Košík

Čo je decentralizácia? Prečo sú kryptomeny decentralizované? Aké to má výhody? Čo tu ľuďom vlastne prináša? A prečo to vlastne z Bitcoinu spravilo unikát svetových rozmerov?

Dnes som si pre vás pripravil veľmi dôležitý článok na základe ktorého môžete čiastočne pochopiť prečo a ako funguje Bitcoin. Rovnako môžete pochopiť jeho unikátnosť a aj to, prečo niekto o ňom hovorí ako ,,novom finančnom systéme.“

Dajme si najskôr poučku z wikipedie

,, Decentralizáciu definujeme ako presun moci, kompetencií a zodpovednosti za výkon verejných funkcií z centrálnej vlády na nižšie úrovne riadenia. Decentralizácia je jedným z hlavných nástrojov pri zmene v organizácii štátu a verejného sektora. Cieľom decentralizácie je zmeniť usporiadanie, výkon a fungovanie orgánov štátnej správy a samosprávy“.

Prečítajte si tiež: Proof of Authority konsenzus

Aký máme vo svete problém?

Pred tým ako si predstavíme riešenie vo forme decentralizácie si najskôr charakterizujme aký vlastne máme problém? Charakterizujme si to na finančnej transakcii.

Hotovosť

Ak mám vo vrecku 100€ a rozhodnem sa týchto 100€ dať svojmu známemu, tak je to veľmi jednoduché proste mu ich dám. Ja už daných 100€ nemám a naopak môj kamarát ich má. Problém je vyriešený.

Digitálny prevod

Horšie je to však už pri prevode. Dajme si príklad fotky v mobile. Ak ja urobím fotku v mobile a pošlem ju kamarátovi, tak kto má originál a kto kópiu? Pri 100€ to bolo jednoduché, pretože originál je len jeden. V digitálnom svete však neexistuje originál a kópia. Všetko je originál. Ak ja urobím fotku a pošlem ju 10 kamarátom, tak všetci majú originál.

A presne toto je problém pri bezhotovostných platbách. Ak ja mám na svojom bankovom účte 100€ a pošlem ich kamarátovi. Tak bude mať 100€ aj on aj ja. To by sa samozrejme stať nemohlo a preto my pri prevode potrebujeme nejakú centrálu /v našom prípade banku/, ktorá overí, že ja mám na účte 100€ z môjho účtu ich odpíše a pripíše ich na účet kamaráta. Problém, ktorý som vám tu teraz vysvetlil sa volá aj double spending problém.

Centralizácia

Vyššie sme si teda ukázali problém aj riešenie. Celé riešenie je také, že každú transakciu z účtu na účet musí kontrolovať a párovať banka. Teda celý náš systém je centralizovaný a má jedno centrum. Pre lepšie pochopenie poskytnem aj obrázok.

Na ľavej strane vidíme centralizovaný systém. Všetky body v našom prípade účty sú napojené na jedno centrum a to banku.

Aké to môže mať nevýhody?

  1. Centrum môže byť ľahko napadnuté.
  2. Centrum si môže diktovať podmienky – obmedziť výbery, nastaviť poplatky…
  3. Centrum má kontrolu nad našimi peniazmi
  4. My ako zákazníci nemáme alternatívnu možnosť.
  5. Mnohé iné

Bitcoin v roku 2009 zmenil hru

Do roku 2009 neexistoval žiadny iný spôsob ako by ste mohli digitálne presunúť peniaze len za pomocou centrály. A vtedy prišiel Bitcoin. O Bitcoine sa hovorí ako o decentralizovanej mene. Ako teda rieši tento problém?

Bitcoin nemá žiadne centrum, ale má milióny rôznych centier, ktoré dokopy tvoria sieť. Všimnite si obrázok vpravo. V prípade Bitcoinu sa jedná o počítače a grafické karty, ktoré na základe kryptografie /vedný matematický odbor/ riešia rôzne zložité príklady a tým potvrdzujú transakcie v sieti.

Aké to má výhody?

  1. Bitcoin sa nedá hacknúť, pretože nemá žiadne centrum.
  2. Je to prvý decentralizovaný systém.
  3. Bitcoin tak rieši všetky nevýhody ukázané v predošlom prípade tým, že nemá centrum.

O jeho bezpečnosť sa stará technológia Blockchain, ktorú si vysvetlíme budúci týždeň.

Bitcoin ako nový finančný systém?

Množstvo ekonómov používa práve tento prívlastok k Bitcoinu z dôvodu jeho decentralizácie. V dnešnej dobe negatívnych úrokov, kvantitatívneho uvoľňovania je dobré mať alternatívu. Nie je žiadnym tajomstvom, že keď uložíte vaše peniaze do banky, tak dané peniaze už nie sú vaše, ale sú banky. Navyše daná banka o vás vie koľko zarábate, koľko míňate a dokonca aj kedy míňate v akých obchodoch míňate. Bitcoin a teda alternatívny systém vám ponúka aj určitú mieru anonymity.

Toto je jedna z vlastností, prečo Bitcoin má hodnotu a prečo množstvo ľudí pokukuje práve po ňom. Nehovoriac o menších poplatkoch, rýchlejších transakciách a množstva ďalších výhod.

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Jakub Kraľovanský

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Leave a Reply