Košík

Zasadnutie americkej centrálnej banky Fed sa konalo po týždňoch hospodárskych otrasov vrátane vysokej inflácie, silného rastu zamestnanosti a krachu niekoľkých veľkých bánk. Povedie najnovší vývoj k zastaveniu zvyšovania úrokových sadzieb, alebo bude predseda Jerome Powell pokračovať v sprísňovaní americkej ekonomiky?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sprísňovanie menovej politiky by mohlo byť pozastavené, ale väčšina odborníkov (podľa agentúry Bloomberg) v súčasnosti očakáva ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Hoci v posledných týždňoch došlo v americkej ekonomike k pozitívnemu zníženiu inflácie, 2-percentný inflačný cieľ centrálnej banky je stále ďaleko. Kritici pokračujúceho zvyšovania sadzieb poukazujú na dlhé obdobie, kým sa zvýšenie sadzieb začne prejavovať v ekonomike. Zmeny úrokových sadzieb a ďalších nástrojov menovej politiky zvyčajne trvajú niekoľko mesiacov, kým sa v ekonomike naplno prejavia. Je preto možné, že úrokové sadzby sú už nastavené dostatočne vysoko a ďalšie zvyšovanie by mohlo ekonomiku zbytočne priškrtiť, čo by potom mohlo celú ekonomiku uvrhnúť do recesie.

Na druhej strane je tu prípad 70. rokov, keď FED otočil kormidlo príliš skoro, čo viedlo k hospodárskym problémom, ktoré trvali desaťročia. Dá sa preto očakávať, že súčasná rada Fedu nebude chcieť túto chybu zopakovať. Naznačili to už členovia FOMC na poslednom zasadaní vo februári a predseda Fedu sa podobne vyjadril aj začiatkom marca v americkom Kongrese.

Zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov sa preto teraz javí ako najpravdepodobnejšie. Fed však v minulosti už niekoľkokrát prekvapil finančné trhy. Môžeme preto očakávať aj nezmenené sadzby a nemožno vylúčiť ani zvýšenie o 50 bázických bodov. Na základe úrokových futures môžeme povedať, že trh očakáva zvýšenie o 20 bázických bodov deň pred rozhodnutím o sadzbách. Nech už však bude konečné rozhodnutie akékoľvek, vplyv na finančné trhy bude značný.

Sledujte rozhodnutie o úrokových sadzbách v USA naživo!

Komentár k rozhodnutiu FOMC o úrokových sadzbách môžete sledovať naživo 22. marca o 18:40 na tomto odkaze

Ak sa zaujímate o obchodovanie alebo makroekonomiku, spoločnosť XTB organizuje túto sobotu 25. marca o 13:00 hod. konferenciu Online Trading Conference 2023. Okrem rád pre začínajúcich obchodníkov a grafov sa bude podujatie venovať aj makroekonomickým témam – bude teda prínosom pre obchodníkov aj dlhodobejších investorov.

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Disclaimer

Exocharts analýzy, 4 traderi, LIVE ROOMY, PREDIKCIE, Longy, Shorty, scalping ale aj HODL, airdropy, cosmos ekosystém, ethereum ekosystém a veľa ďalšieho vás čaká vo FULL členstve Trader 2.0

Chcem sa stať sa členom

Tento článok patrí firme LEA SOLUTION LTD. a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Ďalšie články od autora