0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

21.03.20 Smart kontrakty.

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Ako "smart kontrakt" je označovaný protokol či software, ktorý zabezpečuje, overuje alebo vynucuje vyjednanie, či prevedenie kontraktu (zmluvy, dohody). To môže byť vykonané spôsobom, ktorý eliminuje nutnosť skutočnej zmluvy uzatvorenej medzi ľuďmi. Chytré kontrakty zvyčajne poskytujú užívateľské rozhranie a často emulujú logiku zmluvných dohôd. Zástancovia chytrých kontraktov tvrdia, že vďaka tejto vlastnosti môže byť veľa zmluvných dohôd čiastočne či úplne seba-vykonávajúcich, seba-vynucujúcich, alebo oboje. Chytré kontrakty majú potenciál za nižších nákladov poskytovať väčšiu bezpečnosť a vymáhateľnosť, než klasické právo. Napríklad umožňujú vykonávanie dôveryhodných transakcií bez tretích strán. Tieto transakcie sú sledovateľné a nezvratné. Toľko poučka na úvod a poďme sa na tie inteligentné zmluvy pozrieť ešte bližšie.

Vznik a zadefinovanie

Inteligentné zmluvy opísal Nick Szabo už v 90. rokoch. Boli už definované ako nástroj, ktorý formalizuje a chráni počítačové siete pripojením sieťového protokolu k používateľskému rozhraniu. Vo svojom prelomovom dokumente Szabo diskutoval o potenciálnych aplikáciách pre inteligentné zmluvy v rôznych oblastiach - vrátane úverových systémov, platobných procesov a softvéru, ktorý pomáha spravovať autorské práva. Vynálezom Bitcoinu v roku 2008 sa smart kontrakty opäť trochu priblížili reálnemu využitiu. Skutočným míľnikom pre ich využitie sa však stal rok 2013, kedy Vitalik Buterin a Gavin Wood predstavili koncept kryptomeny Ethereum, ktorá vo svojom blockchaine zahŕňa možnosť tvorby smart kontraktov. V dnešnej dobe existuje mnoho projektov, ktoré majú za cieľ rozšíriť smart kontrakty medzi verejnosť (napr. IBM Hyperledger Fabric, Share&Charge alebo Propy).

Vo svete kryptomien je smart kontrakt najjednoduchšie definovať ako aplikáciu alebo program bežiaci v sieti blockchain. Inteligentné zmluvy nie sú ničím iným ako digitálnymi zmluvami, ktoré sú vynútené osobitným súborom pravidiel bez zásahu človeka. Tieto pravidlá sú preddefinované počítačovým kódom, ktorý je replikovaný a vykonávaný všetkými uzlami pracujúcimi v danej sieti. Inteligentné zmluvy vytvorené v blockchainových sieťach umožňujú vytvorenie konkrétnych sieťových protokolov, v ktorých si používatelia nemusia navzájom dôverovať. To znamená, že dve strany sa môžu zaviazať prostredníctvom blockchainu bez toho, aby sa museli navzájom oboznámiť alebo si navzájom dôverovať pri plnení zmluvných podmienok. Každá zo zmluvných strán inteligentnej zmluvy po nadobudnutí jej platnosti si môže byť istá, že ak nebudú splnené podmienky, nebudú splnené zmluvné podmienky. Inteligentné zmluvy tiež vylučujú potrebu vyhľadávať pomoc od tretích strán (sprostredkovateľov), čo výrazne znižuje náklady na zmluvy uzavreté týmto spôsobom.

Ako funguje inteligentná zmluva?

Stručne povedané, inteligentná zmluva je deterministický program. To znamená, že vykonáva špecifickú úlohu, ak sú splnené podmienky v nej uvedené. Inteligentné zmluvy sú v podstate súborom pravidiel „ak ... potom ...“. Napriek svojmu názvu nie sú inteligentné zmluvy inteligentnými ani právne klasifikovanými zmluvami. Každá inteligentná zmluva je skutočne kus kódu, ktorý funguje a funguje vďaka distribuovanej sieti uzlov (blockchain).

