0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

21.04.20 Cena ropy skolabovala. Májové kontrakty na WTI padli až na mínus 37 dolárov.

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Včera sa na rope stala celkom zaujímavá situácia kedy ropa začala rekordne klesať. Nezostali sme však len pri poklesoch, ale išli sme dokonca až do mínusových hodnôt. Znamená to teda, že cena ropy je záporná? Včerajšiu situáciu si vysvetlíme v dnešnom článku!

Futures kontrakty na WTI klesli do mínusu!

Dôvodom sú obavy z nadmerných dodávok v čase, keď je dopyt slabý pre blokádu americkej ekonomiky, ktorá má zastaviť šírenie nového koronavírusu. Ropa aktuálne klesá z dvoch dôvodov. Prvý: Pandémia koronavírusu rozdrvila dopyt po rope a plyne. Druhý: Je tu boj o získanie podielu na trhu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, na ktorý najviac doplácajú ťažiari bridlíc v USA.

Do tohto všetkého sa snaží zasahovať Donald Trump v snahe cenu ropy zdvihnúť. Čo sa však vlastne včera stalo a o akú ropu ide?

Májové futures kontrakty na ropu West Texas Intermediate (hlavný benchmark ceny ropy v USA), ktoré vypršia v dnes, stratili v priebehu pondelka akúkoľvek hodnotu, cena padla najprv na 11 dolárov, potom na päť, na 1,50, na  jeden cent a napokon POD NULU a prepad ďalej pokračoval (v pondelok o 21:00 – “cena” májového kontraktu na barel WTI bol mínus 37 dolárov). Júnové kontrakty však klesli „iba“ o 13 percent k 22 dolárom.

Prečo ropa klesla až do mínusu?

Toto je asi jedna zo základných otázok. Ako je možné, že ropa klesla až do mínusu? Znamená to, že keď prídem na čerpaciu stanicu, tak budem mať benzín, či naftu zadarmo? Bohužiaľ nie. Ako sme si vyššie povedali, tak do mínusu klesla len West Texas Intermediate, ktorá je hlavným benchmarkom ceny ropy v USA a klesli ,,len" májové kontrakty na dodávky ropy. Špekuluje sa, že zásobníky v USA sa pomaly blížia k vrcholu a USA by už danú ropu nemala kde uskladniť, pretože spotreba sa drasticky prepadla. Z toho dôvodu extrémne klesol dopyt práve na májové dodávky ropy. Podobná situácia sa na trhu ešte nikdy nestala!

Ak sa však pozrieme na stránku CME GROUP, tak vidíme, že cena za júnové kontrakty sa aktuálne /21.04.20 o 08:00 SEČ/ hýbe na úrovni 21,35 usd za barel ropy.

Chcem obchodovať ropu!

Kartel OPEC a jeho spojenci sa dohodli, že v máji a júni výrazne znížia dennú ťažbu o 9,7 milióna barelov, aby kompenzovali pokles dopytu a podporili ceny ropy. Podľa niektorých analytikov to nestačí na odstránenie previsu ponuky nad dopytom zasiahnutým koronakrízou.

„Netrvalo dlho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ vo svojej súčasnej podobe nebude stačiť na obnovenie rovnováhy na trhu,“ hovorí analytik Stephen Innes zo spoločnosti Axicorp.

Môžem nakúpiť ropu v mínuse?

Veľa z vás asi teraz napadne, že by bolo dobré ropu nakúpiť, lebo takýto stav nemusí trvať večne. Keď však začnete hľadať možnosti, kde by ste ropu nakúpili, tak zistíte, že jej cena je cez 20 dolárov za barel. Ako je možné, že ropa klesla do mínusu, ale vám daný broker ponúka cenu až 20 dolárov za barel? Znova ako sme spomenuli vyššie, tak sa jedná o májové futures kontrakty. Daný broker už zrejme obchoduje júnové futures kontrakty a preto je aktuálne už takmer nemožné kúpiť ropu za jeden cent.

Ak sa však domnievate, že po obrovských problémoch, ktoré ropa včera zažila môže situácia pokračovať aj v ďalších mesiacoch, tak ropu môžete obchodovať na platforme NAGA. Ja osobne však ropu teraz neodporúčam obchodovať, pretože sa nachádzame v extrémnej situácii a tá si vyžaduje extrémne riešenia, ktoré môžu mať extrémny dopad na cenu. Buďte preto opatrný.

Reagoval aj klasický trh

Ropa už začala klesať na začiatku roku 2020. Neskôr sa po vypuknutí pandémie pridali aj zvyšné trhy na čele s kryptomenami, akciami a indexami. Pri včerajšom poklese ropy opäť klesali aj tradičné trhy. Index S&P500 klesol o -1,91% a Bitcoin klesol o -4,21%. Je to predzvesť ďalších poklesov? To si bohužiaľ zatiaľ môžeme len domýšľať, ale realita je podľa môjho názoru taká, že trh bol a stále aj je príliš optimistický na to aby sme stále len rástli.

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Ponúkame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačného sporenia. Pre viac informácii klikni TU.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart