. Niektoré funkcie trvajú iba milisekundy. Sieť je riadená otvoreným autonómnym algoritmickým softvérovým systémom s názvom Network Nervous System (NNS) a jej natívnym tokenom obslužného programu je ICP.
Generálny riaditeľ a hlavný vedec spoločnosti Dominic Williams prvýkrát navrhol Internet Computer protokol (ICP) po uskutočnení rozsiahleho výskumu blockchainu v rokoch 2014 až 2015.
Počas tejto doby strávil Williams veľa času analýzou rôznych mechanizmov konsenzu vrátane Byzantine Fault Tolerance (BFT). Presvedčil sa, že mnohé z týchto mechanizmov majú značné nedostatky a vyvinul ICP protokol s cieľom vylepšiť BFT a súvisiace technológie.
Internetový počítač rozširuje funkčnosť verejného internetu tak, aby mohol hostovať back-endový softvér a transformovať ho do globálnej výpočtovej platformy.
Počítač DFINITY Internet Computer je navrhnutý tak, aby vyhovoval okrem iných prípadov použitia platformám decentralizovaného financovania (DeFi), podnikovým IT systémom a webovým serverom. V roku 2020 predstavila spoločnosť DFINITY otvorenú profesionálnu profilovú sieť s názvom LinkedUp a CanCan.
CanCan je služba zdieľania videa v sociálnych sieťach, ktorá demonštruje, ako je možné prestavať populárne aplikácie sociálnych médií tak, aby boli decentralizované a bez majiteľa. Aj, keď DFINITY neplánuje pokračovať vo vývoji týchto aplikácií, otvoril zdrojový kód projektu pre vývojárov, ktorí na nich chcú stavať.
Medzi projekty, ktoré v súčasnosti stavajú na DFINITY, patria Fleek, ktorý umožňuje vytváranie webových stránok na internetovom počítači. Capsule Social, platforma sociálnych médií odolná voči cenzúre.
Prečítajte si tiež: Decentralizace je konečnou hranicí pro CBDC
Sieť DFINITY Internet Computer je tvorená štyrmi stavebnými blokmi usporiadanými v hierarchickom poradí. V základni sú nezávislé dátové centrá, ktoré sú hostiteľmi sieťových uzlov. Na rozdiel od Bitcoinu a Etherea musia uzly internetového počítača spĺňať minimálny štandard technických špecifikácií. To znamená že nie každý počítač alebo stroj môže uzol prevádzkovať.
Uzly súhrnne hostia podsiete ako konkrétnu štruktúru blockchainu, ktorú je možné integrovať do iných blockchainov. Na rozdiel od iných blockchainov podsiete ICP nepoužívajú na spracovanie transakcií konsenzuálny mechanizmus dôkaz o práci alebo dôkaz o podiele.
Namiesto toho vzájomne spolupracujú podsiete prostredníctvom technológie kľúčového reťazca. Táto technológia umožňuje ICP dokončiť transakcie, ktoré zmenia stav inteligentných zmlúv, do jednej až dvoch sekúnd. Technológia reťazového kľúča funguje rozdelením vykonávania funkcií inteligentných kontraktov na dva typy dopytovanie a aktualizácia (rozdeľuj a panuj).
Technologia reťazového kľúča zvyšuje celkovú efektivitu a rýchlosť krypto siete ICP.
Ak ste podnikateľom, vývojárom alebo podnikateľom, ktorí hľadajú lepšie spôsoby na vytváranie softvéru, predstavuje internetový počítač bezprecedentnú a rozvíjajúcu sa príležitosť. To všetko sa urýchli, pretože internetový počítač rozširuje funkčnosť verejného internetu z globálnej siete na verejnú výpočtovú platformu.
Mnohí budú používať Internet Computer na zníženie zložitosti pri vytváraní webových stránok a podnikových systémov bez potreby starších technológií, ako sú cloudové služby, databázy a brány firewall. Podnikatelia a vývojári využijú vznikajúci rozmach otvoreného internetu na vytvorenie celoodvetvových platforiem, aplikácií DeFi a otvorených internetových služieb vytvorením nového softvéru priamo na verejnom internete.