V inteligentnej sieti Ethereum sú zmluvy zodpovedné za vykonávanie a riadenie konkrétnych operácií v sieti blockchain, ktoré sa vyskytujú, keď používatelia (skutočné adresy) vstupujú do vzájomných špecifických interakcií. Akákoľvek adresa, ktorá nie je inteligentnou zmluvou, sa nazýva externe spravovaný účet (EOA). Jednoducho povedané: inteligentné zmluvy sú riadené počítačovým kódom a EOA sú ovládané používateľmi. Každá z inteligentných zákaziek v sieti Ethereum pozostáva v zásade z kódu zmluvy a dvoch verejných kľúčov. Prvý verejný kľúč je ten, ktorý poskytol tvorca zmluvy. Na druhej strane druhý kľúč predstavuje samotnú zmluvu, ktorá slúži ako jej digitálny identifikátor, ktorý je jedinečný pre každú inteligentnú zmluvu. Realizácia akejkoľvek zmluvy vyžaduje transakciu v sieti blockchain. Okrem toho musí každá zmluva o inteligentných službách otvoriť spoločnosť EOA (alebo iná inteligentná zmluva). Bez ohľadu na zdroj, ktorý aktivuje prevádzku danej zmluvy, prvá interakcia vždy pochádza od EOA (používateľa).

Hlavné vlastnosti
Inteligentné zmluvy vytvorené v sieti Ethereum sa najčastejšie vyznačujú týmito vlastnosťami:

  • Sú rozptýlené. Inteligentné zmluvy sa replikujú a distribuujú do všetkých uzlov prítomných v sieti Ethereum. Spôsob distribúcie a uzatvárania inteligentných zmlúv je ich najväčším plusom v porovnaní s tradičnými centralizovanými riešeniami (napr. servery udržiavajúce zmluvné ustanovenia).
  • Sú deterministické. Inteligentné zmluvy vykonávajú iba tie činnosti, pre ktoré boli navrhnuté, za predpokladu, že sú splnené predpoklady, ktoré sú v nich obsiahnuté. Výsledky plnenia danej zmluvy budú vždy rovnaké bez ohľadu na to, kto iniciuje prvú interakciu.
  • Sú autonómne. Inteligentné zmluvy sú vynikajúce pre automatizáciu všetkých druhov úloh - fungujú ako sebestačný program. Čo je však dôležité: vo väčšine prípadov, ak sa inteligentná zmluva nezačne uplatňovať, je v „spánkovom“ stave a nevykonáva žiadnu akciu.
  • Sú nemenné. Kód pre každú zmluvu o inteligentných dodávkach nie je možné po jej zavedení zmeniť. Môžu byť „vymazané“ iba vtedy, ak v nich bola predtým takáto funkcia implementovaná. Môžeme teda povedať, že záznamy v inteligentných zmluvách sú odolné proti zmenám.

Aké prekážky sa ešte musia prekonať?

Ide o novú a pomerne komplikovanú technológiu, ktorá na rozdiel od klasických zmlúv vyžaduje od jednotlivých strán technické know-how a tiež určitú úroveň znalosti práva. Ďalšou prekážkou je zatiaľ nepríliš priaznivé používateľské rozhranie. Navyše, ich vývoj je stále ešte len na začiatku a je spojený s vysokými finančnými nákladmi. Širšej implementácii zabraňuje aj súčasná legislatíva a právny systém. A nakoniec, smart kontrakty sú len také dobré, ako je dobrý programátor, ktorý ich vytvorí. Podľa firmy Hosho, ktorá sa zameriava na bezpečnosť v krypto-odvetví, má kritickú chybu v kóde až 25 % smart kontraktov. Avšak Smart kontrakty majú veľký potenciál pozitívne ovplyvniť mnoho odvetví. Svoje uplatnenie môžu nájsť v bankovníctve, poisťovníctve alebo v doručovacích službách. Je ťažké odhadnúť, či sa to v nasledujúcich rokoch naozaj stane. Možnosti, ktoré smart kontrakty ponúkajú, sú však revolučné a bola by veľká škoda, keby nedostali šancu.

Zdroje: binance.vision, wikipedia.org, kryptomagazin.sk, socialtrading.sk, kryptonoviny.sk

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata budeformou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart