Košík

Zdravím! Neviem prečo, akosi som zostal lipnúť na čísle tri. Možno preto, lebo som nedávno strávil tri skvelé noci na Balatone. Fantastická dovolenka, vrelo odporúčam v každom ročnom období a za každého počasia! Mám proste chuť napísať o troch trampotách, s ktorými sa stretávam v kryptosvete, a ktoré mi spôsobujú vrásky. Ak chcete so mnou zostať zadobre, prosím, toto so mnou a s mojím kryptom neskúšajte!

Trampota č. 1 – NIKDY KYC!

Mám rád krypto! Fakt ho mám rád, ale nič ma neodradí od toho, aby som niečo vyskúšal, ako zbieranie osobných údajov! V žiadnom prípade nechcem byť akási čierna diera, ktorá bude posielať QR kódy peňaženiek kade-tade a balamutiť ľudí, aby mu tam prispievali. Ja chcem vedieť, s kým mám tú česť a rád sa predstavím aj druhej strane. Predstavím sa však ako ľudská bytosť, ktorá rozmýšľa a vie, prečo krypto používa. A chcem vedieť, či na opačnom konci takisto stojí ľudská bytosť. Funguje to takto pri vekslovaní (viac o tom neskôr) a nemôžem si to vynachváliť! Okrem toho, že spoznávam nových ľudí a získavam nové obchodné kontakty, mám možnosť sa od nich učiť alebo im poradiť. Vytvárame si takto dôvernú sieť a nemusíme byť neustále v strehu, že niekto naše osobné údaje zneužije.

Totiž, to my na KYC vadí najviac! Mne nerobí problém, sa niekomu predstaviť a získať si jeho dôveru. Mne robí problém zverejňovať svoje osobné doklady (občiansky, vodičák, pas…) pofidérnym tretím a možno aj štvrtým stranám, ktoré si to budú medzi sebou veselo zdieľať. A ktoré ich možno ešte dajú k nahliadnutiu aj bohvieakým úradom s mizernou digitálnou ochranou. To je už recept na hotovú katastrofu! Potom sa o dva týždne dozviete, že niekto si vo vašom mene nakúpil shitcoiny a vy môžete splácať alebo ísť rovno do basy.

Opakujem to stále, krypto je osobná záležitosť a má to byť prostriedok komunikácie a výmeny medzi osobami, nie čiernymi dierami!

Trampota č. 2 – „Neupchávajte“ blockchain

Priznám sa, keď NFT prichádzali na svet, mňa to zanechávalo chladným. Potom mi napadlo, veď prečo nemať umelecké diela (obrazy, zvukové nahrávky, videá…) s jedinečným identifikátorom a tieto zdielať, predávať alebo mať takto ochránené. S blockhainom sa dá aj to. Lenže, nedávno sa začali objavovať ľudia, ktorí na blockchain nahrávajú celé obrázky (jpg.; png.;). Dačo som si k tomu naštudoval a mám už len jednu otázku: „Panebože, prečo?!“

Sú aj kvalifikovanejší, ktorí sa pýtajú to isté a sú z toho znepokojení. Totiž, aj laik ako ja, ktorý vie akurát, že blockchain funguje ako databáza údajov, do ktorej sa ukladajú záznamy (inak nazývané bloky) a tieto sú prepojené pomocou hashovacej funkcie, vám povie, že ani blockchain nie je nekonečný! Neviem, čí to bol nápad „upchávať“ blockchain takýmito zbytočnosťami, keď si pre všetko možné na svete môžete vygenerovať jedinečný identifikátor pomocou blockchainu. Žiaľ, deje sa to a som zvedavý, kam to až zájde. Vraj na blockchaine už beží aj hra Doom, viac o tom si môžete prečítať v tomto zaujímavom článku.

BYBIT banner

Ja osobne som presvedčený, že aj blockchain je tu pre nás, aby sme si ho užívali do sýtosti, ale nie, aby som sme tam nahrávali odpad! V tomto som riadne konzerva, a ak by niekedy niekoho napadlo, poslať mi súbor, ktorý si mám stiahnuť z blockchainu, tak kamaráti veru nebudeme!

Trampota č. 3 – Krypto nie je zadarmo!

V poslednej dobe sa viac venujem vekslovaniu. Veľmi jednoduchý koncept. Bartrový obchod, kde osobne vymieňate krypto za služby a produkty. Pridáte sa do vekslovacej skupiny alebo fóra (ideálne na odporúčanie niekoho známeho, aby ste mali niekoho, kto sa za vás zaručí), či už na Telegrame, Elemente, Signáli alebo cez aplikáciu Vexl a veselo vekslujete. Mne osobne to príde ako forma tradingu, len je to trochu praktickejšie a uchopiteľnejšie. Akurát je jedna vec, čo ma pri vekslovaní značne vytáča.

Krátky exkurz do konceptu „zadarmo“

Sú mi odporné všetky koncepty typu „toto dostanete zadarmo“. Nech je to čokoľvek! Doprava zadarmo, obedy zadarmo, lekárska starostlivosť zadarmo… Vždy ma pritom chytá úzkosť, lebo v skutočnosti nič nie je zadarmo. Akurát to za vás zaplatí niekto iný. Ak chcete, môžete si k tomu pozrieť krátky komentár od môjho obľúbeného ekonóma, Miltona Friedmana, aj so slovenskými titulkami. No a ako to súvisí s vekslovaním a kryptom?

Nuž, nájdu sa takí, ktorí si pri výmene krypta sťažujú, že musia platiť poplatky a výmena krypta by podľa nich mala prebiehať úplne zadarmo! Hoci akýkoľvek pohyb krypta je spoplatnený, lebo niekto ho musí vyťažiť. Neuvedomujú si jednu dôležitú vec. Ten, kto s nimi chce to krypto vymieňať, musel obetovať svoje vlastné prostriedky, aby sa k tomu kryptu vôbec dostal. Či ho už zamenil u niekoho iného, skúpil z burzy alebo pomocou kryptomatu. Okrem toho obetuje svoj vlastný čas, aby s vami výmenu vôbec spravil. Ľudia si tieto poplatky účtujú len preto, aby neboli stratoví, keď vám poskytujú svoje krypto. Musíme rozmýšľať aspoň trošku kapitalisticky.

Kto nechce platiť za vekslovanie krypta má samozrejme na výber. Môže použiť burzu a s kryptomenami obchodovať (dobrá NON-KYC burza je bybit), alebo môžete použiť kryptomaty, ktoré okrem horšieho kurzu a fixného poplatku za ich využitie vám strhnú ešte aj percento z vloženej sumy.

To boli moje tri trampoty, ktoré mi najčastejšie robia vrásky v spojení s kryptomenami. Určite má každý tie svoje, no ja vám chcem popriať čo najmenej starostí a kopec radosti vo vašom kryptosvete!

DISCLAIMER:
Tento článok ma edukačné účely a všetky informácie v ňom majú slúžiť len ako študijné materiály. Neposkytujeme žiadnu z hlavných či vedľajších investičných služieb ani investičné poradenstvo.

Disclaimer

Exocharts analýzy, 4 traderi, LIVE ROOMY, PREDIKCIE, Longy, Shorty, scalping ale aj HODL, airdropy, cosmos ekosystém, ethereum ekosystém a veľa ďalšieho vás čaká vo FULL členstve Trader 2.0

Chcem sa stať sa členom

Tento článok patrí firme LEA SOLUTION LTD. a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Ďalšie články od autora