Používaním kanistrov (výpočtové jednotky) môžu používatelia jednoducho nasadiť kód, ukladať údaje a počítať procesy prostredníctvom protokolu Internet Computer Protocol (ICP). Počítač na internete je nekonečne škálovateľný a decentralizovaný, čo umožňuje existenciu aplikácií na internete na večné časy. To umožňuje používateľom budovať a nasadzovať otvorené internetové služby, ktoré môžu bežať na samotnej sieti a nie na serveroch vlastnených spoločnosťami Facebook, Google alebo Amazon.
Internetový počítač DFINITY je riadený jeho sieťovým nervovým systémom, ktorý riadi rôzne aspekty siete vrátane jej štruktúry, ekonomiky a určuje, ktoré dátové centrá môžu hostiť uzly.
NNS je autonómny hlavný blockchain to znamená, že beží bez toho, aby na neho dohliadala centrálna skupina a má verejný kľúč, ktorý overuje všetky transakcie ICP. Vytvára tiež nové podsiete na základe dopytu.
Tokeny ICP majú dve použitia:
1. môžu byť uzamknuté vo vnútri NNS a vytvárať tak neuróny, ktoré potom môžu hlasovať o návrhoch riadenia a získavať odmeny za hlasovanie
2. môžu byť prevedené do cyklov na výpočet výkonu pomocou nádob.
Keď prvýkrát uzamknete svoje tokeny v NNS, aby ste vytvorili neurón, vaša hlasovacia sila a odmeny budú úmerné množstvu uzamknutých tokenov. Každý mesiac je k dispozícii maximálna cena za hlasovanie a NNS sleduje účasť vašich neurónov, aby určila váš podiel na odmene. Môžete tiež nastaviť svoj neurón tak, aby automaticky hlasoval vo vašom mene, a to sledovaním ďalších neurónov, ktorým dôverujete.
Ak chcete vybrať svoje tokeny z neurónu, musíte neurón rozpustiť. Oneskorenie rozpustenia určuje minimálny čas, ktorý zostáva pred tým, ako budete môcť rozpustiť svoj neurón a uvoľniť svoje tokeny. Môžete nastaviť oneskorenie rozpúšťania tak, aby bolo dlhšie, aby ste dosiahli viac volebných práv a odmien. Na účasť na hlasovaní musia mať neuróny oneskorenie rozpustenia nastavené na šesť mesiacov až osem rokov. Ako váš neurón starne, zvyšuje sa aj vaša hlasovacia sila a odmeny.
Ak aplikujeme dilemu na kontext blockchainov, každý všeobecný predstavuje sieťový uzol a tieto uzly musia dosiahnuť konsenzus o súčasnom stave systému. Inými slovami, väčšina účastníkov v distribuovanej sieti musí súhlasiť a vykonať rovnakú akciu, aby sa zabránilo úplnému zlyhaniu.
Jediným spôsobom, ako dosiahnuť konsenzus v týchto typoch distribuovaného systému je, teda mať aspoň ⅔ alebo spoľahlivejšie a čestnejšie sieťové uzly. To znamená, že ak sa väčšina siete rozhodne konať škodlivo, je systém náchylný na zlyhania a útoky, ako napríklad 51% útok.
Byzantská tolerancia chýb (BFT) je vlastnosťou systému, ktorý je schopný odolávať triede zlyhaní odvodenej z problému byzantských generálov. To znamená, že systém BFT je schopný pokračovať v činnosti, aj keď niektoré z uzlov zlyhajú alebo konajú zlomyseľne.
Existuje viac ako jedno možné riešenie problému byzantských generálov, a preto existuje niekoľko spôsobov budovania systému BFT. Rovnako existujú rôzne prístupy k blockchainu na dosiahnutie byzantskej odolnosti voči chybám, čo nás vedie k takzvaným konsenzuálnym algoritmom.
Zdroj: https://dfinity.org , https://www.gemini.com/cryptopedia/dfinity-coin-the-internet-computer-dfinity-team , https://academy.binance.com/en/articles/byzantine-fault-tolerance-explained
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber